Gładkie nogi latem – jak pozbyć się rozstępów i cellulitu?
Lato to czas, kiedy chętnie sięgamy po krótsze spódnice, szorty i kostiumy kąpielowe, chcąc cieszyć się słońcem i ciepłem. Wiele kobiet przejmuje się defektami skóry, takimi jak rozstępy i cellulit, które nie powinny być barierą w noszeniu tego, na co mamy ochotę. Ważne jest, aby nauczyć się je akceptować i zrozumieć, że są naturalną częścią naszego ciała. Warto jednak zadbać o zdrowy tryb życia i dołożyć kilka skutecznych metod pielęgnacji, aby czuć się pewniej w swojej skórze. Poznaj sprawdzone sposoby, dzięki którym twoje nogi będą wyglądać jeszcze piękniej tego lata.
Cellulit i rozstępy to dwa powszechne problemy skórne, które, choć często ze sobą mylone, mają różne przyczyny i objawy.
Cellulit to stan, w którym gromadzące się pod skórą tłuszcz i obrzęki, dają obraz nierówności, grudek i wgłębień na powierzchni skóry. Najczęściej jest widoczny na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach, czyli w miejscach o większym nagromadzeniu tłuszczu. Cellulit dotyka głównie kobiety, co związane jest z hormonami, budową tkanki łącznej oraz predyspozycjami genetycznymi. U kobiet włókna kolagenowe w tkance łącznej układają się równolegle do siebie, tworząc pionowe komory, w których magazynowany jest tłuszcz. Kiedy komórki tłuszczowe powiększają się, zaczynają naciskać na tkankę łączną, powodując wybrzuszenia na powierzchni skóry. Skórka pomarańczowa, bo tak potocznie nazywany jest cellulit, może mieć różne stopnie zaawansowania - od ledwie zauważalnych zmian po wyraźne zgrubienia widoczne na skórze.
Rozstępy z kolei powstają na skutek szybkiego rozciągania skóry i rozerwania jej wewnętrznych warstw. Są one wynikiem nagłych zmian wagi, szybkiego wzrostu, ciąży czy zmian hormonalnych. Mogą pojawiać się u osób zarówno otyłych, jak i szczupłych. Z tego powodu nie można mówić tylko o jednej przyczynie ich powstawania. Na początku rozstępy są czerwone lub fioletowe, ale z czasem stają się białe lub srebrne. Najczęściej występują na brzuchu, udach, biodrach, piersiach i pośladkach.
Pielęgnacja ciała nie powinna kojarzyć się z walką, a z przyjemnością i dbaniem o zdrowie i dobre samopoczucie. Zarówno w przypadku rozstępów, jak i cellulitu najlepsze rezultaty przyniesie odpowiednia pielęgnacja oraz zadbanie o zdrowy styl życia i zbilansowaną dietę. Zadbaj o dietę bogatą w błonnik, białko, zdrowe tłuszcze oraz witaminy i minerały. Unikaj przetworzonych produktów, cukru i soli, które mogą przyczyniać się do powstawania cellulitu i wzrostu masy ciała, który doprowadzi do powstania rozstępów. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Pij co najmniej 8 szklanek wody dziennie, aby utrzymać skórę nawilżoną i wspomóc detoksykację organizmu. Unikaj alkoholu, który prowadzi do odwodnienia i pogorszenia stanu skóry. Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej oraz wysokiej aktywności spontanicznej w ciągu dnia. Jeśli gdzieś możesz iść pieszo - zrób to.
Co na cellulit? Masaże i nawilżanie!
Regularne masaże poprawiają krążenie i pomagają w rozbijaniu złogów tłuszczowych. W tym celu świetnie sprawdzi się szczotkowanie na sucho specjalną szczotką z naturalnym włosiem. Taki masaż stymuluje przepływ limfy, złuszcza martwy naskórek i poprawia elastyczność skóry. Kremy i balsamy antycellulitowe powinny zawierać składniki, które wspierają poprawę krążenia, rozbijają tkankę tłuszczową, ujędrniają skórę oraz nawilżają ją. Szukaj w składzie kofeiny, witaminy A, ekstraktu z bluszczu, L-karnityny, wyciągu z alg, ekstraktu z kasztanowca lub zielonej herbaty i kwasu hialuronowego.
Jak poradzić sobie z rozstępami?
Pozbycie się rozstępów jest możliwe jedynie w przypadku świeżych zmian, mających nie więcej niż 6 miesięcy. W fazie zanikowej, gdy rozstępy bledną i budową oraz wyglądem przypominają bliznę, pielęgnacja ma na celu już tylko redukcję ich widoczności, tj. poprawę koloru w kierunku naturalnego zabarwienia oraz zmniejszenie głębokości, długości i szerokości. W przypadku świeżych rozstępów dobre rezultaty przynosi stosowanie preparatów z pochodnymi witaminy A, ekstraktem z wąkrotki azjatyckiej, wyciągiem z rumianku, wyciągiem z cebuli, alantoiną, pantenolem czy heparyną. W późniejszej fazie zasadne będzie stosowanie zabiegów kosmetycznych, które wywołują mikrouszkodzenia skóry właściwej, stymulujące ją do przebudowy, np. mezoterapii mikroigłowej, mikrodermabrazji, peelingów chemicznych oraz laseroterapii.
Rozstępy na udach i cellulit na pośladkach: jak im zapobiegać?
W zapobieganiu powstawania rozstępów i cellulitu najważniejsza jest kontrola masy ciała poprzez zdrową dietę i regularne ćwiczenia. Brak nagłych wahań wagi pomaga zapobiegać rozciąganiu skóry i powstawaniu nowych rozstępów na udach oraz uwidacznianiu się cellulitu także w tym miejscu. Warto dbać o regularne nawilżanie i odżywianie skóry, dzięki czemu będzie mniej podatna na rozciąganie i odpowiednio napięta. Regularne masaże i szczotkowanie ciała na sucho pomagają w poprawie krążenia krwi i limfy, co zmniejsza ryzyko powstania cellulitu i rozstępów oraz wspomaga regenerację skóry.
Bibliografia:
- Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019, s. 185-202.
- Padlewska, Kosmetologia ciała, Warszawa 2017, s. 109-126.