Gdzie można kupić podręczniki — tanio i wygodnie?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić podręczniki do następnej klasy, sprawdź nasze propozycje — wraz z plusami i minusami każdej z nich. Masz kilka opcji — która z nich okaże się najlepsza dla Ciebie?

Kupowanie podręczników bywa problematyczne. Mamy kilka możliwości i chcemy wybrać najkorzystniejszą, zwłaszcza gdy czeka nas zakup wyprawki szkolnej dla kilkorga dzieci — to naprawdę duże koszty! Zanim zaczniemy poszukiwania podręczników, warto złożyć wniosek o wsparcie w ramach programu Dobry Start (przysługuje nam 300 zł na wyprawkę szkolną). Taki dodatkowy zastrzyk gotówki jest bardzo przydatny przed rozpoczęciem roku.

Jeśli uzyskaliśmy już środki z programu, czas sporządzić listę zakupów, by wiedzieć, czego konkretnie potrzebujemy. Jakie podręczniki musimy kupić (i które wydania) i jaki mniej więcej będzie koszt tych zakupów? Dokładny wykaz podręczników powinniśmy mieć pod ręką podczas zakupów, by uniknąć pomyłek.

Gdzie kupić podręczniki?

Mamy do wyboru kilka sposobów zakupu podręczników — nowych i używanych. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które warto przeanalizować przed podjęciem decyzji. Jeśli do rozpoczęcia roku zostało jeszcze trochę czasu, dobrym pomysłem jest prześledzenie każdej z możliwości i wybranie najbardziej opłacalnej.

1. Odkupienie podręczników od starszego rocznika

To popularna metoda — uczniowie mogą kupić podręczniki wydawnictwa WSiP i inne potrzebne książki od poprzednich roczników, np. na popularnych kiermaszach szkolnych. W ten sposób zwykle jesteśmy w stanie zaoszczędzić najwięcej i wybieramy bardzo ekologiczne rozwiązanie — wykorzystujemy książki ponownie bez zakupu nowych. Jednak z drugiej strony używane podręczniki mogą być w złym stanie, dlatego należy zachować ostrożność. Nie odkupujemy wypełnionych ćwiczeń. Przed zakupem upewnijmy się, czy stare wydanie podręcznika jest wciąż aktualne.

2. Poszukiwanie używanych książek na lokalnych grupach lub w serwisach ogłoszeniowych

To sposób bardzo zbliżony do punktu pierwszego. Lokalne grupy na Facebooku czy serwisy typu OLX lub Vinted są pełne ogłoszeń sprzedaży — bardzo prawdopodobne, że znajdziemy na nich odpowiednie podręczniki. Zwracajmy uwagę na to, w jakim stanie są książki i czy jest możliwość odbioru osobistego — w ten sposób zaoszczędzimy na przesyłce i unikniemy oszustw ze strony nieuczciwych sprzedających. Jeśli musimy skorzystać z opcji przesyłki, zamówienie opłacamy poprzez OLX lub Vinted — nie wpłacamy pieniędzy bezpośrednio ogłoszeniodawcy!

3. Zamówienie nowych książek w księgarni internetowej

Możliwość zamówienia podręczników online (np. w Taniej Książce) to ogromna wygoda. Wszystkie niezbędne informacje znajdziemy na stronie księgarni, unikamy także dodatkowych, nieprzemyślanych zakupów, które "kuszą" nas w sklepach stacjonarnych. Księgarnie internetowe często oferują atrakcyjne rabaty, a dodatkowo możemy porównać ceny w różnych miejscach, nie ruszając się z domu. Na przykład podręczniki WSiP z księgarni internetowej taniaksiazka.pl czy inne książki szkolne możemy odebrać osobiście albo wybrać dostawę do domu lub paczkomatu. Zakup nowych książek jest bardziej kosztowny, jednak czasem konieczny — np. ze względu na zmianę podstawy programowej. Wówczas wybór księgarni internetowej jest najbardziej opłacalny.

4. Zakup książek w antykwariacie lub stacjonarnej księgarni

To bez wątpienia wygodny sposób, jednak niekoniecznie korzystny. Zakupy stacjonarne utrudniają szybkie porównanie cen w różnych miejscach i zwykle zabierają dużo czasu, jednak ich przewagą jest to, że od razu otrzymujemy zakupione książki i nie płacimy za przesyłkę.

Kto musi kupić podręczniki?

Część podręczników w programie nauczania jest darmowa — dotyczy to uczniów klas I-VIII. Podręczniki stanowią wówczas własność szkoły i po zakończonym roku szkolnym należy je zwrócić, by kolejne roczniki mogły korzystać z tych samych egzemplarzy. Ważne, by dbać o podręczniki jak o własne! Za zniszczone książki szkoła może oczekiwać zapłaty. Rodzice uczniów ze szkół podstawowych muszą kupić tylko niektóre podręczniki: do religii lub etyki, do nauki dodatkowego języka obcego, wychowania do życia w rodzinie lub dodatkowych zajęć.

Uczniowie uczęszczający do szkół średnich — liceum, technikum czy zawodówek — muszą zaopatrzyć się w podręczniki we własnym zakresie.

materiały promocyjne
Polecamy