Reklama
Reklama

Eurowizja 2021. Historia konkursu i pierwsze występy

Konkurs Eurowizja od ponad 60 lat emitowany jest na antenach. Przez te lata zdobył zarówno masę zwolenników, jak i przeciwników. Jak powstał pomysł na międzynarodowy konkurs i które państwo wygrało jako pierwsze?

Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany jest od 1956 roku. Tym samym jest jednym z najpopularniejszych i najdłużej trwających programów w historii. Dzięki temu trafił także do rekordów księgi Guinnessa jako najdłużej trwający konkurs muzyczny. Przyjrzyjmy się zatem historii tego wyjątkowego wydarzenia. 

Eurowizja 2021. Historia konkursu

W latach 50 XIX wieku członkowie Europejskiej Unii Nadawców zdecydowali się opracować wizję programu rozrywkowego, który będzie realizowany także w innych krajach Europy. Pierwszy pomysłodawcą na zorganizowanie konkursu muzycznego był aktor Michael Brennan. Następnie podjęto decyzję, że konkursu Eurowizji odbędzie się wiosną 1956 roku w Lugano. 

Reklama

Na początku nazywany był Eurovision Grand Prix, (pożyczono z języka francuskiego). Pomimo że nazwa "Eurowizja" to międzynarodowa sieć telewizyjna informująca o wielu zarówno muzycznych jak  i sportowych programach, dziś kojarzona jest głównie z konkursem piosenki. 

W pierwszym konkursie Eurowizji w 1956 roku wzięło udział 14 państwa. Jednak do dziś nieznane są pełne wyniki, ponieważ nigdy nie ujawniono wszystkich głosów. Oficjalnie konkurs wygrała Holandia z piosenką "De vogles van Holland" śpiewaną przez Jetty Paerl. Drugie miejsce zajęła Szwajcaria, a trzecie Belgia. 

Polska po raz pierwszy wzięła udział w konkursie w 1994 roku. Debiut był niezwykle udany, ponieważ Polska reprezentantka Edyta Górniak zajęła wysokie drugie miejsce. 

Eurowizja 2021: uczestnicy. Jakie państwa wystąpią w konkursie?

Państwa, które wystąpią na Eurowizji 2021: Albania, Australia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Macedonia Północna, Niemcy, Gruzja, Grecja, Islandia, Irlandia, Izrael, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Mołdawia, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, San Marino, Serbia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina i Wielka Brytania. 

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy