Co dalej ze zdewastowanym grobem Stanisława Wolińskiego? Zarządca cmentarza komentuje [POMPONIK EXCLUSIVE]
Stanisław Woliński był w latach 30. i 40. ubiegłego wieku niezwykle popularnym i cenionym aktorem, związanym głównie z Teatrem Syrena. Jak się niestety okazuje, dziś nikt już o nim nie pamięta, a jego grób, który znajduje się na warszawskich Starych Powązkach, jest w opłakanym stanie. Czy istnieje szansa na wyremontowanie mogiły? Reporter Pomponika postanowił porozmawiać o tym z administracją cmentarza.
6 kwietnia 2023 roku przypadła 55. rocznica śmierci Stanisława Wolińskiego - polskego aktora i śpiewaka, który szerszemu gronu publiczności znany jest głównie z występów w klasycznych filmach "Bogurodzica" i "Znachor". Jak informowaliśmy zaledwie parę dni temu - miejsce pochówki artysty jest całkowicie zdewastowane. Płyta nagrobna jest połamana, uszkodzony jest także krzyż i tablica upamiętniająca zmarłego.
Jak udało nam się ustalić już wcześniej - za zniszczeniami nie stoją żadne osoby. Połamana płyta jest wynikiem osunięcia się sąsiadującego grobu. Obok miejsca spoczynku śpiewaka stał bardzo stary nagrobek, który pod wpływem silnego wiatru zawalił się i uszkodził inne okoliczne pomniki.
W związku z tym nasz reporter postanowił skontaktować się z zarządcą warszawskich Powązek i zapytać: czy naprawienie zniszczeń leży po stronie cmentarza, czy najbliższych zmarłego aktora? Jak się okazuje, administracja nie może interweniować w tej sprawie, bowiem wszystko leży w gestii rodziny.
"Nie jesteśmy w stanie zarządzać cudzą własnością. Każdy grób jest własnością rodziny (...)" - usłyszał nasz reporter od zarządcy cmentarza.
Żeby wyremontować grób, potrzebna jest niestety zgoda konserwatora. "Cokolwiek się robi, trzeba uzyskać pozwolenie na remont. Konserwatorzy natomiast żądają udokumentowania praw do grobu" - wyjaśnia administracja cmentarza.
Kto oprócz rodziny mógłby zając się odnowieniem miejsca spoczynku? Okazuje się, że z taką inicjatywą może wyjść także określona fundacja lub organizacja pozarządową reprezentującą aktorskie związki zawodowe i działająca w interesie artystów.
"Postronny człowiek nie ma możliwości otrzymać takiej zgody" - podsumowuje zarządca warszawskich Powązek.
Wygląda więc na to, że sprawą musiałby się zająć najprawdopodobniej Związek Artystów Scen Polskich lub - jeśli udałoby się go odnaleźć - ktoś z członków rodziny zmarłego przed laty aktora.
Czy jest zatem szansa, że miejsce pochówki Stanisława Wolińskiego zostanie kiedyś wyremontowane?
Stanisław Woliński urodził się 7 lipca 1892 roku w Sosnowcu. Był synem urzędnika, Filipa i Emilii. Po ukończeniu szkoły podstawowej kształcił się w szkole dram. Na scenie zadebiutował w 1910 roku. W 1924 roku zadebiutował w filmie "Miodowe miesiące z przeszkodami". Następnie miał okazję wystąpić w takich popularnych produkcjach, jak: "Znachor" (z 1937 roku), "Bogurodzica", czy "Piątka na ulicy Barskiej". Po raz ostatni zagrał w komedii "Café pod Minogą" z 1959 roku. Od 1949 do 1960 roku był związany z Teatrem Syrena w Warszawie
Był nie tylko utalentowanym aktorem, ale również śpiewakiem. Pełnił również funkcję dyrektora i kierownika artystycznego w wielu teatrach. Zmarł 6 kwietnia 1968 roku i został pochowany na cmentarzu w Warszawie.
Zobacz też:
Rocznica śmierci Krzysztofa Krawczyka. Wdowa po piosenkarzu ozdobiła grób w szczególny sposób
Grób Krzysztofa Krawczyka ogrodzony. W sieci awantura. Fani mocno podzieleni!
Grób Krzysztofa Krawczyka przejdzie metamorfozę. Wszystko przez złodziei!