Reklama
Reklama

Karol III podczas koronacji będzie musiał założyć kolejno kilka szat! To ważny symbol ceremonii

Karol III w dniu koronacji wystąpi w mundurze wojskowym marynarki wojennej z Orderem Podwiązki oraz Ostu. Jednak w trakcie ceremonii monarcha będzie musiał założyć dodatkowe szaty. Co ciekawe tych szat, płaszczy jest kilka i każde mają swoją symbolikę.

Koronacja Karola III. "Operacja Złota Kula"

Koronacja Karola III zbliża się wielkimi krokami. Już 6 maja będziemy świadkami wyjątkowej ceremonii, która odbędzie się  w Opactwie Westminsterskim i ma w niej wziąć udział około 2 tys. gości. Już wiadomo, że uroczystość ma różnić się od tej, podczas której założono koronę na głowę Elżbiety IICeremonia ma być skromniejsza, krótsza i tańsza niż ta z 1953 roku. Trwające od ośmiu miesięcy przygotowania do uroczystości otrzymały nazwę "Operacja Złota Kula".

Reklama

W momencie koronacji, na głowie Karola III pojawi się korona świętego Edwarda. W grudniu została przeniesiona z Tower of London, by dostosować ją do rozmiaru i kształtu głowy nowego władcy. Jak zapowiada Pałac Buckingham, ma być to ta sama korona, której użyto do koronacji Henryka III w 1220 roku.  

Ciekawy elementem ceremonii będą też szaty, które król Karol będzie zakładał w trakcie uroczystości, a jest ich kilka rodzajów! Szaty odegrają ważną rolę, zgodnie z zasadami XIV-wiecznej  Liber Regalis, czyli  Księgi Królewskej, która określa kolejność noszenia świętych szat.

Każda z szat koronacyjnych odgrywa swoją odrębną rolę w ceremonii koronacyjnej. Kolejność noszenia szat została ustalona przed koronacją króla Edwarda II w 1308 r. 
Karol nie będzie nosił używanych szat, większość szat noszonych podczas każdej ceremonii koronacyjnej została uszyta specjalnie dla danego monarchy. Wyjątkiem jest Supertunica i Robe Royal, które są zakładane od koronacji Jerzego IV w 1821 roku. 

Koronacja Karola III: kolejność szat i co oznaczają

Wchodząc do Opactwa Westminsterskiego, przyszły władca będzie miał na sobie Szatę Stanu, zwaną także szatą parlamentu.  Nazwa ta związana jest  z rolą, jaką pełnił szata podczas otwarcia obrad parlamentu. Długi karmazynowy aksamitny tren na szacie stanu jest ozdobiony delikatną złotą koronką, podszyty królewskim gronostajem, czyli futrem gronostaja kanadyjskiego.

Podczas części ceremonii zwanej namaszczeniem monarcha zostaje pozbawiony wszystkich symboli związanych z jego statusem i musi założyć Colobium Sindonis (łac. "tunika całunowa"). W przeciwieństwie do Szaty Stanu, tunka ta jest bardzo skromna i prosta. Zdobią ją jedynie drobne koronki.  Colobium Sindonis symbolizuje wyzbycie się wszelkiej ziemskiej próżności, aby "stanąć przed obliczem Boga".

Kolejnym etapem ceremonii koronacyjnej jest inwestytura. Wówczas na tunikę całunową monarcha zakłada szatę zwaną Supertunica. Jej wygląd  inspirowany  jest szatami konsula Cesarstwa Bizantyjskiego. Supertunica to  długi, powiewający płaszcz ze złotego jedwabiu z szerokimi rękawami.  Obszyty jest złotą koronką, ozdobiony symbolami narodowymi i zapinany na złotą sprzączkę ozdobioną różami, ostami i koniczynkami (każda z tych roślin symbolizuje inną część Wielkiej Brytanii).

Podczas inwestytury Karol III założy również Szatę Królewską (Pallium Regale). Na szacie są wyhaftowane symbole narodowe oraz cesarskie orły wykonane srebrną nicią.  Szata Królewska symbolizuje rolę kapłańską władcy. Przypomnijmy, że brytyjski monarcha jest jednocześnie głową kościoła.

Najważniejszym momentem ceremonii inwestytury jest koronacja nowego monarchy przez arcybiskupa  Canterbury. Jest to moment, w którym arcybiskup nakłada na głowę władcy koronę św. Edwarda. W tym momencie zgromadzeni w katedrze goście wykrzykują "God Save the King" oraz rozbrzmiewają dzwony w kościołach całego królestwa. Z Tower of London zostaje wystrzelony obowiązkowy salut z 62 dział armatnich. 

Na zakończenie koronacji król Karol III założy Szatę Cesarską, która zwana jest również "szatą posiadłości". Szata Cesarska podobna jest do Szaty Stanu, jednak jest od niej o wiele bogatsza.
Szata cesarska waży ponad 7 kg. Mierzący 20 metrów fioletowy rodzaj płaszcza z aksamitu, przypomina szaty cesarzy rzymskich. Jest obszyta futrem z kanadyjskego gronostaja i ma również futrzaną pelerynę. Jak podają brytyjskie media nad uszyciem Cesarskiej Szaty pracowało 12 szwaczek z Royal School of Needlework, które spędziły 3500 godzin nad jej przygotowaniem. Szata jest ozdobiona kłosami pszenicy, wyhaftowanymi po obu stronach trenu i reprezentującymi pokój oraz dostatek. Zwieńczeniem szaty jest ozdobna i bogato haftowana złota korona.

Pod koniec ceremonii nowo koronowany władca opuszcza opactwo, odziany w szatę cesarską, noszący cesarską koronę państwową i dzierżący Berło i Klejnot. Stanowi to kulminację wspaniałego spektaklu koronacji nowego monarchy, w którym zarówno olśniewające piękno klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii, jak i szaty koronacyjne są w pełni widoczne i spełniają swoją chwalebną historyczną rolę. 

Wiadomo, że koronacja Karola III ma być krótsza o połowę od ceremonii koronacyjnej jego matki. W związku z tym podejrzewa się, że Karol może ograniczyć liczbę  liczbę zmian szat.

Zobacz też:

Książę Harry i Meghan Markle w potrzasku. Decyzja o udziale w koronacji to dla nich twardy orzech do zgryzienia

Karol III wyjedzie na koronację złotą, trzytonową karetą z... hydraulicznym zawieszeniem. Luksus to mało powiedziane!

Koronacja Karola III to "kompletny chaos"? Trwa wyścig z czasem, a Sussexowie utrudniają...

Wielkanoc w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Księżna Kate i królowa Camilla postawiły na kolor niebieski

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Król Karol III | koronacja Karola III
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy