Reklama
Reklama

"Gierek" - premiera, pełna obsada, opinia Adama Gierka

Film "Gierek" to historia pierwszego sekretarza KC PZPR. Choć obok prawdziwych postaci pojawią się też fikcyjne, to mimo wszystko film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. "Gierek" jeszcze przed premierą wzbudza kontrowersje! Czy film stanie się hitem kinowym?

Film "Gierek"

Film "Gierek" to adaptacja prawdziwych wydarzeń z lat 1970-1982, kiedy to krajem rządził Edward Gierek. Choć historycy i ludzie żyjący w tamtych czasach mają wobec polityka mieszane uczucia, to producent filmu wyjaśnia, dlaczego ten film w ogóle powstał.

"Gierek" - premiera i obsada

Prace na planie rozpoczęto 27 lipca 2020 roku. Produkcją zajęło się Global Studio, Janusza Iwanowskiego i Jolantę Owczarczyk. Za kamerą w roli reżysera stanął Michał Węgrzyn.

W filmie udział wzięli: Michał Koterski, Małgorzata Kożuchowska, Agnieszka Więdłocha, Sebastian Stankiewicz, Antoni Pawlicki, Rafał Zawierucha, Ewa Ziętek, Jan Frycz, Filip Tłokiński, Krzysztof Tyniec, Dominika Gwit, Maciej Zakościelny, Mikołaj Roznerski i Cezary Żak.

Reklama

Premiera kinowa filmu "Gierek" odbędzie się 21 stycznia 2022 roku

Michał Koterski jako Edward Gierek

Zarówno Michał Koterski, jak i odgrywany przez niego Edward Gierek to postaci, które wzbudzały emocje. Na ekranie będziemy mogli doświadczyć pełnego spektrum emocji i wielkich tajemnic rodzinnych pierwszego sekretarza PZPR. Historia opowiedziana jest z perspektywy jego matki i żony. Michał Koterski do roli musiał przytyć ponad 20 kilogramów. Podobno od razu po zakończeniu zdjęć wrócił na siłownię.

Małgorzata Kożuchowska jako Stanisława Gierek

Żonę Edwarda Gierka Stanisławę zagrała Małgorzata Kożuchowska. Stanisława Gierek (z domu Jędrusik) poznała Edwarda, jak miała 19 lat. Pobrali się w 1934 roku i byli małżeństwem przez 64 lata. Jak wspomina przygotowania Małgorzata Kożuchowska?


Rafał Zawierucha - Filip (Piotr Jaroszewicz)

Rafał Zawierucha odegrał rolę Filipa wzorowanego na Piotrze Jaroszewiczu. Filip, podobnie jak Piotr był premierem i najbliższą osobą pracującą przy Edwardzie Gierku - tzw. "prawa ręka". Był między innymi odpowiedzialny za kontakty z Rosją. Po zmianie ustroju w Polsce, został zamordowany wraz z żoną Alicją Solską.

Sebastian Stankiewicz jako Włodzimierz Maślak (m.in. Stanisław Kania)

Sebastian Stankiewicz wcielił się w rolę Włodzimierza Maślaka (stworzonego na wzór Stanisława Kani) - spekulanta i osoby, która chciała pozbyć się Gierka i odsunąć go od władzy. Kolaborował głównie z generałem Jaruzelskim.

Antoni Pawlicki - Generał Roztocki (Wojciech Jaruzelski)

Antoni Pawlicki, aby jak najlepiej upodobnić się do generała, golił sobie część włosów, by uzyskać efekt charakterystycznej łysiny nad czołem. Dla aktora to nie był problem. Prawdziwy Jaruzelski ze Stanisławem Kanią dążyła do upadku ekipy Edwarda Gierka. Był odpowiedzialny za wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 roku.

Cezary Żak jako Leonid Breżniew

Cezary Żak wcielił się w rolę Breżniewa. Był to przywódca Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich od połowy lat 60. Zacieśniał współpracę pomiędzy PRL i ZSSR. Na znak sojuszu i zacieśnienia więzi, Breżniew otrzymał od Edwarda Gierka order. Virtuti Militari. Breżniew często odwiedzał Polskę. Był m.in. w 1973,1974 i 1975 roku.

Adam Gierek, syn Edwarda Gierka o filmie

Adam Gierek, ostatni żyjący syn Edwarda i Stanisławy był honorowym gościem na pokazie filmu. Reżyser został pochwalonyJak spodobała mu się gra aktorska?

Zobacz też:

Monika Miller: Mówili, że mam HIV, COVID, albo raka

Prof. Drobnik: Liczba 36 tys. zakażeń mnie zaskoczyła

Zmarł aktor Gaspard Ullilel. Miał 37 lat

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Gierek (film) | Edward Gierek | Michał Koterski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy