Jak wygląda trądzik różowaty?
Czerwienisz się pod wpływem emocji, a na Twojej skórze widać rozszerzone naczynka krwionośne? Trądzik różowaty to choroba skóry, o której niewiele się mówi, ale warto mieć podstawową wiedzę na jej temat. Sprawdź, czy objawy pojawiające się na Twojej skórze świadczą o tym, że prawdopodobnie jesteś jedną z wielu osób, które mają trądzik różowaty. Pamiętaj o tym, że ostateczną diagnozę powinien postawić dermatolog!
Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą zapalną skóry twarzy o możliwym podłożu genetycznym. Dermatoza ta dotyka około 5% światowej populacji. Mimo tego, że jest jedną z najbardziej widocznych chorób skóry, wciąż jest mało znana. Narosło też wokół niej sporo błędnych przekonań, np. że dotyczy tylko kobiet o jasnej karnacji i po 40. roku życia.
Niestety, zaczerwienienie twarzy i inne objawy skórne towarzyszące trądzikowi różowatemu często wywołują nieprzyjemne komentarze i osądy. To sprawia, że choroba ta może prowadzić do obniżenia samooceny i unikania kontaktów towarzyskich.
Trądzik różowaty obejmuje głównie środkową część twarzy, a więc policzki, czoło, brodę i nos. Dermatoza ta wiąże się z wystąpieniem różnych objawów, które mogą występować pojedynczo bądź w połączeniu. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów trądziku różowatego jest występowanie rumienia, który może być przemijający lub utrwalony i długotrwały. Na skórze widoczne są też małe naczynia krwionośne, czyli teleangiektazje.
Niektóre przypadki trądziku różowatego wiążą się z wystąpieniem objawów ocznych - oczy są zaczerwienione, a na brzegach powiek występują teleangiektazje. Na skórze dotkniętej zaawansowanym trądzikiem różowatym widoczne są wypryski podobne do trądziku pospolitego, ponadto może też wystąpić guzowatość nosa (rhinophyma), czyli zgrubienie skóry na nosie i jej przerost. Nos staje się czerwony i bulwiasty. Ten ostatni objaw częściej występuje u mężczyzn.
Osoby z trądzikiem różowatym skarżą się na uczucie dyskomfortu, pieczenie i mrowienie, a nawet ból. Objawy te nasilają się zwykle po myciu twarzy i użyciu agresywnie działającego produktu oczyszczającego. Nieprzyjemne objawy są też odczuwalne w obrębie oczu - pojawiają się suchość i swędzenie, a także stany zapalne mogące dotyczyć powiek, spojówek i rogówki.
Zarówno widoczne, jak i odczuwalne objawy trądziku różowatego nasilają się pod wpływem czynników wyzwalających. Chodzi tu głównie o czynniki środowiskowe, które mogą być różne. Najczęstsze z nich to: stres emocjonalny, narażenie na promieniowanie słoneczne, mróz i wiatr, a także gwałtowne zmiany temperatury, picie alkoholu lub gorących napojów, niektóre pikantne potrawy, intensywna aktywność fizyczna i drażniące skórę kosmetyki. Te czynniki wywołują reakcję zapalną i nadmierne rozszerzenie naczyń krwionośnych. Więcej informacji na temat tego, po czym rozpoznać trądzik różowaty, znajdziesz tutaj: https://www.bioderma.pl/twoja-skora/skora-wrazliwa/skora-z-zaczerwienieniami-i-naczynkowa/jak-rozpoznac-tradzik-rozowaty.
Zarówno trądzik różowaty, jak i trądzik pospolity mogą przejawiać się zaczerwienieniem skóry twarzy, czerwonymi grudkami i białymi krostami. W przypadku trądziku różowatego nie pojawiają się jednak zaskórniki, chyba że ktoś ma mieszaną lub tłustą cerę. Dla trądziku różowatego charakterystyczna jest obecność rozszerzonych, małych naczyń krwionośnych, czyli teleangiektazji.
Trzeba też podkreślić, że trądzik pospolity jest bardzo powszechny u nastolatków i może dotyczyć nie tylko twarzy, ale także innych części ciała, głównie szyi i dekoltu oraz pleców. Trądzik różowaty pojawia się tylko na centralnej części twarzy.
Codzienna pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem różowatym ma ogromne znaczenie i pozwala uniknąć zaostrzeń objawów. Najlepszą decyzją będzie postawienie na specjalistyczne, zaawansowane technologicznie dermokosmetyki. Nie wiesz, które produkty wybrać? Na uwagę zasługują dermokosmetyki z linii SENSIBIO AR+ marki BIODERMA.
Specjalizując się w pielęgnacji skóry reaktywnej skóry wrażliwej od kilkunastu lat, BIODERMA stworzyła opatentowaną* technologię Rosactiv 2.0TM, która zdobyła uznanie dermatologów i osób z trądzikiem różowatym. Innowacyjne produkty z linii SENSIBIO AR+ opierają się na doświadczeniu BIODERMA, wiedzy medycznej oraz potrzebach użytkowników. Dzięki tym produktom możliwa jest poprawa komfortu i jakości życia na co dzień. Należy jednak mieć świadomość tego, że nic nie zastąpi leczenia pod okiem specjalisty. Jeśli podejrzewasz, że pojawił się u Ciebie trądzik różowaty, skonsultuj się z dermatologiem w celu uzyskania profesjonalnej opinii i diagnozy.
Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą - jego leczenie może dawać widocznie pozytywne rezultaty, jednak nie zawsze samo leczenie wystarczy. W leczeniu trądziku różowatego stosuje się leki doustne oraz leki stosowane miejscowo na skórę. Trzeba zaznaczyć, że terapia powinna być dostosowywana do konkretnego pacjenta. Jej wsparciem jest zarówno odpowiednia pielęgnacja, jak i unikanie czynników wyzwalających.
Łagodzenie objawów trądziku różowatego oraz zapobieganie rozwojowi tej dermatozy jest wyzwaniem, któremu można sprostać. Holistyczne podejście do problemu, korzystanie z wiedzy specjalistów i cierpliwość to odpowiednia droga!
* Zgłoszenie patentowe w toku