Reklama
Reklama

Natalia LL nie żyje. Kontrowersyjna królowa polskiej awangardy miała 85 lat.

Natalia LL to jedna z najbardziej oryginalnych artystek polskiej awangardy. Zdobyła międzynarodową sławę, a jej prace do dziś inspirują twórców i budzą kontrowersję. Nazywana była "polskim Andym Warholem". Dziś o śmierci artystki poinformował w mediach społecznościowych jej przyjaciel.

Nie zyje jedna z najwybitniejszych polskich artystek konceptualnych

Największy rozgłos przyniosły jej prace zatytułowane "Sztuka konsumpcyjna" i "Sztuka postkonsumpcyjna". Kojarzą je nawet ci, którzy na co dzień nie interesują się sztukami pięknymi.

Seria kontrowersyjnych fotografii przedstawia kobiety, które w wymowny sposób oddają się konsumpcji przeróżnych produktów, takich jak banan, kisiel, czy parówki. Całość zaprezentowana jest w sposób, który budzi niedwuznaczne skojarzenia.

Mimo tego, że dzieła powstały ponad pięćdziesiąt lat temu, niektórych szokują do dziś.

W 2021 roku o fotografiach znów zrobiło się głośno, bowiem decyzją Jerzego Mizioka, ówczesnego dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, prace miały zostać usunięte.

Reklama

Swoją decyzję tłumaczył tym, że "jest przeciwny eksponowaniu dzieł, które mogą irytować wrażliwą młodzież".

W obronie sztuki i wolności słowa stanęli wówczas tacy celebryci, jak Kuba Wojewódzki, Magda Cielecka, Dawid Ogrodnik, Anja Rubik, czy Maja Ostaszewska.

Sama artystka raczej nie spodziewała się takiego odczytu swojej sztuki, która zyskała inny wymiar, gdy pozbawiona została kontekstu.

Natlia LL życie i twórczość

Natalia Lach-Lachowicz urodziła się w 1937 roku. W swojej twórczości łączyła różne kierunki i techniki. Zajmowała się zarówno rzeźbą, jak i malarstwem, fotografią i filmem eksperymentalnym.

W latach 1957-1963 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (dzisiejsze ASP).

W 1970 roku, wraz z kilkoma innymi artystami założyła grupę Permafo, która prowadziła też własną galerię. Pięć lat później włączyła się do międzynarodowego ruchu sztuki feministycznej i szybko została jedną z jej najważniejszych przedstawicielek.

Pod koniec lat 60-tych zajęła się fotografią erotyczną. W latach 80-tych zaczęła poruszać w swojej twórczości wątki filozoficzne, magiczne i religijne.

Pomimo upływu lat, dzieła Natalii LL są źródłem inspiracji dla wielu młodych artystów, a jej działalność stała się przedmiotem analiz historyków i krytyków sztuki.

Od 2019 przy toruńskiej Fundacji TW działa archiwum artystki. Dziś fundacja poinformowała o śmierci Natalii LL. Awangardowa konceptualistka nazywana "polskim Andym Warholem" miała 85 lat.

Zobacz też:

Tak dziś wygląda Justyna Majkowska z "Ich Troje". Trudno ją rozpoznać

Anna Lewandowska reklamuje się po kastylijsku! Podbije hiszpański rynek?

Koncert Piosenki Wojskowej: Skandal przed imprezą TVP. Ludzie oburzeni - pomponik.pl


pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy