Reklama
Reklama

Andrzej Seweryn i jego pięć żon. Pierwszą chciał uratować z więzienia!

​Andrzej Seweryn zawsze z wielkim szacunkiem mówi o wszystkich swoich pięciu żonach, a zwłaszcza o pierwszej - Bogusławie Blajfer. Poznał ją w 1968 roku podczas tzw. wydarzeń marcowych. "Nosiła niewysokie, jasne kalosze, na których były różne rysunki. Między innymi gwiazda Dawida narysowana przez nią niebieskim długopisem" - wspominał ją w książce "Ja prowadzę!". Kim była kobieta, którą poślubił, choć - jak twierdzi - nie kochał?

Andrzej Seweryn był jeszcze studentem wydziału aktorskiego warszawskiej szkoły teatralnej, gdy poznał starszą od niego o rok Bogusławę Blajfer. 23-letnia córka działaczy społeczności żydowskiej w Bielsku-Białej była związana ze środowiskiem opozycyjnej studenckiej grupy "komandosów". Zasłynęła tym, że podczas wydarzeń marcowych 1968 roku drukowała i kolportowała antykomunistyczne ulotki...

"Bogusia wraz z innymi studentami socjologii przyszła na jedno z przedstawień w PWST. (...) Zbliżała się wiosna, coraz mocniej świeciło słońce, a jak wiadomo, te dwa czynniki bardzo inspirująco działają na mężczyzn. Trudno się było nie zakochać" - wspominał aktor na kartach książki "Ja prowadzę!".

Reklama

Andrzej Seweryn: Przez swą sympatię wpadł w poważne tarapaty i trafił za kratki

Bogusława bardzo imponowała Andrzejowi. Był zafascynowany jej urodą i... postawą: zaangażowaniem w działania opozycyjne, odwagą, determinacją.

Przyszły aktor i jego dziewczyna zamieszkali razem u koleżanki. Nie mieli pojęcia o konspiracji, za to PRL-owskie Służby Bezpieczeństwa wiedziały o nich i ich przyjaciołach wszystko. Spodziewali się, że pewnego dnia wpadną w ręce bezpieki. Bogusława Blajfer została zatrzymana jako pierwsza - 30 sierpnia 1968 roku. 

Andrzej trafił do aresztu na Rakowieckiej jako ostatni - w listopadzie. Za próbę obalenia ustroju socjalistycznego Bogusię skazano na trzy lata więzienia, on nie doczekał się wyroku, bo zanim jego sprawa trafiła na wokandę, ogłoszono amnestię. Odzyskał wolność po czterech miesiącach. Bogusława Blajfer spędziła za kratkami jeszcze rok. Wyszła w grudniu 1970 roku jako... żona Andrzeja.

Andrzej Seweryn i Bogusława Blajfer: To od początku był związek bez przyszłości...

Na ślub z Bogusławą namówił Seweryna ojciec dziewczyny. Zawarcie małżeństwa miało pomóc w zwolnieniu jej z więzienia. Zwolniono ją jednak tylko na ślub, który odbył się w Pałacu Ślubów na Starym Mieście w obecności rodzin i przyjaciół państwa młodych oraz... funkcjonariuszy bezpieki.

Kiedy świeżo upieczona pani Seweryn w końcu wyszła na wolność, zamieszkała z mężem w niewielkim mieszkaniu przy ulicy Żelaznej. Dla obojga szybko stało się jasne, że ich małżeństwo to niewypał, bo tak naprawdę nie kochali się.

Andrzej i Bogusława po raz ostatni widzieli się w 1973 roku - w dniu rozwodu. On rzucił się potem w wir pracy i szybko zrobił oszałamiającą karierę jako aktor, ona nadal działała w opozycji

Bogusława Blajfer: Wybrała emigrację, ale pozostała legendą opozycji antykomunistycznej

Trzy lata po rozwodzie z Sewerynem Bogusława Blajfer zaangażowała się we współpracę z Komitetem Obrony Robotników, uczestniczyła m.in. w akcji pomocy robotnikom represjonowanym po lipcu 1976 roku, zainicjowała słynną głodówkę w stołecznym kościele św. Marcina w intencji uwolnienia uwięzionych przez komunistów robotników z Radomia, a 12 lipca 1977 roku wręczyła ówczesnemu Sekretarzowi Generalnemu ONZ list autorstwa Jana Józefa Lipskiego w sprawie aresztowanych działaczy KOR. Sama też była wiele razy aresztowana...

W 1978 roku Bogusława zdecydowała się na zawsze opuścić Polskę. Wyemigrowała do Szwecji, gdzie wyszła za mąż, urodziła córkę... Pracowała jako terapeutka w szpitalu psychiatrycznym. Zmarła nagle 24 lutego 2002 roku w Bielsku-Białej podczas odwiedzin u umierającej matki.

Andrzej Seweryn pojechał do Bielska-Białej, by towarzyszyć pierwszej żonie w jej ostatniej drodze.

Po skromnej uroczystości pogrzebowej na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej trumnę z ciałem Bogusławy Blajfer-Weintraub przewieziono do Sztokholmu i złożono w grobie na Południowym Cmentarzu Żydowskim (Södra Judiska Begravningsplatsen).

W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Andrzej Seweryn: Do pięciu razy sztuka?

Rok po rozwodzie z Bogusławą Andrzej Seweryn ożenił się z Krystyną Jandą. Byli małżeństwem pięć lat i doczekali się córki Marii. Później aktor poślubił Laurence Bourdil (mają syna Yanna), ale i to małżeństwo nie przetrwało zbyt długo. Jego czwartą żoną została Mireille Maalouf (mają syna Maximiliena), u boku której szedł przez życie przez prawie ćwierć wieku. Obecnie - od 2015 roku - aktor związany jest węzłem małżeńskim z Katarzyną Kubacką.

***

Zobacz także:

Andrzej Seweryn w obronie homoseksualności. Wsadza kij w mrowisko: "To potrzeba wolności"

Serial "Królowa" w ogniu krytyki. Dziennikarz nie pozostawił na twórcach suchej nitki!

Andrzej Seweryn jako drag queen. Co za metamorfoza

 

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Seweryn
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy