Poprawiny – gdzie zorganizować i jak się ubrać na imprezę w drugi dzień po weselu?

Tradycja poprawin wywodzi się jeszcze z czasów dworów szlacheckich, gdy goście zjeżdżali z daleka na wesele i świętowali przez kilka dni. Współcześnie dłuższe uroczystości nie są już tak popularne, ale nadal wyprawia się poprawiny dla gości przyjezdnych na drugi dzień po weselu.

Jak zorganizować poprawiny?

Standardowe poprawiny rozpoczynają się po południu i kończą wcześniej niż zabawa na weselu. Nie zawsze istnieje możliwość zorganizowania drugiego dnia imprezy w tej samej sali balowej, co wesele. W takim przypadku państwo młodzi są zmuszeni poszukać innego sposobu na przyjęcie gości. Stąd biorą się pomysły na późny brunch dla gości, poprawiny w formie lunchu lub grill organizowany następnego dnia w ogrodzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spotkaniu towarzyszyły tańce oraz muzyka. Jeśli zapowiada się dobra zabawa, muzyka i tańce sukienka na poprawiny dla młodej żony powinna być dopasowana do tanecznego charakteru imprezy!

Poprawiny z DJ-em to dobry pomysł, gdy na imprezę zapraszamy większe grono gości. Wodzirej zachęci towarzystwo do wyjścia na parkiet, przygotuje repertuar pod gusta uczestników imprezy i rozkręci zabawę.

Sukienka do tańca na poprawiny

Młoda żona na poprawinach może wystąpić zarówno w białej, jak i kolorowej sukni. Fason kreacji nie musi być tak dostojny, jak sukni ślubnej z welonem, ale zdecydowanie powinien pasować do stylu uroczystości. Nie ma jednego uniwersalnego rodzaju sukienki na poprawiny, który sprawdzi się w ten dzień w każdych warunkach. Wybór kreacji na dalsze świętowanie zależy jedynie od indywidualnych upodobań panny młodej.

Stroje wszystkich osób biorących udział w poprawinach - zarówno gości, jak i państwa młodych - powinny być eleganckie, ale już znacznie mniej formalne. Kreacja, której nie wypada pannie młodej założyć na ślub, na poprawinach może okazać się strzałem w dziesiątkę: sukienka z piórami, kreacja z cekinami, koronkowe zdobienia, neonowe kolory, ekstrawaganckie buty do tańca - w drugi dzień wesela można dużo swobodniej podejść do wyboru stroju - dotyczy to zarówno pań, jak i panów. Podobnie jest również w przypadku dodatków, makijażu i fryzur.

Modne kolory sukienek na poprawiny:

  • biała sukienka dla młodej żony, ale mniej strojna niż do ślubu;
  • pastelowe sukienki w odcieniach: pudrowy róż, błękit, brzoskwinia;
  • kreacje z metalicznej tkaniny połyskujące złotem lub srebrem;
  • stylizacje w jaskrawych kolorach: fuksja, malina, limonka lub turkus.

Stylizacje dla Panów na poprawiny

Męski strój na poprawiny powinien być utrzymany w uniwersalnym stylu, a jednak wciąż mieć nieco formalny charakter. Przede wszystkim męską stylizację trzeba dopasować do pory dnia, w której odbywa się przyjęcie. Wizytowy garnitur nie jest koniecznością, dlatego panowie chętnie sięgają po klasyczną marynarkę i koszulę, a spinki do mankietów ślubne odkładają do szuflady. Na zmęczone po zeszłonocnych tańcach stopy mogą założyć wygodniejsze obuwie. 

Co się robi na poprawinach?

Dawniej na poprawinach wykorzystywało się to, co zostało z wesela, wystarczyło tylko dodać jedną lub dwie świeże potrawy i uzupełnić zapas alkoholu. Organizując dziś przyjęcie na drugi dzień w lokalu, posiłki przygotowywane są od nowa, dlatego płaci się również od osoby, tylko z niewielką zniżką.

Standardem są imprezy na drugi dzień trwające mniej więcej 6-8 godzin, jednak zdarzają się takie przyjęcia, na których goście bawią się dłużej niż na weselu. Za krótszym czasem trwania imprezy przemawia zmęczenie gości oraz następny dzień pracujący (poniedziałek), gdy poprawiny odbywają się zwyczajowo w niedzielę.

Poprawiny to najlepsza okazja, aby po weselu, już na spokojnie, spędzić czas z rodziną i najbliższymi znajomymi. Po wspólnym posiłku będzie okazja na wymianę komentarzy i wspomnień dotyczących poprzedniej nocy. Nie powinno zabraknąć humoru i rodzinnych serdeczności w miłej atmosferze. Warto wykorzystać tę chwilę jako formę relaksu i odpoczynku w gronie najbliższych.


Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Polecamy