Jak dobrać rozmiar ubrania kupując przez internet?
Zamówiona przez internet koszulka męska okazała się za duża? A kupiony sweter damski zbyt obcisły? Choć oczywiście zdarzają się takie sytuacje, można ich uniknąć. Jak trafnie dobrać rozmiar podczas zakupów online?
Zakupy online z roku na rok zyskują na popularności. Wraz z postępem technologicznym stały się łatwiejsze i bezpieczniejsze. W przypadku ubrań najwygodniejszym rozwiązaniem pozostaje możliwość wybrania konkretnych kryteriów wyszukiwania. Zaznaczyć możemy rodzaj odzieży, którą jesteśmy zainteresowani, kolor, pułap cenowy czy rozmiar. Problematycznym aspektem często jest jednak ten ostatni. Zwykle wiemy bowiem, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup, a nie zawsze mamy świadomość, w jaki sposób podczas kupowania w sieci dobrać rozmiar ubrania. I o ile mniejsze znaczenie ma to w przypadku zakupu kurtki zimowej czy spodenek męskich, o tyle jeśli chodzi na przykład o sukienki czy koszule damskie - już całkiem spore.
Jako że podczas kupowania ubrań przez internet nie ma możliwości ich przymierzenia, musimy samodzielnie dokonać pomiarów swojej sylwetki. Zmierzyć powinniśmy klatkę piersiową (wokół najszerszego miejsca), talię (wokół najwęższej części talii) oraz biodra (w ich najszerszym miejscu). Następnie uzyskane w ten sposób wymiary porównujemy z dostępnymi na stronach internetowych sklepów tabelami odzieży lifestyle.
Co jednak w przypadku, gdy uzyskany wymiar znajduje się na granicy pomiędzy dwoma rozmiarami? Wybór zależy od naszych preferencji. Jeśli chcemy, aby odzież była bardziej przylegająca - wybierzmy mniejszy, jeśli wolimy luźniejsze dopasowanie - zdecydujmy się na większy. Warto mieć też świadomość, że - jakkolwiek to zabrzmi - rozmiar rozmiarowi nierówny. Może to skutkować niepotrzebnymi nerwami, gdy zamawiamy odzież w tym samym co zawsze rozmiarze, a po dostarczeniu przez kuriera okazuje się, że jest inny. Zjawisko to nazywane jest "vanity sizing", co można przetłumaczyć jako "rozmiarówka próżności". Część firm odzieżowych świadomie zaniża rozmiary, ponieważ uważa, że klienci mają opory przed kupowaniem rzeczy XL i większych.
Ryzyko związane z zakupami odzieży damskiej i męskiej przez internet można zminimalizować. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto wiedzieć, że modelki, które prezentują ubrania, zwykle noszą rozmiar XS. Dobrym pomysłem jest również czytanie opisów oraz komentarzy, z których dowiemy się na przykład z jakiego materiału wykonane są swetry damskie, jak układają się na sylwetce i czy można je prać. Niektórzy zamawiają interesujące ich rzeczy w dwóch różnych rozmiarach, a następnie zwracają ten mniej pasujący. Tym bardziej że jest na to mnóstwo czasu. Na przykład w sklepie Outhorn zakupy możemy odesłać w ciągu 30 dni.
Kupowanie ubrań w renomowanych sklepach ma także wiele innych zalet. W ten sposób zyskujemy pewność, że nie zostaniemy oszukani, a ewentualny zwrot nie okaże się dla nas problemem. Dbające o reputację sklepy nie tylko mają jasną politykę reklamacji, ale też otwarcie podają swoje dane teleadresowe. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by napisać do sklepu z prośbą o doprecyzowanie wymiarów lub uzyskanie innych, interesujących nas cech produktu. Wpadły nam w oko płaszcze damskie, ale nie mamy pewności co do długości? Nie bójmy się napisać!
Kupowanie przez internet posiada wiele zalet - ceny są atrakcyjne, zakupy robimy, siedząc wygodnie na kanapie, a wybierać możemy w szalenie bogatym asortymencie. Szorty damskie, bluzy oversize, spodnie dresowe - dziś w internetowych sklepach znajdziemy wszystko. Trudno się więc dziwić, że coraz chętniej wybieramy taką formę zakupu. Mimo to sporo osób wciąż ma obawy przed kupowaniem ubrań w sieci. A najczęściej te, które nigdy tego nie robiły.
Najtrudniejszy jest pierwszy zakup odzieży w sklepie internetowym. Wydaje nam się, że to duże ryzyko. Tego typu obaw nie mają jednak osoby, kupujące w sieci regularnie. Wiedzą one, że jeśli wybiorą zaufany sklep - ewentualny zwrot zamówionego towaru nie będzie problemem. A jeśli nabierzemy wprawy, tego typu sytuacje w najgorszym razie będą się zdarzać sporadycznie.