Irena Jarocka – kim była, na co chorowała, kiedy zmarła?
Popularność przyniosły jej takie piosenki jak „Wymyśliłam Cię”, „Motylem jestem” czy „Odpływają kawiarenki”. Zmagała się jednak z ciężką chorobą. Piosenkarka zmarła 21 stycznia 2012 r. Chcesz wiedzieć kim była Irena Jarocka, ile miała lat i jak wyglądało jej życie prywatne? Przeczytaj.
Irena Jarocka była wszechstronną artystką, która oprócz kariery solowej, współpracowała m.in. z Czerwonymi Gitarami czy Budką Suflera. Jej piosenki znane są wielu pokoleniom.
Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 roku w miejscowości o nazwie Srebrna Góra. Zmarła natomiast 21 stycznia 2012 r., w wieku 66 lat. Piosenkarka była średniego wzrostu i filigranowej budowy - miała 162 cm. Jej znak zodiaku to lew.
Irena Jarocka od małego związana była z muzyką. Już w szkole podstawowej należała do kościelnego chóru, udzielała się również w Amatorskim Teatrze Dramatycznym. Później rozpoczęła edukację w Gdańskim Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji, gdzie została uczennicą Jacka Ujazdowskiego. Studiowała również na Wydziale Wychowania Muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku.
Irena Jarocka karierę muzyczną rozpoczęła w 1965 r. Specjalizowała się w muzyce rozrywkowej. Koncertowała nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach europejskich, takich jak: Bułgaria, Szwajcaria, Czechosłowacja, Włochy, Austria czy Portugalia, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.
Oprócz kariery solowej, przez pewien czas współpracowała z takimi zespołami jak Budka Suflera, Czerwone Gitary czy Polanie.
Irena Jarocka otrzymała wiele nagród muzycznych, takich jak: Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, Srebrnego Gronostaja na festiwalu w Rennes, czy Wyróżnienia na Festiwalu w Palma de Mallorca.
Piosenkarka miała na swoim koncie również epizodyczne role w filmach.
Irena Jarocka wydała 13 albumów studyjnych i dwa razy więcej singli. Jej ostatnia płyta "Piosenki francuskie" ukazała się w 2012 r.
Za najpopularniejsze piosenki Ireny Jarockiej uznaje się: "Wymyśliłam Cię", "Motylem jestem", "Nie wrócą te lata", "Odpływają kawiarenki", "Kocha się raz", "Sto lat czekam na Twój list" czy "Gondolierzy znad Wisły".
Prywatnie piosenkarka od 1972 r. związana była z Marianem Zacharewiczem. Pięć lat później rozstali się, a Irena Jarocka wyszła za Michała Sobolewskiego. W 1982 r. na świat przyszła ich córka, Monika Sobolewska.
Piosenkarka zmagała się z poważną chorobą - zdiagnozowano u niej nowotwór mózgu, glejaka złośliwego. Zmarła 21 stycznia 2012 r. Pogrzeb Ireny Jarockiej odbył się 27 stycznia 2012 r. na warszawskich Powązkach.