Danuta Szaflarska żyła 102 lata. Gwiazda nie była święta!
Danuta Szaflarska (†102) dziś świętowałaby urodziny i z tej okazji przypominamy, kim była. Wiek Danuty Szaflarskiej robił wrażenie. Aktorka przeżyła długie lata, ale czy była szczęśliwa? Młoda Danuta Szaflarska nie miała w życiu łatwo. Gwiazda filmów "Zakazane piosenki" i "Pora umierać" przez lata głodowała, później ponad rodziną stawiała sztukę. Córka Danuty Szaflarskiej wyznała kiedyś, że długo nie miała z mamą dobrego kontaktu.
Danuta Szaflarska (†102) była jedną z największych gwiazd polskiego kina, która przez dekady pozostawała aktywna zawodowo. Udzielała się prawie do końca życia, grając w filmach i w teatrze, jednak początkowo wcale nie planowała zostać aktorką. Zatem, co chciała robić w życiu piękna i młoda Danuta Szaflarska, której znakomite role w "Zakazanych piosenkach" i "Pora umierać" fani do dziś wspominają z łezką w oku?
Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę pytanie o wiek Danuty Szaflarskiej, okazuje się, że dożyła ponad stu lat. Niestety życie wielkiej artystki wcale nie było usłane różami. Rodzina Danuty Szaflarskiej nie miała z nią idealnego kontaktu, a córka Danuty Szaflarskiej wyznała w jednym z wywiadów, że jej mama zawsze ponad macierzyństwo stawiała karierę.
Jaka więc tak naprawdę była gwiazda polskiego kina?
Danuta Szaflarska urodziła się dokładnie 6 lutego 1915 roku, a więc w czasie wojny. Informację o jej śmierci jako pierwszy przekazał Teatr Rozmaitości. Dorota Szaflarska zmarła 19 lutego 2017, co oznacza, że udało jej się dożyć sędziwego wieku – 102 lat.
Miejsce pochówku Danuty Szaflarskiej to Aleja Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach, gdzie znajdują się groby najbardziej znanych polskich artystów.
Danuta Szaflarska wychowywała się we wsi Kosarzyska. Jej rodzicom – nauczycielom się nie przelewało, więc mieszkali w leśniczówce, a później w szkole. Od wczesnego dzieciństwa podobał jej się teatr, więc bawiła się z bratem, odgrywając różnego rodzaju scenki.
Po śmierci ojca rodzina Danuty Szaflarskiej przeniosła się do Nowego Sącza, gdzie jej talent został dostrzeżony przez nauczyciela, który prowadził szkolne kółko teatralne. Zawsze chętnie występowała na scenie, jednak początkowo nie wiązała swojej przyszłości z byciem aktorką. Danuta Szaflarska planowała zostać lekarką, ale nie było jej stać na takie studia, więc wybrała inne — w Wyższej Szkole Handlowej w Krakowie.
Zachorowała jednak na tyfus, a później znajomi namówili ją, by zdawała na studia aktorskie. Chociaż nie była dobrze przygotowana do egzaminów, dostała się na nie, a 14 września 1939 roku zadebiutowała w Teatrze na Pohulance w Wilnie. Podczas wojny grała przede wszystkim w teatrach podziemnych, jednak to niejedyne, czym się zajmowała. Danuta Szaflarska brała również udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka.
Aktorka była przepiękną kobietą. Miała anielską twarz i filigranową sylwetkę. Wzrost Danuty Szaflarskiej wynosił 155 cm.
Po wojnie Danuta Szaflarska stała się gwiazdą polskiego kina. Zawsze, gdy tylko pojawiała się na ekranie, trudno było oderwać od niej wzrok. Była nie tylko szalenie atrakcyjna, ale miała również wielki talent, temperament i charyzmę.
Pierwszymi filmami Danuty Szaflarskiej była powojenna twórczość Leonarda Buczkowskiego. To właśnie jego produkcje sprawiły, że cała Polska zaczęła zachwycać się wschodzącą gwiazdą. W "Zakazanych piosenkach" Danuta Szaflarska była genialna, w "Skarbie" zresztą też.
Nie są to jednak jedyne role, z których jest znana. Aktorka przez dekady wystąpiła w wielu znanych produkcjach, w tym w "Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego, "Innym świecie" czy "Pora umierać".
Jej umiejętności jako artystki zostały doceniane zarówno przez fanów, jak i krytyków. Stąd tyle nominacji do nagród, otrzymanych Orłów i Złotych Lwów.
Danuta Szaflarska dwukrotnie zdecydowała się na małżeństwo, jednak żaden z nich nie przetrwał. Owocem jej związku z Janem Ekierem była córka Maria. Z Januszem Kilańskim gwiazda miała natomiast córkę Agnieszkę.
Pierwszy mąż Danuty Szaflarskiej był pianistą. Parze, która poznała się na wieczorku integracyjnym podczas studiów, nie było łatwo w czasie wojny.
Ich córka zachorowała na dyzenterię, jednak na szczęście udało się ją uratować. Małżonkowie wielokrotnie zresztą byli o włos od śmierci. Mało brakowało, a pewnego razu zginęliby w wyniku wybuchu bomby, jednak aktorka na szczęście zawróciła po plecak zostawiony w piwnicy.
Przyczyną rozstania Danuty Szaflarskiej z pierwszym mężem było to, że mężczyzna chciał, aby porzuciła aktorstwo na rzecz rodziny.
W drugim małżeństwie nie wyszło jej zresztą z podobnego powodu.
Danuta Szaflarska miała dwóch mężów, jednak przed ślubem z Januszem Kiliańskim przez krótki czas artystka pozostawała w nieformalnym związku z lekarzem, Tadeuszem Orłowskim. Mężczyzna, w którym była bardzo zakochana, załatwił jej chorującej wówczas na płuca córce Marii wyjazd do zakładu leśniczego w Zakopanem.
Podobno aktorka i lekarz nawet się zaręczyli, ale do ich ślubu nigdy nie doszło, choć pozostali przyjaciółmi na lata.
Czasy drugiej wojny światowej były trudne. Ludziom brakowało podstawowych produktów. Często nie mieli nawet czego włożyć do ust.
Dorota Szaflarska, która również doświadczyła głodu, wyznała kiedyś, jak to wyglądało.
O swojej rodzinie Danuta Szaflarska mówiła za życia stosunkowo niewiele. Bardzo chroniła swoją prywatność. Niektórym mogłoby się więc wydawać, że w kwestii rodzicielstwa nie można było jej niczego zarzucić, a jednak córka aktorki - Agnieszka wyznała kiedyś, że gwiazda kina wcale nie była idealną matką.
Córka Danuty Szaflarskiej ujawniła również, że mama bywała dla niej naprawdę surowa. W wieku nastoletnim potrafiła ostro skomentować jej wygląd.
Choć słowa Agnieszki Kilańskiej-Cypel mogą szokować, wnuczka Danuty Szaflarskiej wspomina swoją babcię pozytywnie. W rozmowie z "Faktem" kobieta uchyliła rąbka tajemnicy odnośnie tego, jaka gwiazda była prywatnie.
Czytaj również:
Danuta Szaflarska przeszła przez piekło
Danuta Szaflarska: Wielka aktorka, okropna matka
Danuta Szaflarska przeżyła 102 lata, ale w jej życiu nie było kolorowo
Zobacz także: