Druga koronacja Karola III. Dzisiaj powtórka ceremonii w Szkocji
Na początku maja wszyscy żyliśmy koronacją Karola III. Jeszcze nie ucichły echa tamtej ceremonii, a w stolicy Szkocji szykuje się bliźniacze święto. 5 lipca król zostanie koronowany po raz drugi w katedrze św. Idziego w Edynburgu.
Koronacja Karola III była wielkim świętem, o którym pisały media na całym świecie. Ale dla Brytyjczyków jedna koronacja to za mało. W środę 5 lipca w stolicy Szkocji odbędzie się druga koronacja. Dzięki niej Karol III zostanie władcą całej Wielkiej Brytanii, a nie tylko Anglii.
Koronacja w Szkocji ma symbolizować więź między rodziną królewską a Szkotami. Jest to część corocznego Tygodnia Królewskiego, kiedy panujący monarcha podróżuje do kraju, aby świętować jego kulturę i społeczności. Godzinę później orszak królewski wyruszy z pałacu Holyrood do katedry, gdzie rozpocznie się dziękczynne nabożeństwo koronacyjne.
Podczas ceremonii Karolowi zostaną wręczone regalia Szkocji: Korona Szkocji, Berło i Miecz Stanu. To najstarsze klejnoty koronne w Wielkiej Brytanii, pochodzą z końca XV i początku XVI w. Prawdopodobnie w ceremonii zostanie użyty duplikat miecza, gdyż oryginał uważany jest za zbyt delikatny. Dla monarchy zagra trzech dudziarzy. Nabożeństwo ma się zakończyć o godz. 14.15 naszego czasu (o 15.15 w Edynburgu).
Po ceremonii koronacyjnej król Karol i królowa Camilla wezmą udział w kilku uroczystych wydarzeniach. W Edynburgu dołączą do nich książę William i Kate, którzy w Szkocji noszą tytuły księcia i księżnej Rothesay.
Szkocka koronacja jest zakorzeniona w tradycji. Pierwszym władcą, który dwa razy był koronowany, raz w Londynie drugi raz w Edynburgu, był Karol I. W 1625 r., po jego koronacji w Opactwie Westminsterskim, Parlament Szkocki poprosił o podobną ceremonię monarchy również w jego Królestwie Północnym. Władca udał się do Edynburga w 1633 roku, aby zostać koronowanym w Holyrood. Tradycja ta została wstrzymana po koronacji króla Jerzego IV w 1822 roku i przywrócona przez królową Elżbietę II w 1953 roku.
Zobacz też:
Księżniczka Anna w takim stroju pożegnała matkę. Nie założyła żałobnej czerni
Król Karol III chciał abdykować? Siostra się z nim nie patyczkowała...
Przełom w relacjach księcia Harry'ego z ojcem. Dzięki Archiemu doznał "objawienia"?