Niacynamid — jak go stosować?

Niacynamid to składnik aktywny, który obecnie możemy znaleźć w wielu różnych preparatach kosmetycznych dedykowanych niemal do każdego typu cery. Jest on dobrze tolerowany również przez skórę wrażliwą i wykazuje wielokierunkowe działanie — przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a także normalizujące pracę gruczołów łojowych. Dodatkowo wyrównuje zmarszczki, rozjaśnia koloryt, nawilża i koi naskórek. Jak jednak stosować niacynamid? Podpowiadamy.

Czym jest niacynamid?

Niacynamid jest to pochodna witaminy B3, która nazywana jest też niacyną, a także witaminą PP. Jest to związek, który naturalnie występuje w niewielkich ilościach w organizmie człowieka. Z tego powodu jest dobrze tolerowany przez naszą skórę, a dodatkowo wykazuje szerokie spektrum działania.

Niacyna jest bardzo stabilną substancją, dlatego też jest odporna na działanie wysokich i niskich temperatur, promieniowania słonecznego, kwasów, zasad, a także tlenu. Polecana jest do pielęgnacji każdego typu cery, jednak najlepiej sprawdza się w przypadku skóry trądzikowej, dojrzałej, z przebarwieniami, a także wrażliwej.

Jakie kosmetyki z niacynamidem wybrać?

Niacynamid jest substancją dodawaną do różnych kosmetyków — pianek i żeli do mycia twarzy, serów, kremów, balsamów, toników i wielu innych. Wybór konkretnego produktu jest uzależniony od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Dodatkowo w poszczególnych preparatach wykorzystuje się różne stężenia tej substancji.

Osoby, które dopiero chcą zacząć stosować niacynamid, powinny postawić na niższe stężenia tej substancji w preparatach kosmetycznych. Warto wiedzieć, że już w ilości 3 do 5% niacyna koi skórę i łagodzi stany zapalne. Dlatego takie stężenie polecane jest w przypadku cery wrażliwej, naczyniowej i z trądzikiem różowatym. Po wyższe w kolei po pewnym czasie mogą sięgnąć posiadaczki skóry trądzikowej i tłustej.

Jak stosować niacynamid?

Na rynku znajdziemy wiele preparatów, które zawierają niacynamid. Jak stosować takie produkty? Przede wszystkim należy zachować umiar. Oznacza to, że jednocześnie nie powinniśmy używać więcej niż jednego, maksymalnie dwóch kosmetyków posiadających w swoim składzie niacynę.

Należy zacząć również od mniejszych stężeń tego składnika aktywnego, a dopiero kiedy skóra przyzwyczai się do jego działania, sięgać po preparaty, które mają w swoim składzie nieco więcej niacynamidu. Optymalną ilością jest jednak około 10%, ponieważ wówczas wykazuje on działanie kojące, regenerujące, rozjaśniające przebarwienia, a także łagodzące stany zapalne. Na rynku jednak znajdziemy również produkty, w których witamina PP stanowi nawet 20% składu. Należy je stosować ostrożnie, ponieważ mogą działać drażniąco na skórę.

Z czym można łączyć niacynamid?

Niacynamid to składnik, który ze względu na swoje wielokierunkowe działanie stosowany jest w preparatach kosmetycznych dostosowanych do różnych typów cery. Z tego powodu najlepiej postawić na gotowe kosmetyki dostosowane do naszego problemu, zawierające związki, które mogą być łączone z witaminą PP.

Na przykład kosmetyki na trądzik często poza niacynamidem zawierają również cynk, który może być łączony z tą substancją. Z kolei preparaty dedykowane cerze dojrzałej lub odwodnionej łączą w sobie niacynę z kwasem hialuronowym. Ta pierwsza odbudowuje warstwę hydrolipidową, druga z kolei dogłębnie nawilża skórę.

Czego nie można łączyć z niacynamidem?

Nie wszystkie substancje można łączyć z niacynamidem. Wiele osób zmagających się z przebarwieniami popełnia błąd i stosuje równocześnie preparaty z niacyną, a także witaminą C w formie Ascorbic Acid. Nie wolno łączyć tych substancji ze względu na to, że mają one skrajnie różne pH, co powoduje, że zmieszane tworzą drażniący kwas.

Niacynamid nie powinien być łączony również z kwasem glikolowym, a także kwasami AHA i BHA także ze względu na różne pH. Niskie pH kwasów obniża skuteczność niacynamidu. Witaminę PP można jednak stosować w tej samej rutynie pielęgnacyjnej co retinol.


Artykuł sponsorowany

.
Polecamy