Dzień Kota 2022. Ci celebryci są kociarzami!
Dzień Kota 2022 wypada 17.02.2022, ale dla prawdziwego kociarza jest na co dzień! Jak wiadomo, to koty rządzą światem - ludzie jedynie im służą. Którzy celebryci są typowymi kociarzami?
Dzień Kota 2022 w Polsce ma swoją tradycję już od 16 lat. Wśród celebrytów, aktorek i piosenkarek nie brakuje futrzastych łapek w domu. Kto z polskiego show-biznesu jest prawdziwym fanem kotów?
Koty czczono już w starożytnym Egipcie i chyba się do tego przyzwyczaiły. Dodatkowo, koty są na pierwszym miejscu w rankingach najpopularniejszych zwierząt domowych. W Polsce najchętniej wybierane są koty perskie, syberyjskie, Main Coon, Ragdoll i kot norweski leśny. Jakie koty mają polscy celebryci?
Monika Miller ma kota rasy Sfinks, to pierwsza rasa, która została wyhodowana bez włosów. To koty bardzo łagodne, czułe, inteligentne i delikatne.
Kot Ewy Wachowicz to Maine Coon, bardzo przyjacielski i zrównoważony kot o charakterystycznej sierści (właściwie włosiu). Jest to kot pół-długowłosy, który pochodzi z Północnej Ameryki.
Paulina Młynarska z kolei pozuje z "rasową" panterą. Natomiast dziennikarka i pisarka ma jeszcze w domu miejsce na psa.
Red Lipstick Monster, czyli Ewa Grzelakowska-Kostoglu założyła swoim kotom osobnego Instagrama. Możemy tam podziwiać prawdziwe kudłate piękności!
Maryla Rodowicz ma aż 3 koty, którym ostatnio poświęciła szczególną uwagę w postach na Facebooku.
Youtuberka Zuzanna Borucka (znana i pamiętana też jako Banshee, Zuzek Łobuzek i Szalona Zuzia) może pochwalić się posiadaniem niezwykłego kota. To kot syberyjski neva masquerade, których oczy są zawsze niebieskie. Należy on do ras półdługowłosych.
Youtuberka, pisarka i instagramerka zaczęła typowo dla każdej kociary. Najpierw jeden kot, żeby poznać, jak się żyje z kotem, a potem już idzie z górki. Billie Sparrow, czyli Weronika Szymańska na razie ma 3 koty: Froda, Roniego i Maski.
Krystyna Janda nie zważa na rasę - ważne, że po prostu jest.
Hanna Lis niestety ostatnio musiała pożegnać jednego ze swoich kotów. Dodała post na Instagramie ze stosownym opisem: "Denver 17/10/2003-7/10/2021. Gdyby ludzie mieli taką wrażliwość, tak wielkie serca, tyle empatii, ile mają Zwierzęta, świat byłby na pewno lepszym miejscem. Był z nami 18 lat. Dziękujemy Ci Denciu za każdą, bezcenną chwilę. Człowiek w pustym mieszkaniu".
Międzynarodowy Dzień Kota nazywany zamiennie Światowy Dzień Kota to tradycja, która narodziła się we Włoszech w 1990 roku. W Polsce święto przyjęło się dopiero w 2006 roku i miesiąc luty nie jest przypadkowy - święto ma na celu pomóc kotom bezdomnym, które w zimowych warunkach mają małe szanse na przetrwanie.
W Polsce Dzień Kota obchodzi się 17 lutego. W innych krajach są to kompletnie inne dni. W Japonii to 22 lutego, w Rosji to 1 marca, w USA 29 października, w Wielkiej Brytanii 8 sierpnia, a we Włoszech (tzw. Dzień Czarnego Kota) przypada na 17 listopada.
W Dzień Kota najlepiej przygotować smakołyki, nową zabawkę lub nowy karton. To również okazja, aby szczególnie zadbać o swojego pupila - np. porządnie wygłaskać, obciąć pazurki lub zaprowadzić do kociego fryzjera.
Warto też pomóc kotom, które żyją w schroniskach. Najlepiej zadzwonić do schroniska w naszym mieście, aby dowiedzieć się, jakie są najpilniejsze potrzeby - ciepłe koce, karmy, zabawki, wizyty u weterynarza, a może wpłaty pieniędzy na konto.
- Koty potrafią spać od 15 do 20 godzin dziennie! Krótko mówiąc, koty przesypiają 2/3 całego swojego życia!
- Koty w przeciwieństwie do ludzi, nie pocą się. Regulację ciepła przeprowadzają przez poduszki w łapkach.
- Koci język jest w stanie wydawać aż 100 różnych dźwięków.
- Koty nie rozpoznają słodkiego smaku.
- Każdy kot posiada inny nos - można to porównać do wzoru linii papilarnych u człowieka.
- Kocie serce bije dwukrotnie szybciej niż serce człowieka.
- Koty dają właścicielom długowieczność!
Zobacz też:
Karolina Korwin Piotrowska broni płaszcza z wizerunkiem Maryi! "Ja tylko założyłam!"
Dorota Zawadzka oskarża byłą gwiazdę TVN o "korytarzowy mobbing"
Bestsellery Empiku 2021: Magdalena Boczarska wyglądała obłędnie!
Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia z 16 lutego