Objawy bezsenności - jak sobie z nimi radzić, aby wyglądać promiennie?
Bezsenność to jedna z przyczyn ogólnego zmęczenia organizmu, które w konsekwencji prowadzi do wielu nieprzyjemnych objawów. Jak je wyeliminować? Co zrobić, aby mimo nieprzespanej nocy, prezentować się zdrowo i promiennie? Podpowiadamy.
Bezsenność jest zjawiskiem, który bardzo często dotyka starszych, ale i także młodych ludzi. To zaburzenie rytmu snu, jego głębokości i czasu trwania. Przy bezsenności występują trudności z zasypianiem czy częste przebudzania się podczas snu, które uniemożliwiają wejście w głęboką, najbardziej regenerującą fazę snu. Rozróżnia się bezsenność przygodną, przewlekłą oraz krótkotrwałą.
Bardzo często mylona z bezsennością krótkotrwałą. Trwa ona do kilku dni, ale nieprawidłowości muszą występować przynajmniej przez miesiąc, od trzech do czterech razy w tygodniu.
Czas trwania tej bezsenności to mniej niż trzy miesiące. Posiada związek z konkretnym czynnikiem, np. dużą ilością stresu, związanego ze szkołą, zawodem lub przeprowadzką. Negatywnie wpływa także zmiana trybu życia, np. podróż do państwa, w którym są inne strefy czasowe.
Trwa powyżej trzech miesięcy. Związana jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu, spowodowana przez zaburzenia psychiczne, np. depresję bądź różne uzależnienia. Najbardziej popularne to uzależnienie od alkoholu.
Z wykresu można wyczytać, że około 40 procent badanych cierpiało na zaburzenia psychiczne, 15 procent na bezsenność pierwotną psychofizjologiczną, 25 procent na uzależnienie od leków czy alkoholu, 10 procent od bezsenności subiektywnej, pozostałe 10 procent na zespół bezdechu sennego, wpływu leków i innych.
Do objawów bezsenności należy wiele niepokojących konsekwencji. Jakich?
- Częste pobudki w ciągu snu
- Uczucie zmęczenia i przygnębienia
- Spadek lub brak energii do podjęcia najmniejszego działania
- Problemy z zaśnięciem
- Częste bóle głowy
- Kłopoty ze skupieniem oraz zapamiętywaniem
- Gorsze samopoczucie oraz narastająca frustracja
- Uczucie senności w ciągu dnia
Najważniejszą rzeczą, jest wyeliminowanie ze swojego życia stresujących czynników. Należy przestawić swoją głowę na to, że z każdej sytuacji znajdzie się jakieś wyjście oraz to, że mamy skłonności do wyolbrzymiania problemów. Zdrowszy jest stres minimalny, krótkotrwały, który nie powoduje żadnych długotrwałych skutków. Jeśli stres utrudnia funkcjonowanie w codziennych sytuacjach, poleca się skorzystać z pomocy psychologa lub innej osoby, wykształconej w tej dziedzinie. Jest to trudne do wykonania, jednak nie niemożliwe.
- Niezmiernie ważne jest wyciszenie się przed snem. Pozbycie negatywnych emocji oraz wewnętrzne uspokojenie. Dobrym pomysłem będzie pójście na spacer, rysowanie, słuchanie muzyki, tańczenie czy filcowanie. Znalezienie zajęcia, które pozbywa się wszelkich negatywnych emocji oraz wewnętrznie uspokaja.
- Aby szybko zasnąć, należy przynajmniej godzinę przed snem zrezygnować z urządzeń, takich jak telefony czy laptopy. W dzisiejszym świecie nie wyobrażamy sobie bez nich życia, jednak przeglądając wiadomości oraz social media, mamy trudności z oderwaniem się od świata wirtualnego. Wciągamy się w wir coraz to nowszych informacji, które czasem są wstrząsające. Dodatkowo, wszelkie urządzenia, w które wpatrzone są oczy, emitują niebieskie światło. Niebieskie światło ma negatywny wpływ na zasypianie oraz powoduje, że sen jest mniej jakościowy, co udowadniają naukowcy.
- Łóżko, to przystań do odpoczynku i regeneracji organizmu. Ważne jest, aby tego przestrzegać i nie przyzwyczajać organizmu do innych aktywności, które w nim wykonujemy, np. praca czy nauka. W innym wypadku mózg, podświadomie będzie wysyłał informacje i przygotowywał się do podjęcia danego zadania. Drugą sprawą jest spanie na odpowiednio miękkim materacu, np. piankowym. Polecaną marką jest marka Hilding. Jej ofertę można znaleźć na stronie https://abcsnu.pl/. Spanie na twardych materacach, doprowadza do dolegliwości górnych i dolnych części ciała, skutecznie utrudniając dobry sen.
- Bez wyjątku, każdej osobie chociaż raz w życiu, zdarzyło się przebudzenie podczas snu. Wtedy, człowiek odwraca się na drugi bok, zamyka oczy i za kilka minut znowu odpływa. Jednak, kiedy nie możesz powrócić do snu, wyjdź ze swojego pokoju i udaj się do innego pomieszczenia. Czekaj do momentu, kiedy poczujesz się senny i powróć na łóżko, próbując zasnąć.
- Drzemki w ciągu dnia są ważne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Krótkie drzemki, skutecznie poprawiają koncentrację oraz samopoczucie. Jednak posiadając problemy z bezsennością, zaleca się drzemki do godziny 16, bądź całkowicie ich wyeliminowanie, gdyż zaburzają rytm dobowy.
- Wielu ludzi myśli, że wymęczenie organizmu przed snem, ciężkimi ćwiczeniami przyśpieszy przybycie snu. Jednak jest to mit, ponieważ stymulacja fizyczna przyśpiesza tętno, zwiększa temperaturę i wytwarza adrenalinę, wręcz pobudza organizm. Co zdecydowanie powinno się unikać. Owszem, ćwiczenia są zalecane, jednak przynajmniej 3 godziny przed snem.
Artykul sponsorowany