Gwiazdy, które nie są obojętne. Oto charytatywna działalność Wojciechowskiej, Dymnej, Błaszczyk i innych
Gwiazdy można podzielić na dwie grupy: osoby, które interesują się wyłącznie swoim czubkiem nosa oraz takie, które wykorzystują rozpoznawalność w słusznych celach. Dzisiaj skupimy się na tych drugich. Martyna Wojciechowska, Angelina Jolie, Leonardo DiCaprio to tylko niektóre znane nazwiska, które bezinteresownie pomagają innym.
Rozpoznawalność ma swoje cienie i blaski. Niezaprzeczalną zaletą sławy jest to, że można nieść pomoc osobom potrzebującym i zwierzętom, a także nagłaśniać i zwracać uwagę na pewne problemy społeczne. Przekonaj się, kto w wielkim świecie show-biznesu ma dobre serce.
Angelina Jolie od 2000 roku udziela się charytatywnie. Została nawet mianowana Ambasadorem Dobrej Woli UNHCR.
Regularnie angażuje się w działania humanitarne, nie jest obojętna na los ludzi, których dotknęła tragedia, a także udziela się w walkę o prawa kobiet. Razem ze swoim byłym mężem, Bradem Pittem, ma trójkę adoptowanych dzieci - z Kambodży, Etiopii i Wietnamu.
Aktorka wzięła udział m.in. w projekcie, który miał na celu uwrażliwić społeczeństwo na problem wymierających pszczół. W ostatnim czasie odwiedziła także Ukrainę, a po powrocie gwiazda podkreśliła, jak ważne jest zakończenie wojny i tym samym zakończenie koszmaru dla niewinnych cywili i dzieci.
"Walka o zakończenie wojny, takiej jak ta w Ukrainie, to codzienny wyścig o ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych, rannych, przesiedlonych i straumatyzowanych" - możemy przeczytać na Instagramie aktorki.
Martyna Wojciechowska znana jest ze swoich działań charytatywnych. Kilkanaście lat prowadzenia serii dokumentalnej "Kobiety na krańcu świata" przyczyniło się do tego, że dziennikarka otworzyła własną fundację "Unaweza" - ma ona pomóc kobietom i dzieciom z całego świata poprzez wyrównanie szans ekonomicznych, społecznych oraz prawnych. Najnowsza kampania fundacji opowiada o kobietach, które musiały uciec ze swojego kraju i znalazły swój azyl w Polsce. Bohaterki kampanii głośno mówią "enough", czyli "dość" na okrucieństwa, które toczą się na świecie.
Fundacja dziennikarki działa nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Można wesprzeć działalność Martyny Wojciechowskiej i wpłacić pieniądze m.in. na pomoc dzieciom z albinizmem w Tanzanii, wsparcie zdrowia kobiet na Madagaskarze, dom dla nastoletnich matek w Polsce, projekt edukacyjny dla dzieci z Madagaskaru i wiele innych.
Leonardo DiCaprio jest nie tylko rozchwytywanym aktorem, kolekcjonerem sztuki, ale również od wielu lat jest aktywistą na rzecz ochrony środowiska. W wieku 25 lat założył fundację "Leonardo DiCaprio Foundation", a swoją sławę wykorzystuje, by głośno zwracać uwagę m.in. na zmiany klimatyczne. Kiedy wygrał Oscara, to nawet w swojej przemowie poruszył ten temat.
"W filmie "Zjawa" chodzi o relacje człowieka z przyrodą i światem natury. Rok 2015 był najgorętszym w historii. Nasza ekipa filmowa musiała udać się na biegun południowy, żeby odnaleźć śnieg. Zmiany klimatu są prawdziwe i dzieją się tu i teraz. To jest największe zagrożenie, w obliczu którego stoi nasz gatunek. Nie możemy czekać - trzeba wspólnie działać".
Aktor inwestuje również niemałe pieniądze na rzecz ochrony środowiska. W 2017 roku został inwestorem w największej firmie, która produkuje roślinne mięso. Fundacja aktora od początku działania przekazała ponad 100 milionów na różne projekty i działania dotyczące ochrony środowiska na całym świecie.
O tym, że Anna Dymna jest niezwykłym człowiekiem, wie chyba każdy. Zasłynęła nie tylko ze swojego talentu aktorskiego, ale również z działań społecznych. W 2003 roku gwiazda założyła fundację Anny Dymnej "Mimo wszystko" - początkowo założeniem fundacji były warsztaty terapii artystycznej oraz opieka nad niepełnosprawnymi intelektualnie mieszkańcami schroniska w podkrakowskich Radwanowicach. Po jakimś czasie działalność fundacji rozprzestrzeniła się na całą Polskę.
Anna Dymna za swoje działania była wielokrotnie nagradzana - jako pierwsza kobieta dostała medal Brata Alberta, a także została wyróżniona Orderem Uśmiechu. W wywiadzie dla portalu viva.pl aktorka przyznała, że nie może pogodzić się z tym, co dzieje się na świecie: "Czasem mam żal do losu, ale bardzo rzadko, o to, że tyle jest agresji, nienawiści. Polityka wkracza w nasze życie, we wszystkie przestrzenie i manipuluje".
Ewa Błaszczyk wielokrotnie opowiadała historię swojej córki Aleksandry, która w 2000 roku straciła przytomność przez zakrztuszenie się tabletką. Od tamtej pory leży w śpiączce. Prawdopodobnie to tragiczne wydarzenie przyczyniło się do tego, że w 2002 roku aktorka założyła fundację "Akogo?", która zajmuje się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce.
Dzięki zaangażowaniu aktorki powstał program wyprowadzający pacjentów z komy refundowany przez NFZ. W 2013 roku założono klinikę "Budzik" dla dzieci, a obecnie budowana jest klinika dla dorosłych.
Cieszymy się, że jest tyle gwiazd, którym los innych nie jest obojętny. Znacie inne sławne osoby, które pomagają bezinteresownie? Podzielcie się nazwiskami w komentarzu!
Zobacz także:
Jacek Jelonek, czyli pierwszy polski "Prince Charming" zatańczy w "Tańcu z gwiazdami"!
Klaudia Halejcio dopiero co narzekała na raty kredytu, a teraz wydała 18 tys. złotych na... obraz!
Woźniak-Starak zabrała ukochanego do Sopotu. Już nie kryje się ze swoim związkiem! Będzie ślub?
Jacek Dehnel ostro komentuje aferę mobbingową z Tomaszem Lisem. "Ludzie są przewrażliwieni"