Reklama

Dorota Wellman

Dorota Wellman urodziła się 2 marca 1961 roku w Warszawie. Jest jedną z najbardziej charyzmatycznych prezenterek telewizyjnych i dziennikarek. Jej poczucie humoru, błyskotliwe riposty, umiejętność rozmawiania z ludźmi przyniosły kobiecie sympatię wśród widzów srebrnego ekranu, a wielu młodych dziennikarzy się nią inspiruje. 
Dorota Wellman - najważniejsze informacje
Dorota Wellman mówi i pisze to co myśli /Paweł Wodzyński /East News

Dorota Wellman - najważniejsze informacje

Dorota Wellman urodziła się 2 marca 1961 roku w Warszawie. Jest jedną z najbardziej charyzmatycznych prezenterek telewizyjnych i dziennikarek. Jej poczucie humoru, błyskotliwe riposty, umiejętność rozmawiania z ludźmi przyniosły kobiecie sympatię wśród widzów srebrnego ekranu, a wielu młodych dziennikarzy się nią inspiruje. 

Życiorys

Wychowywała się w rodzinie, która otwarcie potępiała komunistyczną władzę. Jako nastolatka niejednokrotnie uczestniczyła w nielegalnych zgromadzeniach i miała starcia z milicją. Po jednym zdarzeniu ma nawet pamiątkę – szramę na nodze, która powstała w wyniku wystrzelenia przez milicję petardy w grupkę młodych osób. Wielokrotnie obrywała pałką, a siniaki ukrywała przed rodziną, by się nie martwili.

Uczęszczała do II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie, a po maturze studiowała na Wydziale Filologii Polskiej i Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej skupiała się na życiu i twórczości Czesława Miłosza.

Praca przy filmach

Zanim rozpoczęła przygodę z telewizją i dziennikarstwem, przez wiele lat pracowała przy reżyserii filmów fabularnych. Pierwszym jej filmem był „Stan Wewnętrzny” z 1983 roku. Następnie pracowała przy takich produkcjach jak: „Do domu”, „Szkoła kochanków, czyli „Cosi Fan Tutte”. Przy trzech filmach zajmowała nawet stanowisko drugiego reżysera: „Schodami w górę, schodami w dół” (1988), „Ostatni dzwonek” (1989 r.) oraz „Stan strachu” (1989 r.).

Swoich sił spróbowała również jako aktorka. Pojawiła się w głośnym filmie o Lechu Wałęsie – „Lech Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy. 

Kariera dziennikarska

Dorota Wellman swoją dziennikarską przygodę zaczęła od pracy w radiu „Solidarność”. Niedługo później była prezenterką i dyrektorem programowym w Radiu Eska. Prowadziła również autorską audycję w Radiu Zet pt. „Bulion”, a w latach 2005-2006 „TOK o’clock” w radiu TOK FM.

W TVP stawiała pierwsze kroki w telewizji – współtworzyła takie programy jak „Tylko w jedynce” czy „Goniec”, równocześnie prowadząc program „Szpila” w stacji Polsat.

W latach 2002-2007 tworzyła uwielbiany przez wielu duet z Marcinem Prokopem w śniadaniówce „Pytanie na śniadanie”. W 2007 roku obydwoje przeszli do stacji TVN, gdzie do dziś tworzą ulubioną parę prezenterów w programie „Dzień dobry TVN”. Wspólnie prowadzili również program „Podróże z żartami”, a także cykl koncertów TVP2 i Radia Eska „Hity Na Czasie”.

Prowadziła również „Ten jeden dzień” i „Czytam, bo lubię”, a razem z Magdą Mołek współtworzyła program „Miasto kobiet”, który przyniósł dziennikarce popularność. Od 2018 roku prowadzi program „A momenty były?” na stacji TVN Fabuła.

Książki

Dorota Wellman może pochwalić się kilkoma tytułami. W 2013 roku razem z Agatą Młynarską wydały książkę pt. „Kalendarzyk niemałżeński”. Ponadto spod jej pióra wyszły: „Siedem lat”, „Arytmia uczuć”, „Jak nie mogę być modelką?” oraz „Jak zostać zwierzem telewizyjnym?”. Dodatkowo pisała felietony do takich czasopism jak „Gala”, „VIVA! Kino”.

Życie prywatne

Swojego męża Krzysztofa Wellmana poznała podczas pracy na planie filmu „Schodami w górę, schodami w dół”. Mężczyzna zajmował się zdjęciami, natomiast ona pracowała w produkcji. Pobrali się w 1988 roku. Doczekali się syna Jakuba, który przyszedł na świat w 1994 roku. 

Dorota Wellman - Wiadomości

Dorota Wellman - Zdjęcia

Dorota Wellman - Wideo