Historia kariery Igi Świątek. Pracowała od dziecka na swój sukces
Iga Świątek (21 l.) szturmem wdarła się do czołówki światowego tenisa. Początek wielkich sukcesów przyszedł już w wieku 18 lat. Iga nie spoczęła jednak na laurach, a 2022 rok to dla niej imponująca seria zwycięstw oraz kolejny tytuł wielkoszlemowy. Dziś Iga Świątek po raz kolejny zagra w turnieju Wimbledonu w Anglii. Czy uda się jej wygrać? Trzymamy za nią kciuki!
To z pewnością nie koniec osiągnięć Igi Świątek. Jednak żadne z nich nie byłyby możliwe, gdyby nie talent, świetne przygotowanie fizyczne i psychologiczne oraz wieloletnia ciężka praca na treningach. Jak wyglądała droga Igi na szczyt światowego rankingu WTA?
Iga Świątek pochodzi z Raszyna, małej wsi w województwie mazowieckim niedaleko Warszawy. Urodziła się 31 maja 2001 roku. Jej rodzina od zawsze była związana ze sportem. Tata Igi zawodowo trenował wioślarstwo. Wystąpił nawet na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku. Zajął 7 miejsce w wyścigu w czwórce podwójnej. Mama pracuje jako ortodontka i niechętnie udziela się publicznie.
To ojciec od najmłodszych lat zachęcał Igę i jej starszą siostrę Agatę do uprawiania sportu. Na początku dziewczynki trafiły na basen. Obie szybko nauczyły się pływać, jednak ze względu na częste choroby uszu oraz gardła, zrezygnowały z dalszego rozwoju w tym kierunku. Tata Igi i Agaty nie narzucał im swoich pasji. Siostry próbowały różnych sportów, będąc dla siebie nawzajem inspiracją do osiągania sukcesów.
Mimo że Iga Świątek próbowała swoich sił w różnych dziedzinach sportu, w tym nawet w piłce nożnej, nawet najbliższa rodzina nie była pewna, czy raszynianka zostanie kiedyś zawodowym sportowcem. Tenisowe szlaki przetarła jej starsza o trzy lata siostra Agata. Gdy zaczęła uprawiać tenis, stałym bywalcem podczas jej treningów była właśnie Iga. Początkowo niewinne próbne uderzenia rakietą przerodziły się w zainteresowanie tą dyscypliną sportu. Na treningi rodzice posłali Igę, gdy miała 6 lat.
Przez pierwsze lata nauki trenerzy lepiej oceniali siostrę Igi, Agatę. Dziewczyna była bardzo ambitna i sumienna, podczas gdy Iga na początku nie zawsze miała ochotę na ciężkie treningi. Z czasem jednak nasza najlepsza polska tenisistka zabrała się do pracy ze zdwojoną siłą i zaczęła odnosić pierwsze sukcesy. Z kolei u Agaty pojawiły się problemy zdrowotne, w tym przede wszystkim z kolanami. Z tego powodu siostra Igi była zmuszona zakończyć karierę i ostatecznie poszła na studia medyczne.
Jak to się stało, że Iga Świątek przebojem wdarła się do czołówki światowego tenisa? Okazuje się, że niewiele brakowało, aby najlepsza polska tenisistka w ogóle nie kontynuowała tenisowej kariery. W rozmowie z magazynem "Mojerhoy" Iga opowiedziała, jak wyglądała młodość z jej perspektywy:
Iga sumiennie trenowała w warszawskich klubach tenisowych. Już w wieku 13 lat wygrała mistrzostwa Polski nie tylko w singlu, lecz także w deblu i mikście. Na uwagę zasługuje fakt, że pozostałe rywalizujące zawodniczki były od niej o rok starsze. W pierwszym juniorskim Wielkim Szlemie Iga wzięła udział w wieku 15 lat. W 2016 roku osiągnęła ćwierćfinał juniorskiego French Open, by niedługo później wygrać wraz ze Stefanią Rogozińską-Dzik i Mają Chwalińską wygrać Fed Cup .
Mimo późniejszej kontuzji Iga się nie poddała. Dzięki ciężkiej pracy wróciła do gry, a już w 2018 roku wygrała juniorski Wimbledon. Po tym sukcesie przyszedł czas na karierę seniorską. Idze bardzo dobrze szło w turniejach, a w 2019 roku osiągnęła pierwsze sukcesy w Wielkich Szlemach - dotarła do 2 rundy Australian Open i do 1/8 finału Roland Garros. Dojście do finału turnieju w Lugano sprawiło, że Iga awansowała do pierwszej setki rankingu WTA.
Triumf w Roland Garros w 2020 roku nie był przypadkowy. Tenisistka nie spoczęła na laurach, a od tego czasu jej kariera zaczęła rozwijać się w zawrotnym tempie.
Dziś, jako liderka światowego rankingu Iga osiąga kolejne wielkie sukcesy, dzięki którym na stałe wpisała się do historii światowego tenisa. Wiek 21 lat pozwala przypuszczać, że przed nią jeszcze wiele pięknych chwil w tourze.
Jak oceniacie historię Igi?