Reklama

Amal Clooney

Amal Clooney to żona znanego hollywoodzkiego aktora George'a Clooneya. Jest prawniczką, która pracowała przy słynnych sprawach w Londynie, Hadze i Nowym Jorku. Od wielu lat angażuje się też w walkę o prawa człowieka. Jakie były początki kariery Amal Clooney? 
Amal Clooney - najważniejsze informacje
Amal Clooney /Evan Agostini/Invision/East News /East News

Amal Clooney - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    03.02.1978

  • Miejsce urodzenia:

    Bejrut

  • Kraj urodzenia:

    Liban

  • Rodzina i związki:

  • Zawód:

    prawnik

Amal Clooney to żona znanego hollywoodzkiego aktora George'a Clooneya. Jest prawniczką, która pracowała przy słynnych sprawach w Londynie, Hadze i Nowym Jorku. Od wielu lat angażuje się też w walkę o prawa człowieka. Jakie były początki kariery Amal Clooney? 

Dzieciństwo i młodość 

Amal Clooney (nazwisko panieńskie Alamuddin) urodziła się 3 lutego 1978 roku w Bejrucie w Libanie, gdy toczyła się tam wojna domowa. Jej imię po arabsku oznacza "nadzieję", a rodzina wyemigrowała do Wielkiej Brytanii jeszcze w latach 80. XX wieku. Szybko zaadaptowali się w nowym kraju, gdyż mieli tam wielu krewnych. Amal była bardzo dobrą uczennicą, chodziła do liceum żeńskiego, potem uczyła się na Oxfordzie, a także na wydziale prawa na Uniwersytecie Nowojorskim.

Kariera 

Po ukończeniu studiów w 2002 r. uzyskała uprawnienia do wykonywania zawodu. Zdecydowała, że będzie się zajmować prawami człowieka i prawem międzynarodowym. Pracowała w Nowym Jorku w kancelarii Sullivan & Cromwell, potem zdobywała doświadczenie zawodowe w Hadze jako stażystka w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości. W 2010 r., po powrocie do Wielkiej Brytanii, zatrudniono ją w Doughty Street Chambers. 

Od tamtego czasu prawniczka zajmowała się najgłośniejszymi i najbardziej kontrowersyjnymi sprawami, a także współpracowała z Organizacją Narodów Zjednoczonych. Reprezentowała założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a. Na witrinie można było publikować anonimowo tajne, rządowe dokumenty w celu ujawnienia bezprawnych działań. Zajmowała się też sprawą byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, dziennikarza Mohameda Fahmy’ego, a także prezydenta Malediwów Mohameda Nasheeda. 

W 2015 r. zaczęła pracować na Uniwersytecie Columbia, gdzie prowadziła zajęcia dotyczące praw człowieka. Później wykładała też na Uniwersytecie w Londynie, The New School w Nowym Jorku, a także na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill. 

Prawniczka aktywnie zajmuje się filantropią i wspiera inicjatywy na rzecz praw człowieka. Jest współzałożycielką Clooney Foundation for Justice i finansuje stypendia dla studentek z Libanu.

Nagrody

W 2014 r. Barbara Walters ogłosiła Amal Clooney Osobowością Roku. W 2016 r. na Światowym Forum Ekonomicznym wybrano ją Młodą Globalną Liderką. W 2020 r. Clooneyowie zdobyli wspólnie nagrodę za działalność humanitarną. Dwa lata później prawniczkę okrzyknięto Kobietą Roku magazynu „Time”.

Rodzina i związki

W 2013 r. o Amal zrobiło się głośno nie tylko ze względu na jej działalność prawniczą, lecz życie uczuciowe. Właśnie wtedy zaczęła spotykać się z hollywoodzkim aktorem, George’em Clooney’em. Para poznała się we Włoszech, przez wspólnego znajomego, w prywatnej willi aktora. Między nimi od razu zaiskrzyło.

Clooney był pod wrażeniem nie tylko urody, ale i niesamowitej osobowości Amal. Mimo tego, że dzieli ich aż siedemnaście lat, odnaleźli wspólny język. Wkrótce zakochali się w sobie po uszy, a już w 2014 r. w Wenecji wzięli ślub w bajkowym stylu. Trzy lata później na świat przyszły ich dzieci – bliźniaki Alexander i Ella.

Amal Clooney - Wiadomości

Amal Clooney - Zdjęcia