Eurowizja 2022: Wiesław Ochman. Kim jest dziadek Krystiana? To po nim odziedziczył talent?
Wiesław Ochman jest dziadkiem naszego reprezentanta w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji i zwycięzcy "The Voice of Poland" 11. Kim jest światowej klasy tenor operowy? Czy to właśnie po nim swój talent i miłość do śpiewania odziedziczył Krystian Ochman?
Krystian Ochman, wnuk znanego polskiego tenora operowego Wiesław Ochmana wystąpi w półfinale 66. Konkursu Piosenki Eurowizji ze swoją piosenką "River". Występ rodaka będziemy mogli oglądać 12 maja 2022 w hali PalaOlimpico w Turynie. Czy to właśnie po dziadku Krystian odziedziczył swój wokalny dar? Kim jest dziadek Krystiana, Wiesław Ochman?
Wiesław Ochman urodził się 6 lutego 1937 w Warszawie, ale dzieciństwo spędził na Dolnym Śląsku. Uczęszczał do Liceum Plastycznego w Bolkowie, a następnie do Technikum Zdobnictwa Ceramicznego w Szczawnie-Zdroju na Dolnym Śląsku.
Zainteresowaniami Ochmana jest także malarstwo - sam maluje, ale też kolekcjonuje dzieła sztuki.
Wiesław Ochman otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in.:
- 1980 - Nagroda Miasta Krakowa.
- 1995 - tytuł Honorowego Obywatela Zawiercia.
- 2001 - odznaczenie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
- 2005 - odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
- 2007 - z okazji 50 pracy artystycznej wyróżniono go medalem Pro Masovia.
- 2008 - 30 stycznia 2008 Senat AGH na uroczystym posiedzeniu nadał Wiesławowi Ochmanowi godność doktora honoris causa AGH.
Wiesław Ochman został honorowym obywatelem miast: Zawiercia, Bytomia, Zelowa, Drezdenka oraz Szczawna-Zdroju.
Wiesław Ochman studiował na na Wydziale Ceramiki w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w latach 1954-1960, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Podczas studiów zaczął uczęszczać na naukę śpiewu pod kierunkiem Gustawa Serafina w Krakowie (1955-1959) i Marii Szłapak w Bytomiu (1960-1963).
To właśnie w 1960 roku zadebiutował na scenie Opery Śląskiej partią Muezina w "Casanovie" Ludomira Różyckiego, a następnie kreował rolę Edgara w "Łucji z Lammermoor" Gaetano Donizettiego. W następnych latach występował także w: "Strasznym dworze", "Poławiaczu pereł", "Marcie", "Wolnym strzelcu", "Halce", a także "Tosce" Giacomo Pucciniego. Karierę międzynarodową rozpoczął w 1967 roku.
Dziadek Krystiana, Wiesław Ochman występował jako tenor operowy na 4 kontynentach. Szczytem jego kariery są lata 1960-1999, kiedy to wystąpił w ponad 1800. spektaklach na największych scenach operowych w Berlinie, Nowym Jorku, Rzymie, Paryżu, Wiedniu, Moskwie, Buenos Aires, Madrycie czy San Francisco.
Oprócz występów na żywo, Wiesław Ochman wydał ponad 50. płyt
Żoną Wiesława Ochmana jest Krystyna Prus-Więckowska. Para poznała się na studiach, które rozpoczęli w tym samym roku. Potem spotykali się nie tylko na wykładach, ale też na próbach w studenckim zespole tanecznym: Wisław śpiewał, Krystyna tańczyła.
Pobrali się 10 sierpnia 1963 roku w krakowskim Kościele św. Anny. Zamieszkali na stałe w Krakowie w rodzinnej willi Krystyny na Woli Justowskiej.
Synem Wiesława Ochmana i Krystyny Prus-Więckowskiej jest Maciej Ochman, który w młodości był członkiem zespołu "Róże Europy". Maciej Ochman, ojciec Krystiana uczył się i ukończył Georgetown University w Waszyngtonie, Northeastern University w Bostonie, a także Boston Universty.
Z kolei wnukiem Wiesława jest Krystian Ochman, który miłość do muzyki odziedziczył po dziadku: również studiuje śpiew klasyczny i ma zadatki na tenora.
Wiesław Ochman urodził się 6 lutego 1937 roku, zatem ma obecnie 85 lat.
Zobacz też:
Eurowizja 2022: oto wyniki pierwszego półfinału. Tego nikt się nie spodziewał
Eurowizja 2022: jak głosować na Krystiana Ochmana?
Katarzyna Cichopek pokazała nową stylizację. Nie wszyscy są w szoku
Rosja świętowała Dzień Zwycięstwa. Nie zabiera ciał swoich żołnierzy z Ukrainy