Karol III nie spodziewał się ciosu z tej strony. Szokujące, kto przeciw niemu wystąpił
W środę 5 lipca w Edynburgu miała miejsce druga koronacja Karola III. Nie obyło się bez protestów na ulicach. Nie wszyscy Brytyjczycy są zwolennikami monarchii, a już na pewno rodzina królewska ma sporo przeciwników wśród Szkotów, z których wielu marzy o niepodległym państwie. Jednak Karol III nie spodziewał się, że wystąpią przeciwko niemu ci, którym on sam od lat sprzyja.
Karol III słynie z tego, że bardzo leżą mu na sercu sprawy klimatu, ochrony środowiska i zdrowego stylu życia. Nazywany luksusowym ekologiem z grabiami lub prościej - ekoświrem, prowadzi od lat gospodarstwo ekologiczne - Duchy Home Farm. Co więcej, jest jednym z najbardziej znanych w Wielkiej Brytanii producentów organicznej żywności. Jego marka Oryginały Księstwa (Duchy Originals) produkuje m.in. bio-ciasteczka, herbaty Earl-Grey i konfitury, które można kupić nie tylko w sklepach brytyjskich, ale też w Niemczech, a nawet odległej Australii.
Karol III jest pierwszym władcą, który tak wiele zrobił dla klimatu. Dlatego ogromne zdziwienie wzbudziły wczorajsze protesty ekologów i partii Zielonych podczas koronacji króla w Edynburgu. Jak się okazało, organizacje działające na rzecz klimatu są oburzone kosztami tej "ekstrawaganckiej imprezy".
W ich imieniu wypowiedział się Patrick Harvie, współprzewodniczący szkockich Zielonych, który jednocześnie zajmuje rządowe stanowisko i jest ministerem ds. klęsk żywiołowych.
"To, co widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, to naprawdę niezwykła próba obdarowania waszymi pieniędzmi, naszymi pieniędzmi, najbogatszych ludzi, nie tylko w tym kraju, ale najbogatszych ludzi na świecie, tak aby oni mogli zorganizować jakieś ćwiczenie cosplayowe z Gry o Tron" - powiedział Harvie.
Protesty te są oczywiście powiązane z dążeniami Szkotów do niepodległości. Jak zauważył wspomniany wyżej polityk i działacz Zielonych koronowanie Karola na króla Szkotów i obdarowanie go dziedzicznym majątkiem jest tak naprawdę sprzeczne z dążeniem Szkocji do nowoczesnej demokracji. Jego zdaniem niepodległa Szkocja powinna mieć wybieraną bezpośrednio głowę państwa.
Podczas koronacji Karola III w Edynburgu policja potwierdziła, że w sumie aresztowano cztery osoby, a kolejne cztery otrzymały ostrzeżenie.
Zobacz też:
Elżbieta II nie ufała umiejętnościom Karola. Nie przewidziała jednego
Król Karol III chciał abdykować? Siostra się z nim nie patyczkowała...
Druga koronacja Karola III. Dzisiaj powtórka ceremonii w Szkocji