Reklama
Reklama

Jakie są rodzaje tabletek dzień po? Sprawdzamy!

Tabletka „dzień po” stosowana jest w sytuacjach awaryjnych, by nie dopuścić do nieplanowanej ciąży. Jakie są w Polsce dostępne rodzaje pigułek awaryjnych i czym się różnią między sobą? Która z dostępnych w sprzedaży tabletek „po” jest lepsza i dlaczego? Odpowiedzi na te pytania zgromadziliśmy w poniższym artykule. Zapraszamy!

Artykuł sponsorowany

Tabletki "dzień po" - rodzaje dostępne w Polsce

W przypadku stosunku bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem wadliwym pomocne może być szybkie połknięcie tabletki "dzień po". Są dwa rodzaje tabletek "dzień po" dostępnych na polskim rynku: ellaOne i Escapelle. Ich podstawowym działaniem pożądanym jest opóźnienie owulacji, by nie dopuścić do zapłodnienia komórki jajowej. Mechanizmy tych działań różnią się jednak między sobą, podobnie jak działania niepożądane obu leków, ich przeciwwskazania i szczególne środki ostrożności, których należy dopilnować. Inny jest również czas na połknięcie wspomnianych pigułek - ellaOne można przyjąć do 5 dni od współżycia (najlepiej w pierwsze 24 godziny), a Escapelle w 3 dni od współżycia (najlepiej w pierwsze 12 godzin).

Reklama

Antykoncepcja awaryjna może być przepisana przez lekarza także zdalnie po konsultacjach online, co jest opcją oszczędzającą wiele cennego czasu, gdyż nie wymaga rejestracji z wyprzedzeniem. Taką możliwość oferuje obecnie wiele portali medycznych, a przykładem może być, chociażby tabletka dzień po na Tabletkadzienpo.pl. Przed wystawieniem pacjentce recepty na antykoncepcję ratunkową lekarz sprawdza, czy pacjentka nie posiada przeciwwskazań do jej bezpiecznego stosowania. Przyjmowanie jednych tabletek nie wyklucza przyjęcia drugiego rodzaju pigułek "po". Jeśli zatem np. pacjentka jest uczulona na octan uliprystalu, lekarz zaproponuje jej, co zamiast tabletki "dzień po" ellaOne może przyjąć (Escapelle z lewonorgestrelem) i odwrotnie. W niektórych przypadkach przeciwwskazania obejmują oba rodzaje tabletek awaryjnych (np. ciąża lub jej podejrzenie).

Czym różnią się tabletki "po"?

Podstawową różnicą, jest skład tabletek awaryjnych. Substancją czynną ellaOne jest octan uliprystalu, natomiast składnikiem czynnym Escapelle jest lewonorgestrel. Czas na przyjęcie poszczególnych tabletek jest inny. Ponadto nieznacznie różnią się one między sobą skutecznością działania. Inne są również przeciwwskazania obu tych leków, a także mechanizmy działania ich składników czynnych w organizmie. Każda tabletka "dzień po" ma nieco inne skutki uboczne.

Kolejną kwestią różniącą poszczególne rodzaje pigułek "po" jest cena - tabletki ellaOne są droższe od Escapelle (ale też można przyjąć je później po stosunku niż Escapelle). Różnica będzie też zauważalna dla kobiet karmiących piersią - tabletki Escapelle wymagają znacznie krótszego (8 godzin) odstawienia dziecka od piersi niż ellaOne (tydzień).

Antykoncepcja awaryjna - jaką wybrać?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która tabletka "po" jest lepsza, gdyż zależne jest to od składowych, które uwzględnione zostaną przy wyborze oraz kwestii, które dla kobiety są priorytetowe. Są pacjentki, dla których najważniejszy będzie czas zażycia tabletki od stosunku - inne natomiast nie będą chciały na długo odstawiać dziecka od piersi. Dla niektórych może być ważne również to, ile kosztuje tabletka "dzień po", a różnice w tym przypadku mogą sięgać kilkudziesięciu złotych. Należy również dodać do tego ewentualne uczulenia na składniki pigułek i inne przeciwwskazania.

Artykuł sponsorowany

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama