E-recepta na lek robiony – jak ją otrzymać krok po kroku?
Leki recepturowe, choć mniej popularne od leków gotowych, wciąż stanowią sporą część recept wystawianych przez lekarzy. Zalety leków robionych to między innymi możliwość indywidualnego dobrania dla pacjenta składu jakościowego i ilościowego, co bywa kluczowe np. w przypadku alergików. E-recepta na lek robiony powinna zawierać wskazówki dla farmaceuty, które umożliwią mu przygotowanie lekarstwa – o czym konkretnie mowa?
Leki recepturowe to lekarstwa, które przepisywane są przez lekarzy pacjentom indywidualnie w szczególnych przypadkach. Co oznacza e-recepta na lek recepturowy? Jest to recepta podobna do tradycyjnej, jednak zamiast nazwy handlowej leku zawiera recepturę niezbędną do jego przygotowania. E-recepta na lek recepturowy wiąże się zatem z koniecznością przygotowania lekarstwa bezpośrednio w aptece.
Leki robione sporządzane są przez farmaceutę na miejscu, zgodnie z wytycznymi lekarza, które znajdować będą się na e-recepcie. Zaletą tego rozwiązania jest indywidualny dobór dawek składników leku do potrzeb pacjenta, co może być kluczowe dla skuteczności terapii. Na lek robiony wypisywane są również recepty, gdy nie ma gotowych odpowiedników o podobnych właściwościach. To również rozwiązanie dla alergików, którzy nie mogą przyjmować leków z niektórymi substancjami konserwującymi czy dodatkami.
Jeśli szukasz informacji, jak zamówić e-receptę przez Internet, skorzystać możesz na przykład ze strony naszarecepta.pl, która oferuje zdalne konsultacje lekarskie z możliwością przepisania leku. Konsultacje przez Internet polegają na wypełnieniu formularza medycznego, który następnie analizowany jest przez lekarza. Jeśli będą wskazania do przepisania pacjentowi leku recepturowego i jednocześnie brak będzie przeciwwskazań, recepta elektroniczna zostanie pacjentowi wystawiona. Jak sprawdzić e-receptę, którą otrzymamy w ten sposób od lekarza? Najłatwiejszą opcją jest skorzystanie ze swojego IKP. Zapisywana jest tam pełna historia wystawianych recept, więc można łatwo znaleźć, kiedy była wystawiona i ile jest ważna e-recepta na lek robiony.
Wraz z cyfryzacją usług medycznych w Polsce wprowadzona została e-recepta, która całkowicie zastąpiła znane dotychczas recepty papierowe. Co konkretniej oznacza e-recepta? Jest to elektroniczny zapis wystawianej przez lekarza recepty, przez co uniknąć można pomyłek w odczycie zapisanych leków. Każda recepta elektroniczna posiada swój kod 4-cyfrowy, który powiązany jest z numerem PESEL pacjenta, a także kodem kreskowym, który znajduje się na wydruku informacyjnym tego dokumentu. Na e-recepcie znajdują się informacje o przepisanych lekach lub recepturach niezbędnych do ich sporządzenia, a także o ich zalecanym dawkowaniu.
Bez wątpienia e-recepta przez Internet to opcja bardzo wygodna dla wielu pacjentów, którzy nie mogą w porę dostać się do lekarza stacjonarnie. By farmaceuta mógł sporządzić dla pacjenta lek recepturowy, konieczna jest recepta elektroniczna od lekarza, która zawierać będzie dokładny przepis, czyli instrukcję dla farmaceuty. W dokumencie elektronicznym lekarz powinien określić skład jakościowy i ilościowy potrzebnego leku. Należy podać również ostateczną ilość lekarstwa, która ma zostać wydana pacjentowi, a także oznaczyć sposób jego dawkowania.
Oczywiście na recepcie znajdować powinien się również kod powiązany z numerem PESEL pacjenta, a także dane lekarza i data wystawienia recepty. By móc zrealizować lek w aptece, pacjent powinien podać farmaceucie otrzymany kod 4-cyfrowy e-recepty, a także swój numer PESEL. Zazwyczaj leki tego typu nie są wydawane od ręki, ponieważ potrzebny jest czas na ich przygotowanie. Farmaceuta z pewnością poinformuje pacjenta, kiedy może zgłosić się po gotowe lekarstwo.