Zmywarka do zabudowy z panelem widocznym czy ukrytym?

Zmywarka jest jednym z najpotrzebniejszych urządzeń kuchennych i wiele osób nie wyobraża sobie bez niej funkcjonowania. Nie tylko wyręcza nas z nielubianego zmywania naczyń, ale również oszczędza nasz czas i pieniądze, a także chroni dłonie przed detergentami. Jeśli zdecydujemy się na zakup zmywarki do zabudowy, do wyboru będziemy mieć dwa modele – zmywarka do zabudowy z panelem widocznym lub ukrytym. Która lepiej sprawdzi się w kuchni?

Artykuł sponsorowany

Zmywarka do zabudowy 45 cm czy 60 cm?

Na rynku dostępne są zmywarki wolnostojące i do zabudowy. Obie wersje występują w kilku rozmiarach:

·        Zmywarka 60 do zabudowy - jest to największa zmywarka dostępna na rynku. Ma szerokość 60 cm i jest w stanie pomieścić nawet 14 kompletów naczyń.

·        Zmywarka 45 do zabudowy - to zmywarka o szerokości 45 cm. Może pomieści do 9 kompletów naczyń. Ze względu na mniejsze rozmiary, zmywarka 45 cm często wybierana jest do małej kuchni.

·        Zmywarka kompaktowa - lub inaczej modułowa. Występuje zarówno w wersji wolnostojącej, jak i do zabudowy. Takie urządzenie ma o wiele mniejsze wymiary niż standardowa zmywarka, dzięki czemu sprawdzi się nawet w małych kuchniach i aneksach kuchennych. Będzie również dobrym wyborem dla osób mieszkających samotnie. Model wolnostojący można bez problemu ustawić na blacie. Zmywarka kompaktowa zazwyczaj jest w stanie pomieścić do 6 kompletów naczyń.

Widoczny czy ukryty - jaki panel sterowania w zmywarce do zabudowy?

Jeśli zdecydujemy się na zakup standardowej zmywarki do zabudowy, do wyboru będziemy mieć dwa modele urządzeń - z widocznym lub ukrytym panelem sterowania. Jeśli nie wiemy, która zmywarka lepiej sprawdzi się w naszej kuchni, powinniśmy sprawdzić, jakie właściwości mają oba typy urządzeń.

Zmywarka do zabudowy z panelem zewnętrznym - zalety i wady

Zewnętrzny panel sterowania jest widoczny dla użytkownika nawet po zamontowaniu zmywarki w meblach. Takie rozwiązanie zapewnia dużą wygodę, ponieważ nie trzeba otwierać drzwi zmywarki, aby włączyć program. Poza tym wszystkie informacje pokazują się na wyświetlaczu - wystarczy zatem rzut oka, aby dowiedzieć się, ile czasu pozostało do zakończenia cyklu zmywania. Zazwyczaj panel sterowania wykonany jest w kolorze inox - taka wstawka dobrze będzie komponować się z innymi urządzeniami AGD, wykonanymi ze stali.

Zmywarka do zabudowy 60 z panelem zewnętrznym będzie mieć też niestety kilka minusów. Przede wszystkim na odkrytym panelu sterowania bardzo szybko będą osadzać się kurz i resztki żywności, co sprawi, że będzie wymagał częstego czyszczenia. Pomimo że zmywarka będzie zabudowana w szafce kuchennej i zakryta frontem meblowym, panel sterowania z wyświetlaczem i tak zdradzi, w którym miejscu się znajduje. Sprawi to, że nie uzyskamy do końca harmonijnego wnętrza. Czasami taki panel sterowania jest też skomplikowany w montażu i wiąże się z wycięciem fragmentu szafki.

Jakie zalety i wady ma zmywarka do zabudowy z panelem ukrytym?

Zmywarka z panelem ukrytym nazywana jest zmywarką w pełni zintegrowaną. W takim urządzeniu panel sterowania umieszczony jest na samej górze drzwi, co oznacza, że po ich zamknięciu staje się całkowicie niewidoczny z zewnątrz. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim sprawia, że zmywarka wygląda jak zwykła szafka kuchenna, dzięki czemu tworzy spójną zabudowę. Zmywarka z panelem zintegrowanym świetnie sprawdzi się w minimalistycznych kuchniach, a także we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim czy też rustykalnym. Ukryty panel sterowania jest również łatwiejszy do utrzymania w czystości, gdyż nie gromadzi się w nim aż tak dużo zabrudzeń, jak w przypadku panelu widocznego. Zmywarka do zabudowy z panelem zintegrowanym będzie również dobrym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi. Nie ma bowiem świecącego wyświetlacza ani wystających przycisków, które zachęcałyby dzieci do zabawy.

Przeciwnicy zmywarek z ukrytymi panelami sterowania zarzucają im, że są niewygodne w obsłudze. Chodzi głównie o to, że takie zmywarki 45 lub 60 cm, nie wyświetlają dokładnego czasu, jaki pozostał do zakończenia cyklu zmywania. Większość takich modeli ma jedynie wskaźnik świetlny. Oznacza to, że zmywarka wyświetla na podłodze wiązkę czerwonego światła, która ma sygnalizować, że trwa zmywanie naczynie. W nowszych modelach producenci montują wskaźniki, które wyświetlają na podłodze dokładny czas zakończenia cyklu zmywania, co ma ułatwić użytkownikom obsługę urządzenia. Nie zapominajmy również o tym, że oprócz wskaźnika świetlnego, każda zmywarka do zabudowy wydaje również charakterystyczny sygnał dźwiękowy, który informuje o zakończeniu pracy.

Jaki panel sterowania w zmywarce wybrać?

Niezależnie od tego, czy interesuje nas zmywarka Siemens, Samsung, zmywarka Amica czy zmywarka Bosch, do wyboru będziemy mieć dwa rodzaje paneli sterowania. Każdy producent ma w swoim asortymencie zmywarki do zabudowy z panelem widocznym i ukrytym, co znacznie ułatwia wybór konkretnego modelu. To, jaki typ zmywarki wybierzemy, będzie jednak uzależnione wyłącznie od naszych preferencji. Podczas zakupu warto jednak bardziej zainteresować się rodzajami programów, liczbą temperatur oraz dodatkowymi funkcjami, jakie oferuje dane urządzenie.

Artykuł sponsorowany

.
Polecamy