Katarzyna Cichopek dostanie rozwód kościelny? Ekspert wyjawia, jakie kroki musiałaby podjąć
Katarzyna Cichopek chętnie demonstruje swoją religijność. Niestety ostatnie wydarzenia w jej życiu przeczą temu. Rozwód, kochanek, rozbite małżeństwo. Czy aktorka będzie chciała to uporządkować? Pierwszym krokiem byłoby unieważnienie ślubu kościelnego z Marcinem Hakielem.
Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel rozstali się w marcu tego roku. Informacja o zakończeniu relacji tak znanej pary zelektryzowała media. Zaczęto doszukiwać się powodu rozpadu 17-letniego związku.
Szybko pojawiła się plotka, że Katarzyna Cichopek jest zauroczona kolegą z pracy, Maciejem Kurzajewskim, który razem z nią prowadzi "Pytanie na śniadanie". Po tym, jak aktorka i prezenterka TVP uzyskała rozwód, plotki okazały się prawdą. Romans Cichopek i Kurzajewskiego został upubliczniony. Po ostatnich doniesieniach bliskiego znajomego Marcina Hakiela media zastanawiają się, czy faktycznie Katarzyna Cichopek zamierza wziąć rozwód kościelny.
Przypomnijmy, że magazyn "Twoje Imperium" pisał o reakcji byłego męża Kasi Cichopek na całe zamieszanie wokół romansu żony. Informator gazety przekazał wówczas: "Marcin mówi, że się nie zdziwi, jak zacznie załatwiać rozwód kościelny, aby wziąć ślub z Kurzajewskim" - twierdził znajomy tancerza.
Czy Katarzynie Cichopek uda się unieważnić małżeństwo?
Dawid Niemczycki, przedstawiciel Kancelarii Kanonicznej i adwokat kościelny, do którego dotarł portal Plotek, twierdzi, że aby uzyskać rozwód kościelny muszą być spełnione pewne warunki, które świadczyłyby o tym, że w zasadzie do małżeństwa nie doszło. Jednym z powodów mogłyby być uchybienia formalne. Do takich należą na przykład brak uprawnień duchownego, brak odpowiedniej liczby świadków i inne tego typu przypadki niedochowanie wymaganych formalności.
Kolejną grupą przesłanek do unieważnienia ślubu, którą wymienił adwokat, są tzw. przeszkody zrywające. Do takich należą między innymi ujawnienie pokrewieństwa między małżonkami lub fakt bycia przez któreś z nich w związku małżeńskim, który nie został unieważniony.
Zdaniem adwokata kościelnego z takich powodów bardzo rzadko dochodzi do rozwodów. Najczęściej unieważnia się małżeństwa z powodu tzw. wady zgody małżeńskiej. Niemczycki wyjaśnia, kiedy dochodzi do takiej sytuacji:
"Może to być na przykład sytuacja, gdy ktoś staje na ślubnym kobiercu, mimo że wewnętrznie nie chce go zabierać. Bądź też chce zawrzeć związek małżeński, ale nie chce posiadać potomstwa."
Kolejna grupa częstych przyczyn rozwodów kościelnych to niezdolność do małżeństwa z przyczyn natury psychicznej: "W skład tego kanonu wchodzą bardzo szerokie zaburzenia, typu: nimfomania, satyryzm, narcyzm, a także szeroko pojęta niedojrzałość emocjonalna. Możemy też mówić o chronicznym alkoholizmie, narkomanii, uzależnieniu od hazardu, czy erotomanii" - powiedział Dawid Niemczycki w rozmowie z Plotkiem.
Przedstawiciel Kancelarii Kanonicznej wyjaśnił, że staż małżeński, czy ilość posiadanych dzieci nie ma wpływu na rozstrzygnięcie kwestii, czy małżeństwo kiedykolwiek zostało faktycznie zawarte. Wszystko zależy od przebiegu procesu, który jest dość skomplikowany i użytych środkach dowodowych. Dalej ekspert opisał kolejne kroki, jakie należy podjąć, aby unieważnić ślub kościelny.
"Wszystko rozpoczyna się od złożenia skargi powodowej, która inicjuje proces. Następnie sąd kościelny decyduje, czy skarga jest przyjęta. Wtedy druga strona jest informowana o tym, że były małżonek wytoczył taki proces. Określany jest przedmiot sporu. Zbierane są dowody, do których należą: oświadczenia stron, zeznania świadków i biegłych kościelnych" - tłumaczy Dawid Niemczycki.
Dalej ekspert mówił o powołaniu biegłych, czyli zwykle psychologa lub psychiatry. Opisał też, że strony podczas takiego procesu nie mają ze sobą kontaktu, gdyż w procesie kościelnym w ogóle nie ma rozpraw, a zainteresowani składają zeznania pojedynczo.
Na etapie publikacji akt strony mogą się z nimi zapoznać. "Wówczas też do procesu włącza się Obrońca Węzła Małżeńskiego, który z ramienia kościoła broni ważności małżeństwa. Później sędziowie podejmują decyzję większością głosów" - tłumaczy Dawid Niemczycki.
Myślicie, że Katarzyna Cichopek zdecyduje się na ten krok?
Zobacz też:
Maciej Kurzajewski, czyli żona, romans i Kasia Cichopek. Historia miłości i rozstań
Maciej Kurzajewski o rozwodzie z żoną: "To zawsze będzie dla mnie porażka"