Reklama
Reklama

Nie wiesz, jaką bluzkę wybrać? Ten poradnik jest dla Ciebie!

Możemy mieć różny styl, ale są pewne elementy garderoby, które nas łączą. Przykład? Bluzka. Trudno wyobrazić sobie bez niej kobiecą stylizację. Jaką wybrać, aby sięgać po nią często i nosić z przyjemnością? Liczy się nie tylko wygląd, ale też krój, materiał, sposób wykonania. Oto rzeczy, które każda kobieta powinna wiedzieć, gdy planuje uzupełnić swoją szafę o kolejną bluzkę.

Uniwersalne elementy szafy kapsułowej

Czy wiesz, co oznacza termin capsule wardrobe, czyli szafa kapsułowa? To koncepcja, którą w latach 70. XX wieku stworzyła Susie Faux, właścicielka londyńskiego butiku. Po raz pierwszy użyła tego określenia, aby odnieść się do kolekcji ponadczasowych i uniwersalnych elementów garderoby, które nigdy nie wychodzą z mody.

Według Susie wystarczy mieć niewielki zbiór ubrań bazowych, aby za pomocą dodatków i ich połączeń stworzyć różnorodne stylizacje. To koncepcja, która mocno przeplata się z założeniami spopularyzowanego w ostatnich latach minimalizmu.

Reklama

Co powinna zawierać szafa kapsułowa? Zdania na ten temat są podzielone — również dlatego, że czegoś innego będzie potrzebowała osoba aktywna na co dzień, a zupełnie coś innego potrzebne będzie tej, którą w pracy obowiązuje biznesowy dress code. Są jednak pewne stałe elementy garderoby.

W szafie kapsułowej każdej kobiety powinny się znaleźć:

  • biała koszula z długim rękawem,
  • klasyczne jeansy o dopasowanym kroju,
  • jeansowa kurtka lub skórzana ramoneska,
  • klasyczna marynarka w jednolitym kolorze,
  • miękki kardigan o prostym kroju,
  • płaszcz lub trencz o dopasowanej długości,
  • eleganckie szpilki (czarne lub nude),
  • białe trampki lub sneakersy.

Do tego wszystkiego potrzebne są jeszcze bluzki damskie o klasycznych krojach. Jednolita, basicowa koszulka z krótkim rękawem, bluzka z długim rękawem lub prosty top na ramiączkach przyda się, aby stworzyć dobrą bazę do różnorodnych stylizacji na co dzień — można łączyć ją nie tylko z różnymi modelami spodni, ale też spódnic. Warto mieć w swojej szafie przynajmniej 3-4 takie bluzki w neutralnych kolorach.

Jak dobrać bluzkę do sylwetki? Przegląd krojów

Pojawia się pytanie, jaką bluzkę wybrać, aby czuć się w niej dobrze?

Tak, jak wiele jest typów sylwetek, tak wiele jest krojów bluzek. Z jednej strony to zaleta, bo wśród dostępnych opcji każdy znajdzie coś dla siebie. Z drugiej strony możemy mieć trudność w wyborze — łatwo zagłuszyć głos rozsądku i wpaść w sidła modowych pułapek. Rozwiązaniem jest znalezienie kroju idealnego dla siebie!

Bluzka dla klepsydry

Kobiety-klepsydry to prawdziwe szczęściary. Wyglądają dobrze w każdej bluzce! Choć wiadomo, że są kroje, które podkreślają ich atuty szczególnie dobrze. Jeśli jesteś klepsydrą, możesz podkreślić swój biust bluzką z dekoltem w kształcie litery V. Wąską talię wyeksponujesz, gdy będzie dopasowana. Włożona w spodnie lub spódnicę dodatkowo podkreśli harmonijny kształt bioder. Dla klepsydry dobra będzie także bluzka ze stójką.

Bluzka dla gruszki

Kobiety o sylwetce gruszki muszą szukać bluzek, które ukryją ich nieco szerokie biodra, dodając objętości w górnej partii sylwetki. Najlepiej nadają się do tego bluzki z bufiastymi rękawami lub te, które mają ozdobiony wyrazistą falbaną dekolt. Gruszki będą dobrze wyglądały również w tzw. hiszpankach, czyli bluzkach odkrywających ramiona, ozdobionych falbaną na całej szerokości. Taki model optycznie zharmonizuje sylwetkę.

Bluzka dla trójkąta

Trójkąty (nazywane też czasem papryką) mają problem z szerokimi ramionami i wąskimi biodrami. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest noszenie bluzek z dekoltem w literę V lub U, które uwydatniają biust i wydłużają optycznie szyję. Dobrze sprawdzają się też kroje wiązane w pasie, ale konieczny jest tutaj luźny dół, który sprawi, że linia bioder węższa w stosunku do linii ramion przestanie być widoczna.

Bluzka dla jabłka

Przy figurze typu jabłko największym atutem są szczupłe nogi. Warto je wyeksponować! Panie, które mają krągłą sylwetkę, powinny podkreślić swój biust, a ukryć nieco szerszy brzuch i biodra. Jak to zrobić? Najlepiej tunikami — luźnymi i długimi bluzkami, które optycznie wydłużają sylwetkę. Dopasowanie bluzki w górnej partii i wyraźne odcięcie pod biustem to sposób na to, aby ukryć niedoskonałości sylwetki jabłka.

Bluzka dla prostokąta

Panie, które mają sylwetkę wpasowującą się w prostokąt, powinny wybierać bluzki podkreślające talię. To mogą być wspomniane tuniki przepasane paskiem, choć warto pomyśleć o odsłonięciu linii bioder. Do tego sprawdzą się kobiece bluzki z wiązaniem w talii lub bluzki z baskinką. Warto zwrócić tylko uwagę, aby były dopasowane, bo luźne kroje utrudniają wyeksponowanie słabo zarysowanej talii.

Materiał ma znaczenie! Z czego powinna być bluzka?

Tworzenie szafy kapsułowej to z założenia wybieranie takich ubrań, które posłużą nam dłużej niż jeden sezon. Tu liczy się jakość, a nie ilość. To ważne zwłaszcza w przypadku bluzek, czyli elementu codziennych outfitów, po który sięgamy bardzo często. Co możemy zrobić, żeby służyły nam długo, nie rozciągały się, nie mechaciły i nie niszczyły?

Bluzka powinna być wykonana z odpowiednich materiałów. Oto te, które stosuje się w przemyśle odzieżowym najczęściej.

  • BAWEŁNA — to najpopularniejszy z materiałów używanych do produkcji odzieży. Bluzki z bawełny są miękkie, więc nie podrażniają skóry. Mogą nosić je alergicy, zwłaszcza gdy są wykonane z bawełny organicznej z kontrolowanych upraw. Bawełna nie elektryzuje się i dobrze przepuszcza powietrza, dlatego jest komfortowa w użytkowaniu. Niestety brak jej elastyczności, dlatego często bawełniane bluzki mają domieszkę np. elastanu. Wykazuje za to dobrą chłonność (nawet do 25% wilgoci) i nie daje uczucia mokrego materiału, dlatego jest polecana w gorące dni. Niestety długo schnie i mocno się gniecie, ale są to niewielkie niedogodności.
  • WISKOZA — to materiał półsyntetyczny, który produkuje się z włókien celulozowych. Bluzki z wiskozy nie elektryzują się i są odporne na ścieranie, ale też mocno się gniotą. Wiskoza we właściwościach jest podobna do bawełny, a w dotyku do jedwabiu. Plusem jest fakt, że jest bezpieczna dla alergików, a wiskozowe bluzki potrafią przetrwać naprawdę dużo.
  • WEŁNA — to kolejny materiał naturalny, ale nie skorzystają z niego weganie, ponieważ pochodzi od zwierząt. Wyróżnia się wiele różnych rodzajów wełny, w zależności od tego, z jakich owiec się ją pozyskuje. Standardowa wełna bywa gryząca i nieprzyjemna w noszeniu, podczas gdy sweter z wełny merino (z merynosów) swoją miękkością przypomina bawełnę. Plusem wełny jest dobra izolacja termiczna i swoboda oddychania — w bluzce z wełny będzie nam zimą ciepło, a jednocześnie się nie spocimy. Niestety wełna ma tendencję do kurczenia się i rozciągania, przez co wymaga specjalnego traktowania.
  • LEN — to materiał pochodzenia roślinnego, o dobrej wchłanialności wilgoci (podobnej do bawełny). Jest polecany alergikom, ponieważ lniana bluzka tworzy przyjazny skórze mikroklimat. Jest odporna na rozciąganie i kurczenie, nie elektryzuje się, nie mechaci i potrafi wytrzymać długie lat. Trzeba jednak mieć na uwadze, że len mocno się gniecie. Rekompensują to jego właściwości antybakteryjne i hamujące rozwój grzybów, a także miękkość w dotyku.
  • JEDWAB — to naturalny materiał, który zalicza się do tkanin luksusowych. W dotyku jest śliski, pozwala skórze oddychać i trudno go pognieść. Jest jednak mało odporny na rozciąganie, wrażliwy na tarcie i ma słabe właściwości termiczne. Jedwabne bluzki i koszule polecane są latem, bo dają przyjemne uczucie chłodu na skórze. Niestety wysoka cena powoduje, że często szukamy zamienników.

Nie powinno się wybierać bluzek z materiałów takich jak poliester, akryl czy nylon (poliamid). Są to tworzywa sztuczne, które stosuje się jako tańsze zamienniki tkanin pochodzenia naturalnego. Bywają mocniejsze i bardziej rozciągliwe, ale nie są "oddychające" — w bluzce z akrylu szybko się spocimy, a komfort będzie bardzo niski.

To oczywiście nie wszystko, o czym warto wiedzieć. Z tymi informacjami wybór bluzki będzie jednak znacznie łatwiejszy.

materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy