Reklama
Reklama

Karol III zrywa z tradycją! Takiego zaproszenia na koronację nikt się nie spodziewał

Już 6 maja król Karol III zostanie uroczyście i oficjalnie koronowany. W wydarzeniu weźmie udział ponad dwa tysiące gości. Wśród nich nie zabraknie przywódców państwowych i koronowanych głów z całego świata, w tym króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Taka lista gości to jednak odstępstwo od tradycji.

Koronacja Karola III. Lista gości

Koronacja Karola III odbędzie się 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim. Uroczystość ma być inna niż ta, podczas której założono koronę na głowę Elżbiety II. Ceremonia ma być skromniejsza i tańsza niż ta z 1953 roku. Koronacja jego matki trwała trzy godziny. W przypadku Karola wszystko ma odbyć się w o połowę krótszym czasie. Król chce też ograniczyć liczbę gości do dwóch tysięcy osób. Na liście gości koronacyjnych króla Karola znajdują się zagraniczni monarchowie

Reklama

We wtorek kilka rodzin królewskich z całego świata potwierdziło swój udział w ceremonii koronacji króla Karola i królowej Camilli. Ze Szwecji przybędzie król Karol XVI Gustaw ze swoją najstarszą córką i spadkobierczynią, księżną Wiktorią  Danię będą reprezentować książę Fryderyk z żoną, a rząd Japonii potwierdził, że książę Fumihito i księżna Kiko udają się do Wielkiej Brytanii na historyczną ceremonię.

Zaproszenie króla Karola XVI Gustawa (który jest zresztą kuzynem króla Karola) oznacza odstępstwo od tradycji. Zagraniczni monarchowie zazwyczaj nie uczestniczyli w ceremonii koronacji brytyjskiego króla lub królowej - zamiast tego zwykle wysyłali spadkobierców, małżonki lub innych członków rodziny, aby ich godnie reprezentowali.

Koronacja Karola III skromniejsza od uroczystości Elżbiety II

Ceremonia koronacyjna króla Karola będzie skromniejsza niż koronacja jego matki 70 lat temu. Szacuje się, że 6 maja w Opactwie Westminsterskim pojawi się około 2000 gości, podczas gdy Elżbieta II gościła aż 8251 osób. Ponadto sama uroczystość został skrócona do 60 minut - koronacja Elżbiety w 1953 roku trwała 3 godziny!

W zeszłym tygodniu Pałac Buckingham ogłosił, że 74-letni król zaprosił na swoją koronację ponad 850 przedstawicieli organizacji charytatywnych. Część z nich otrzyma możliwość obejrzenia nabożeństwa z wnętrza Opactwa Westminsterskiego, pozostali będą świadkami uroczystości z pobliskiego kościoła św. Małgorzaty. Wszyscy będą też mogli obejrzeć procesję koronacyjną opuszczającą Opactwo Westminsterskie po zakończeniu nabożeństwa.

Koronacja Karola III - Harry i Meghan nadal nie potwierdzili udziału

Nadal swojej obecności na koronacji nie potwierdził syn Karola książę Harry i jego małżonka księżna Meghan. Zdaniem ekspertów, jeśli pojawią się na koronacji, czeka ich niezadowolona reakcja Brytyjczyków. Z kolei odrzucenie zaproszenia oznaczać będzie całkowite odcięcie się od rodziny, czego zapewne Harry wolałby uniknąć. A może nie?

Zobacz też:

Książę Harry przyznał się do zabicia Afgańczyków. Andrei Molodkin zapowiada zemstę 

Księżna Diana nienawidziła niań Williama i Harry'ego. Skończyło się traumą

Książę Harry żyje w niepewności? Losy jego wizy do USA właśnie się ważą!

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy