Reklama
Reklama

Pogrzeb Elżbiety II pełen zakazów. Protokół królewski jest bezlitosny

Podczas gdy kraj i świat opłakuje śmierć królowej Elżbiety II, członkowie rodziny królewskiej muszą przestrzegać królewskiego protokołu związanego z dziesiątkami lat tradycji. W czasie pogrzebu monarchini, Royalsom nie wolno kilku istotnych rzeczy. Oto najważniejsze.

Istnieje wiele protokołów, których rodzina królewska musi się trzymać. Dotyczy to zarówno wydarzeń społecznych, prywatnych, jak i państwowych. W dniu pogrzebu królowej Elżbiety, kiedy członkowie rodziny królewskiej będą pogrążeni w żałobie, muszą przestrzegać tradycyjnych protokołów. Jakich rzeczy Royalsi nie mogą robić podczas pogrzebu?

Dozwolony kolor? Tylko czarny

Od śmierci Elżbiety II wszystkie ceremonie państwowe towarzyszące temu wydarzeniu są objęte ścisłym protokołem królewskim.

Reklama

Wielkim nietaktem i jednocześnie złamaniem protokołu byłoby ubranie jasnych lub jaskrawych kolorów na pogrzeb. Obowiązuje wyłącznie kolor czarny. Żałobnicy, którzy są spoza rodziny królewskiej również muszą być ubrani na czarno.

Kobiety powinny mieć na sobie czarne sukienki do kolan, czarne płaszcze i czarne kapelusze. Dozwolona jest również czarna woalka, która pozwala noszącej osobie smucić się w samotności, bez wścibskich osób trzecich.

Z kolei mężczyźni, jako pracujący członkowie rodziny królewskiej tradycyjnie noszą mundury wojskowe, a niepracujący mężczyźni noszą żakiety z przypiętymi medalami

Decyzje dotyczące królewskich zasad ubioru były źródłem kontrowersji na kilkanaście godzin przed pogrzebem. Pałac początkowo ogłosił, że książę Harry nie będzie mógł nosić munduru wojskowego, ponieważ zdecydował się ustąpić ze swoich obowiązków. Z drugiej strony, zhańbiony książę Andrzej mógł taki mundur założyć.

Zakaz okazywania uczuć publicznie

Wszyscy skupili uwagę na fakcie, jak Meghan złapała Harry'ego za rękę podczas nabożeństwa. Jak mówi dla "Daily Express" Inbaal Honigman, ekspertka od mowy ciała, William lepiej spisuje się w roli następcy tronu, ponieważ nie okazuje uczuć publicznie. Praktycznie z księżną Kate się nie dotykają.

"William jest tam w charakterze publicznym. Być może właśnie stracił babcię, ale jego praca, jako najstarszego syna króla, jest teraz ważniejsza niż jego smutek. Król Karol III i Królowa Małżonka również nie trzymali się za ręce wchodząc do Westminster Hall" - mówi ekspertka.

Meghan Markle i książę Harry nie muszą poddawać się protokołowi ze względu na wycofanie się z bycia członkami rodziny królewskiej w 2020 roku.

Inbaal dodała: "Idą ręka w rękę, jak zwykli obywatele, jak zrobiłoby to małżeństwo nie-królewskie. Ich ręce są po to, by wspierać się emocjonalnie podczas tej straty".

Zauważono jednak, że za ręce trzymała się m.in. księżniczka Beatrice i jej mąż Edoardo Mapelli Mozzi.

Royalsi nie mogą płakać na pogrzebie

Choć królowa Elżbieta słynęła z mistrzowskiego opanowania braku okazywania emocji, to już inni członkowie nie mają takeigo oficjalnego zakazu. Royalsi zatem mogą płakać w miejscu publicznym i podczas państwowych ceremonii.

Książę Harry został przyłapany na wycieraniu łez podczas ceremonii pogrzebowej. Teatralną jedną łzę uroniła też jego żona, Meghan Markle. Król Karol III również nie wytrzymał i zauważono w jego oczach łzy.

Zobacz też:

Harry i Meghan w drugim rzędzie, bezpośrednio za królem. Czy to koniec wojny?

Król Karol III bliski łez na pogrzebie królowej Elżbiety II. Przykre zdjęcia

Tak Księżna Kate oddała hołd królowej Elżbiecie w dniu pogrzebu. Wyjątkowy gest żony Williama

Klasyczna czerń, szyk i elegancja - Agata Duda w Westminsterze

Rzekoma kochanka księcia Williama na pogrzebie królowej Elżbiety. To skandal!

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama