Dzień Widoczności Osób Transpłciowych: 31 marca świętujemy razem z tymi gwiazdami
31 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Widoczności Osób Transpłciowych. To coroczne święto świadomości o osobach transpłciowych - w świecie show-biznesu takich osób jest znacznie więcej, niż można by się spodziewać.
Dziś obchodzony jest Dzień Widoczności Osób Transpłciowych. 31 marca to dzień skupienia, miłości i wsparcia dla osób transpłciowych. To też moment, w którym warto pamiętać o ich walce o równe prawa. Oto najpopularniejsze osoby z show-biznesu, które są osobami trans!
Elliot Page to aktor i adwokat, który jest obecnie prawdopodobnie najbardziej znaną osobą transpłciową na świecie. Page ukazał się publicznie jako mężczyzna w grudniu 2020 roku i podzielił się z fanami swoimi spostrzeżeniami na temat "podróży płciowej". Gwiazda serialu "Umbrella Academy" również ostro potępiła ataki na społeczność trans w USA.
Laverne Cox z serialu Netfliksa "Orange is the New Black" była pierwszą aktorką transpłciową nominowaną do nagrody Emmy. Wystąpiła też na okładce damskiego magazynu "Cosmopolitan". Lubi odgrywać role, w których ukazywane są problemy osób transpłciowych. Laverne Cox jest aktywistką, feministką i bierze udział w akcjach na rzecz osób słabszych. Przez społeczność jest uznawana za ikonę walki o równość płci.
Michalina Manios była pierwszą w Polsce transpłciową uczestniczką programu "Top Model". W 2011 roku wzięła udział w castingu. Wyznała wówczas, że urodziła się zarówno z męskimi, jak i damskimi cechami. Twierdziła, że przez 18 lat żyła jako dziewczynka uwięziona w ciele chłopca. W 2011 roku Michalina przeszła korektę płci.
Amerykańska celebrytka o swojej transpłciowości powiedziała w wieku 64 lat i natychmiast rozpoczęła proces tranzycji. Jako William Bruce Jenner od młodych lat trenowała narciarstwo wodne, futbol amerykański i lekkoatletykę. Została mistrzem olimpijskim w 1976 roku. Bruce dokonał zmiany płci i imienia zgodnie z prawem, a także ma nowy akt urodzenia (25 września 2015 r.). Od tamtej pory nazywa się Caitlyn Jenner.
Ma łącznie 6 dzieci. Z pierwszą żoną Chrystie Scott doczekał się syna Burta Jennera i córki Casey Jenner. Z drugą żoną Lindą Thopson ma synów Brandona Jennera, Brody'ego Jennera. Z trzecią, Kris Jenner ma znane na całym świecie córki: Kendall Jenner i Kylie Jenner.
Chaz Salvatore Bono urodził się jako Chastity Sun Bono 4 marca 1969 roku w Los Angeles w Kalifornii. Jest amerykańskim aktorem, aktywistą i jedynym dzieckiem słynnych artystów Sonny'ego i Cher. Najbardziej znany jest z pracy nad filmem "American Horror Story". Bono napisał 3 książki, w których opisuje swoją walkę o dopasowanie się do własnej tożsamości płciowej.
Kamila Warzecha w 6. sezonie "Top Model" zdobyła serca fanów. Miała wówczas 18 lat i była niezwykle fotogeniczna. Urodziła się jako Kamil i zawsze czuła, że nim nie jest, ale otoczenie wmawiało jej, że nie powinna się bawić lalkami i nosić sukienek. Do programu "Top Model" przyszła spełnić marzenie, by poczuć się akceptowaną jako kobieta. Przeszła również operację korekty płci.
Nikkie de Jager, czyli wpływowa Youtuberka NikkieTutorials z milionami fanów, ujawniła na początku roku 2020, że jest transpłciowa. Od 11 lat udostępnia tutoriale i recenzje dotyczące makijażu. Jej sukces sprawił, że współpracowała z celebrytami, np. Lady Gagą, a w zeszłym roku została mianowana światowym doradcą artystycznym ds. urody Marca Jacobsa. W filmie de Jager ujawnia, że urodziła się w ciele mężczyzny, ale dorastając zawsze identyfikowała się jako kobieta.
Gottmik to drag queen, określana czasem jako Mik. Kade Gottlieb, bo tak się naprawdę nazywa, brał udział w 13 sezonie programu "RuPaul's Drag Race". Gottmik jest pierwszym w historii serii transseksualnym mężczyzną, który uczestniczy w telewizyjnym konkursie. Zawodowo zajmuje się makijażem, pracował między innymi z Cindy Crawford, HeidiKlum, Tinashe, Steve Aoki, Lizzo, French Montana.
Anna Grodzka to pierwsza osoba trans w polskiej polityce. Zanim Anna dokonała korekty płci, żyła w ciele mężczyzny. Tworzyła nawet szczęśliwy związek z kobietą. Wywalczyła sądowe ustalenie płci. Wstąpiła do polityki i w 2011 roku uzyskała mandat posłanki.
W 2010 roku HBO powstał film dokumentalny o korekcie płci Anny Grodzkiej. Wydała swoją autobiografię "Mam na imię Ania" w 2013 roku. Obecnie działa w organizacjach, zajmujących się prawami kobiet i osób trans.
Lana i Lilly Wachowski, znane wcześniej jako bracia Wachowscy, stworzyli kultową trylogię "Matrixa" i film "V jak Vendetta". Lana jako pierwsza poddała się tranzycji i powiedziała o swojej transseksualności w 2010 roku. Lilly zdecydowała się na taki krok w 2016 roku. Obie obecnie pomagają osobom trans.
Michaela Jaé Rodriguez to aktorka i piosenkarka. Rodriguez ma za sobą burzliwy rok. Przeszła do historii jako pierwsza w historii aktorka trans, która zdobyła Złoty Glob. Ostatnio została też nazwana jedną z "Kobiet Roku" wg magazynu "Time".
Indya Moore, czyli gwiazda serialu Netflix "Pose" konsekwentnie wykorzystuje swoje zasięgi w social mediach, aby bronić społeczności trans, osób niebinarnych, a także wypowiadać się przeciwko rasizmowi. Moore zebrała również dziesiątki tysięcy dolarów dla osób świadczących usługi seksualne i transpłciowych kobiet w potrzebie.
Modelka i aktorka Dominique Jackson występuje w serialu "Pose" na Netflix. Jej transseksualność nigdy nie została zaakceptowana przez jej rodzinę i lokalną społeczność. Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych została modelką.
Obecnie serial "Pose" pobił rekord liczby osób LGBTQ+ w swojej obsadzie, zwłaszcza czarnoskórych transkobiet. W jednej produkcji znajdują się: Dominique Jackson, Indya Moore i Michaela Jaé Rodriguez.
Miriam Rivera zdobyła rozgłos w 2004 roku po udziale w programie "Wszystko o Miriam", gdzie mężczyźni ubiegali się o względy i serce kobiety. Od dziecka chciała być dziewczyną, więc zaczęła kurację hormonalną. Pomimo tego, że stosowała żeńskie hormony i powiększyła piersi, to nie zamierzała poddać się całkowitej korekcji płci. W 2019 roku Miriam Rivera, pierwsza transowa gwiazda telewizji reality show, została znaleziona martwa. Miała zaledwie 38 lat.
Amanda Lepore urodziła się 21 listopada 1967 roku w Cedar Grove w stanie New Jersey w USA. Jest aktorką i pisarką, znaną z "Another Gay Sequel: Gays Gone Wild!" (2008), filmu "Another Gay" (2006) i "The Zanctuary" (2016). Jej znakiem rozpoznawczym są duże, czerwone usta i ogromny biust.
Jest pierwszą transpłciową celebrytką, która ma lalkę wykonaną na swoje podobieństwo. W 2006 roku projektant lalek Jason Wu zaprojektował trzy lalki Amandy Lepore dla Integrity Toys. Nigdy publicznie nie ujawniła, ile wydała na wszystkie swoje operacje plastyczne, ale często mówi, że ma najdroższe ciało na świecie.
Międzynarodowy Dzień Widoczności Osób Transpłaciowych zapoczątkowany został w 2009 roku z inicjatywy Rachel Crandall. Transpłciowa aktywistka przypominała w tym dniu o obecności osób trans i ich walce o prawa. Każdego roku, 31 marca świat świętuje się istnienie osób transpłciowych, podkreślając jednocześnie trudności, z jakimi boryka się społeczność: ataki polityczne, dyskryminujące ustawodawstwo, nieodpowiednie świadczenia opieki zdrowotnej, przemoc i wiele innych.
Osoby transpłciowe to osoby, które nie identyfikują się z płcią nadaną przy urodzeniu. Osoby, które nie czują się dobrze w swoim ciele mogą dokonać tranzycji płciowej. Proces ten ma za zadanie pozwolić wyrazić siebie lub swoje cechy płciowe, zgodnie z poczuciem własnej tożsamości. Tranzycja często towarzyszy terapii hormonalnej lub korekcji płci, a cały proces zajmuje od kilku miesięcy, do nawet kilku lat.
Zobacz też:
Piotr Z. przerwał milczenie! Komentuje zarzuty ws. Straży Granicznej
Edyta Górniak zamiast Stinga! TVP na ostatnią chwilę ratuje braki kadrowe
Powrót zimy w Polsce. IMGW ostrzega przed kolejnymi opadami
Ukraiński parlament przygotowuje ustawę o zakazie działalności Patriarchatu Moskiewskiego