Czesław Niemen skończyłby dziś 83 lata. Na co zmarł wybitny muzyk?
Czesław Niemen (†65), gdyby wciąż żył, obchodziłby dziś swoje 83. urodziny i w związku z tym przypominamy, kim był wybitny artysta. Chociaż od śmierci Czesława Niemena minęło już ponad 18 lat, piosenki "Dziwny jest ten świat" czy "Sen o Warszawie" wciąż rozbrzmiewają w rozgłośniach radiowych, zachwycając swoją ponadczasowością kolejne pokolenia. Jakie jeszcze hity nagrał muzyk w swojej karierze i co wiadomo na temat jego życia prywatnego? Wyjaśniamy, kim były żony i dzieci Czesława Niemena oraz na co zmarł muzyk.
Czesław Niemen (†65), który był jednym z najwybitniejszych polskich artystów przełomu XX i XXI wieku, skończyłby dziś 83 lata, jednak choroba przedwcześnie zakończyła jego życie. Na co zmarł Czesław Niemen oraz jak wygadało jego życie prywatne i zawodowe? Z okazji kolejnej rocznicy urodzin znanego muzyka przypominamy najważniejsze informacje na jego temat.
Oto wszystko, co musicie wiedzieć o autorze hitów "Sen o Warszawie" i "Dziwny jest ten świat", który na tle innych gwiazd wyróżniał się m.in. wielką wrażliwością i niebanalnym stylem. Kim był Czesław Niemen?
Czesław Niemen urodził się 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach na dzisiejszej Białorusi jako Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki. Jego rodzice - Anna Markiewicz i Antoni Wydrzycki - z zawodu byli przede wszystkim rzemieślnikami. Brali różne zlecenia, w tym m.in. na strojenie fortepianów.
Czesław Niemen nie był jedynakiem. Jego siostra, Jadwiga Bortkiewicz, zmarła w 2020 roku. Oznacza to, że żyła 16 lat dłużej niż Czesław Niemen, który zmarł 17 stycznia 2004 roku. Przyczyną śmierci Czesława Niemena najprawdopodobniej były powikłania związane z chorobą płuc. Czesław Niemen przez lata zmagał się z nowotworem układu chłonnego.
Śmierć Czesława Niemena była dla jego rodziny i fanów wielkim szokiem. W chwili, gdy odszedł, polska muzyka rozrywkowa straciła jedną z najjaśniejszych gwiazd wszech czasów.
W internecie można znaleźć informację na temat wzrostu Czesława Niemena. Okazuje się, że autor hitu "Dziwny jest ten świat" był bardzo wysokim mężczyzną. Jego imponujący wzrost, około 1,90 starano się odwzorować, tworząc pomnik artysty w Białogardzie.
Czesław Niemen początkowo uczył się śpiewu w szkolnym chórze oraz chórze kościelnym, gdzie grał również na organach. Później przez krótki czas kształcił swoje umiejętności w klasie fortepianu liceum pedagogicznego w Grodnie, a gdy jego rodzina została przesiedlona — w gdańskiej szkole muzycznej. Już wtedy śpiewał popularne piosenki przy akompaniamencie gitary.
Pierwszym wielkim sukcesem w karierze Czesława Niemena było wyróżnienie w szczecińskim Festiwalu Młodych Talentów, które otrzymał w 1962 roku. Niedługo później wyruszył w trasę koncertową z grupą muzyczną "Czerwono-Czarni" i zaczął posługiwać się pseudonimem artystycznym "Niemen", który w późniejszych latach stał się też jego oficjalnym nazwiskiem.
Kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu zawodowym Czesław Niemena była współpraca z "Niebiesko-Czarnymi", która zaowocowała licznymi występami w Polsce i za granicą, jednak największa popularność przyszła do niego dopiero, gdy z "Akwarelami" nagrał płyty "Dziwny jest ten świat" i "Sukces". Tytułowy przebój z ich pierwszej wspólnej płyty do dziś uważa się za jeden z największych hitów lat 60.
Na przestrzeni lat Czesław Niemen współpracował z wieloma artystami, eksperymentując przy tym z różnymi gatunkami muzycznymi. Czerpał m.in. z jazzu, muzyki awangardowej, elektronicznej i rocka progresywnego. Nie bez powodu uważa się go zatem za artystę wielowymiarowego i unikalnego. Miał wyjątkowy głos, a przy tym był multiinstrumentalistą i kompozytorem. Nie brakowało mu również charyzmy.
Piosenki Czesława Niemena są uniwersalne i zapadają w pamięć. Oto kilka utworów muzycznych, z których polski artysta jest najbardziej znany:
Dziwny jest ten świat
Jednego serca
Wspomnienie
Płonąca stodoła
Pod Papugami
Można odnieść wrażenie, że życie prywatne Czesława Niemena jest równie ciekawe co jego kariera muzyczna. Artysta był dwukrotnie żonaty. Pierwsza żona Czesława Niemena, Maria Klauzunik, była jego sąsiadką. Para pobrała się w 1958 roku, jednak niedługo po ślubie ich drogi na krótko się rozeszły.
Młody artysta wyjechał do Polski razem ze swoją rodziną, aby uniknąć powołania do Armii Radzieckiej, a pierwsza żona Czesława Niemena została na Białorusi. Po roku Maria Klauzunik dołączyła do męża i para wzięła ślub kościelny, a niedługo później na świat przyszła ich córka - Maria, która do piątego roku życia mieszkała z babcią.
Powodem było to, że jej mama wróciła do szkoły pielęgniarskiej. Gdy żona Czesława Niemena dostała pracę w gdyńskim szpitalu, córka zamieszkała razem z nią. Chociaż Maria Klauznik i jej mąż darzyli się silnym uczuciem, związek nie przetrwał. O powodach rozstania małżeństwa opowiadał swego czasu przyjaciel Czesława Niemena w "Gazecie Wyborczej". Była żona artysty sama wyznała zresztą w jednym z wywiadów, że każde z nich zdecydowało się pójść własną drogą.
Muzyk rozwiódł się z Marią Klauznik w 1971 roku. Podobno to właśnie dla pierwszej żony Czesław Niemen napisał utwór "Wiem, że nie wrócisz".
Po rozstaniu z pierwszą żoną Czesław Niemen był związany z Włoszką, Faridą Gangi. Ich romans nie trwał jednak długo, a artysta w 1973 roku poznał miłość swojego życia - Małgorzatę Krzewińską.
Druga żona Czesława Niemena była od niego młodsza o 16 lat. Para, która poznała się w klubie Remont, wzięła ślub po dwóch latach znajomości i doczekała się dwóch córek. Owocem ich miłości są Natalia Niemen-Otremba i Eleonora Atalay. Wiadomo, że stosunki pomiędzy córką muzyka z pierwszego małżeństwa a drugą żoną i jej dziećmi przez pewien czas były napięte.
Czytaj również:
Czesław Niemen: Niesłychane, kto chciał zniszczyć wielkiego artystę!
Jacek Kurski cenzuruje Czesława Niemena?
Edyta Górniak pokazała swoją wielką miłość
Zobacz także: