Hulajnoga elektryczna dla początkujących: z czym to się je?
Zakup hulajnogi może być wyzwaniem — istnieje przytłaczająca liczba opcji i szczegółów do rozważenia. Poszczególne modele różnią się pod względem stylistyki, funkcjonalności, materiałów… Wysokiej jakości hulajnoga elektryczna może kosztować nawet i 6-7000 zł, ale czy to na pewno najlepszy wybór dla początkujących? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.
Trzeba to powiedzieć wprost: urządzenia z najniższych półek cenowych nie nadają się do niczego poza minimalnym lub lekkim użytkiem rekreacyjnym. W tej kategorii należy spodziewać się słabych silników, akumulatorów o małej pojemności i dość kiepskawych hamulców. Nie znaczy to jednak, że niedroga hulajnoga elektryczna to zły pomysł. Wszystko zależy od danej osoby oraz warunków, w których chce ona korzystać ze swojej e-hulajnogi. Prawdą jest bowiem to, że początkujący wyjadacze nie potrzebują ultra mocnych maszyn. Jeśli więc szukasz czegoś na absolutny start z poziomu 0, tania hulajnoga może okazać się znakomitym sposobem na zapoznanie się z takim środkiem transportu.
Z tego typu sytuacjami bywa jednak pewien problem: są krótkotrwałe. Otóż mechanizm działania hulajnogi nie jest zbyt skomplikowany. To nie technologia rakietowa, a i nauka jazdy na hulajnodze nie zajmuje zbyt wiele czasu. Oznacza to, że naprawdę tanie urządzenie może okazać się niewystarczające już po... dwóch tygodniach. Dlatego warto od razu podnieść sobie poprzeczkę i wybrać model z nieco wyższej półki. Coś, co będzie miało zasięg powyżej 20 km, przynajmniej 3 tryby prędkości z łatwym przełączaniem oraz dobre światła ostrzegawcze, nie zapominając o odblaskach. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku początkujących. Tej klasy hulajnoga elektryczna to dzisiaj koszt nieco większy niż 2000 zł. Naszym zdaniem wydatek tego rzędu jest mocno uzasadniony.
Bardziej zaawansowane modele oferują płynniejsze podróżowanie i bardzo duży zasięg. Zawdzięczają go mocniejszym akumulatorom. Są jednak stosunkowo cięższe, aczkolwiek mają często bardzo sprytny mechanizm składania, więc łatwiej jest je transportować. Drogie e-hulajnogi posiadają też pewne funkcje premium, w tym duże bezdętkowe opony (świetnie redukują drgania), hamulce hydrauliczne czy zaskakująco mocne światła i kierunkowskazy. Wspomaganie jazdy pod górkę też bywa pomocne. Początkujący jednak niekoniecznie powinni od razu sięgać za taką maszynę. Lepiej zostawić to sobie na późniejsze przygody, podczas gdy do codziennych zmagań na mieście dwukrotnie tańsza hulajnoga elektryczna wydaje się bardziej rozsądnym zakupem.
Artykuł sponsorowany