Anna Lutosławska-Jaworska nie żyje. Aktorka zmarła w wieku 94 lat: "Trudno będzie pogodzić się z jej nieobecnością"
Anna Lutosławska-Jaworska (94 l.) , aktorka znana w środowisku krakowskich aktorów. Kochała teatr, z którym była związana do samego końca, a także wykładała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. O jej śmierci aktorki poinformowała Anna Wszelaczyńska we wpisie pożegnalnym na Facebooku, a dziś potwierdził informację mecenas Stanisław Kłys.
Anna Lutosławska-Jaworska zmarła w poniedziałek, a o jej śmierci poinformowała Anna Wszelaczyńska z Krakowskiego Klubu Soroptimist International. We wtorek potwierdził ją mecenas Stanisław Kłys dla PAP.
"Z ogromnym żalem dowiedziałyśmy się o śmierci Krakowianki Roku 2013 Anny Lutosławskiej - Jaworskiej. Pierwszy Krakowski Klub Soroptimist International przyznał Jej ten tytuł za: wspaniałe i niezapomniane kreacje aktorskie, wieloletnią działalność charytatywną, za życie z pasją i otwarte serce. Ta wspaniała osoba była aktorką, reżyserką, scenarzystką, pedagogiem w PWST i Wyższej Szkole Filozoficzno - Pedagogicznej IGNATIANUM, pisarką, malarką i fotografką. Na deskach teatralnych Krakowa, Wrocławia i Teatru TV stworzyła ponad sto doskonałych kreacji, wystąpiła w kilkunastu filmach i serialach telewizyjnych. Nas zachwyciła Jej aktywna postawa życiowa, działalność społeczna i charytatywna" - wspomniała Anna Wszczelaczyńska
"Przez prawie 40 lat pomagała dzieciom niewidomym i słabowidzącym ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego przy ul. Tynieckiej w Krakowie oraz Domu dla Niewidomych im. Elżbiety Czackiej w Niepołomicach. Przez lata działała też w Aptece Darów Stowarzyszenia Pomocy Obywatelskiej im. Anny Fiszerowej, której była członkiem. Trudno wymienić wszystko, co robiła na rzecz innych. Miała fascynującą i magnetyczną osobowość, dzięki której jednała i przyciągała ludzi do swoich działań na rzecz innych. Do końca czynna i aktywna. Miała rzadką umiejętność odróżniania dobra od zła. Tak trudno będzie pogodzić się z Jej nieobecnością"- napisała Wszczelaczyńska.
Pomimo ogromnej miłości do teatru, Anna Lutosławska-Jaworska grała też w serialach telewizyjnych, m.in. "Czterech pancerni i pies", "Klanie", "Pierwszej miłości", "Lekarzach" i "Barwach szczęścia".
Anna Lutosławska-Jaworska (Maria Anna Redlichówna) urodziła się 18 lipca 1927 roku w Krakowie. Swoją karierę zawodową poświęciła scenie teatralnej. Grała głównie na deskach krakowskich, ale i też wrocławskich. Miała też powiązania zawodowe z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia.
Jej pierwszym mężem był Roman Lutosławski, z którego związku ma jedynego syna, Bolesława Lutosławskiego. Drugim mężem aktorki był inżynier Michał Jaworski - dla niego wyjechała z kraju i zrobiła przerwę w karierze.
Wykładała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (dziś Akademia Sztuk Teatralnych) i na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W latach 50. XX wieku otrzymała nagrody za swoją pracę artystyczną, w tym złotą odznakę za zasługi dla miasta Krakowa i Odznakę Budowniczego Nowej Huty. Za rolę Róży Żabczyńskiej w spektaklu "Cudzoziemka" (Teatr Słowackiego, 1978) otrzymała nagrodę ministra kultury podczas XIII Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt. W 1980 r. została nagrodzona podczas VI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za rolę Idalii w "Fantazym".
W 2011 roku została odznaczona "Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla przemian demokratycznych i transformacji ustrojowej w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej" z rąk Bronisława Komorowskiego. W 2014 roku za wkład w rozwój sztuk aktorskich otrzymała Nagrodę im. Ireny Solskiej.