Jak kolagen wpływa na urodę? Sprawdź, dlaczego jest tak ważny!
Dbanie o zdrowy i estetyczny wygląd skóry, włosów i paznokci wymaga stosowania odpowiednio dobranych zabiegów przez cały rok, z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji oraz panujących warunków atmosferycznych. Jedną ze sprawdzonych metod jest przyjmowanie suplementów diety, zawierających kolagen. Co to za związek i dlaczego nasz organizm go potrzebuje?
Kolagen jest najważniejszym strukturalnym białkiem zewnątrzkomórkowym, które współtworzy tkankę łączną. Stanowi blisko 30% wszystkich protein w organizmie człowieka. Wyróżnia się aż 28 (lub 29 - w zależności od źródła) typów kolagenu, ale nie są one rozmieszczone równomiernie. Białko występuje m.in. w skórze, ale także we włosach, paznokciach, kościach, chrząstkach i organach wewnętrznych.
Włókna kolagenowe zawierają wysokie stężenie glicyny, proliny oraz hydroksyproliny. Ta unikalna struktura powoduje, że są one niezwykle wytrzymałe i elastyczne, można je więc porównać do rusztowania, które zapewnia elastyczność tkanki, nadaje jej kształt i odporność na uszkodzenia [1,2].
Obecnie na rynku dostępne są preparaty kolagenowe, które można podawać lub przyjmować na kilka sposobów. Do najbardziej popularnych należy zaliczyć: [3]
- wypełniacze tkankowe, tzw. fillery, stosowane w medycynie estetycznej,
- preparaty do aplikowania na skórę w postaci np. żeli lub kremów,
- nutraceutyki, czyli suplementy diety stosowane doustnie, zawierające różnego rodzaju formy kolagenu - obecnie głównie hydrolizaty ze względu na ich udowodnioną skuteczność - oraz substancje wspierające jego działanie.
Przewagą tej ostatniej grupy preparatów jest to, że działają one na organizm od wewnątrz, "omijając" barierę skórną i pokonując w ten sposób problem z przyswajalnością składników aktywnych. Przykładem nutraceutyku jest kolagen do picia Doppelherz system KOLLAGEN BEAUTY, który oprócz kolagenu zawiera dodatkowo kompleks witamin A, C i E oraz miedź i ekstrakt z jagód Acai będący bogatym źródłem antyoksydantów.
Wyniki badań dowodzą, że kolagen przyjmowany drogą doustną może być skuteczną bronią w walce ze starzeniem się skóry. U osób przyjmujących nutraceutyki kolagenowe regularne przez okres przynajmniej kilku tygodni obserwuje się zmniejszenie zmarszczek, zwiększenie elastyczności skóry, poprawę jej blasku, jędrności i nawilżenia. Sugeruje się też, że suplementacja kolagenem poprawia kondycję włosów i paznokci. Stają się one mocniejsze, mniej łamliwe. [4,5]
Choć procesów starzeniowych organizmu nie można zatrzymać, dzięki przemyślanej suplementacji da się je spowolnić i w naturalny sposób zadbać o urodę bez konieczności sięgania po zabiegi medycyny estetycznej.
Ciało człowieka w ciągu kilkudziesięciu lat życia zmienia się na wielu płaszczyznach. Wiele z tych zmian jest widocznych gołym okiem, ponieważ z biegiem czasu obniża się poziom kolagenu, ale także kwasu hialuronowego i innych czynników odpowiedzialnych za elastyczność skóry. Zawartość kolagenu zaczyna maleć już po 26. roku życia, zaś u kobiet w wieku okołomenopauzalnym wynosi już zaledwie 70% maksymalnej wartości [6]. Upływ lat nie jest jedynym czynnikiem przyspieszającym rozpad kolagenu. Wpływ na te procesy mają też:
- czynniki hormonalne,
- promieniowanie UV,
- palenie papierosów,
- dieta uboga w składniki odżywcze,
- stres oksydacyjny,
- zanieczyszczenie powietrza,
- przewlekły stan zapalny wynikający z różnego rodzaju chorób, które mogą rozwijać się w organizmie wraz z wiekiem (ang. inflammaging).
Z uwagi na mnogość czynników, które wpływają na rozkład kolagenu, trudno jednoznacznie wskazać na granicę wieku, kiedy przyjmowanie nutraceutyków kolagenowych będzie zasadne. Wiele zależy od trybu życia i poziomu aktywności fizycznej.
Wiele dobrego możemy też uczynić dla naszej urody niezależnie od wieku, zmieniając codzienne nawyki. Wystarczy zadbać o nawodnienie organizmu, zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną oraz zrezygnować z używek, aby zaobserwować poprawę kondycji skóry.
W poszukiwaniu suplementów diety zawierających kolagen warto zwrócić szczególną uwagę na skład preparatu. Oprócz hydrolizowanego kolagenu powinien on zawierać także związki, które stymulują naturalne wytwarzanie białka strukturalnego, czyli witaminy A, C i E [4].
Istotne znaczenie mają też związki o działaniu antyoksydacyjnym, jak wspomniany już ekstrakt z jagód acai. Okazuje się, że wysokie stężenie przeciwutleniaczy hamuje proces działania kolagenazy, czy degradacji włókien kolagenowych [7].
Zadbaj o gładką i jędrną skórę oraz mocne paznokcie i włosy od wewnątrz!
Bibliografia:
- Kaczyński K. i in., Kolagen i jego rola w organizmie człowieka, Food Forum 4 (20)/2017;
- Łuszczyna W., Kolagen a organizm człowieka, Lek w Polsce 2022’01, vol. 32 (368);
- Żelaszczyk D. i in., Kolagen - struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetol Med Kosmetol 2012; 2(1): 14-20;
- Kaziród K. i in., Suplementacja kolagenem - czy przynosi realne korzyści?, Quality in Sport. 2023;13(1):88-107;
- Al-Atif H. Collagen Supplements for Aging and Wrinkles: A Paradigm Shift in the Fields of Dermatology and Cosmetics. Dermatol Pract Concept. 2022 Jan 1;12(1):e2022018;
- Nowicka-Zuchowska A., Rola kolagenu w organizmie, Lek w Polsce 2020’03, vol. 30 (346),
- Martín-Martínez A, Sánchez-Marzo N, Martínez-Casanova D, et al. High global antioxidant protection and stimulation of the collagen synthesis of new anti-aging product containing an optimized active mix. J Cosmet Dermatol. 2022 Sep;21(9):3993-4000.
Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.