Kim jest Roman Abramowicz? Przyjaciel Putina zaraz będzie bankrutem
Roman Abramowicz (55 l.) jeszcze do 24 lutego był jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Oligarcha rosyjski dorobił się majątku na handlu, do którego miał smykałkę. Jedynym potężniejszym człowiekiem od niego był Władimir Putin, którego... polecił sam Abramowicz. Jak wyglądało życie Abramowicza?
Rosyjscy oligarchowie w czasach swojej świetności byli niczym bogowie. Przez zbyt wielkie ambicje i niesłuszną agresję Władimira Putina wobec Ukrainy, za parę godzin Abramowicz może stać się bankrutem. Jak wyglądało życie Abramowicza i na czym się dorobił?
Roman Abramowicz jest biznesmenem rosyjsko-izraelskiego pochodzenia. Choć urodził się 24 października 1966 w Saratowie w Rosji, to w 2018 roku uzyskał obywatelstwo Izraela, na mocy prawa powrotu. Abramowicz ma obecnie 55 lat.
Zdolność Romana Abramowicza do handlu sprawiła, że szybko wspiął się na szczyt listy milionerów w Rosji. Według wyliczeń, był 8 najbogatszą osobą w Europie Wschodniej. Dzięki majątkowi, jego rodzina mogła liczyć na prywatny samolot, bajońsko drogi jacht, a także luksusowe apartamenty w Londynie.
Od 2000 do 2008 roku był gubernatorem Czukotki, gdzie w obszar zainwestował 1,3 miliarda dolarów. W 2003 roku stało się o nim głośno przez kupno londyńskiego klubu piłkarskiego Chelsea.
Według danych z 2021 roku, Roman Abramowicz dysponował majątkiem o wartości blisko 15 miliardów dolarów.
Oprócz tego, zaopatrzył się w takie dobra luksusowe, jak: słynny jacht "Eclipse", prywatne samoloty Boeing 737 i 767, dwie opancerzone limuzyny marki Maybach (62 miliony za jedno auto), 9 apartamentów w Londynie, z których zrobił jedną posiadłość, ranczo w Aspen za 40 milionów dolarów i posiadłość Chateau de la Croe na południu Francji. Na sam remont wydał co najmniej 50 mln dolarów.
Roman Abramowicz wzbogacił się przede wszystkim dzięki sprytowi i przysłowiowym "łbie do interesów". Jako młody chłopak w wojsku zajmował się handlem paliwa z maszyn należących do armii. Nakłonił kolegów, aby upuszczali z baków trochę paliwa, a potem sprzedawał je po wyższej cenie swoim przywódcom. Zyskami dzielił się z innymi.
Po powrocie z wojska z żoną Olgą zajęli się handlem i sprzedażą plastikowych zabawek. To jednak było za mało dla Abramowicza, więc zainteresował się handlem ropą naftową.
W latach 80. i 90. Abramowicz zbił majątek głównie dzięki interesom opartych na prywatyzacji. Miał również dobre kontakty z Borysem Bierezowskim, który z kolei miał silne powiązania z ówczesnym prezydentem, Borysem Jelcynem. Dobre prowadzenie interesów, znajomości i smykałka do handlu sprawiła, że Abramowicz zapewnił sobie mieszkanie na Kremlu. Obrotny Roman prowadził kilka biznesów jednocześnie, np. rekrutował ochroniarzy, czy tworzył produkty naftowe, a nawet miał fermę świń.
Roman Abramowicz, jak na bogacza przystało, często zmieniał kobiety. Jego pierwszą żoną była Olga Abramowicz, którą poślubił w 1987 roku, zaraz po powrocie z wojska. Kobieta była starsza od Romana o 3 lata. Małżeństwo niestety nie potrwało długo, bo jedynie 2 lata. Według plotek, Olga nie mogła mieć więcej dzieci, a Roman marzył do dużej rodzinie (Olga miała dwoje dzieci przed poznaniem Romana). Rozwiedli się w 1989 roku.
Drugą żoną Abramowicza była Irina. Podobnie jak Władimir i Ludmiła, para poznała się w samolocie rosyjskiej linii Aerofłot. Roman i Irina poznali się na początku 1990 roku. Przedsiębiorca dużo podróżował wówczas do Niemiec, załatwiać sprawy biznesowe. Pobrali w 1991 roku i doczekali się pięcioro dzieci. Marzenie Romana o wielkiej rodzinie się spełniło. Ostatecznie małżeństwo rozwiodło się po 14 latach bycia razem.
Rozwód z Iriną dużo kosztował Abramowicza - i to dosłownie! Była żona rosyjskiego oligarchy otrzymała 300 milionów dolarów, połowę nieruchomości eks-męża w Wielkiej Brytanii i francuski zamek. Dodatkowo mogła bez ograniczeń korzystać z luksusowego jachtu i latać prywatnym samolotem Boeing-737. Po rozwodzie stała się najbogatszą angielską rozwódką. Ostatecznie Irina ma kilka miejsc, w których pomieszkuje: Londyn, południe Francji, Rosja i Szwajcaria. Abramowicz stracił prawo do opieki nad dziećmi, ale zobowiązał się do utrzymywania drogiego hobby swoich córek - jazdy konnej.
Trzecią żoną pozostała Darja Żukowa, córka biznesmena Aleksandra Żukowa i mikrobiolog Eleny Żukowej. Darja i Roman poznali się na meczu piłki nożnej, a pobrali się w 2007 roku. Doczekali się dwójki dzieci: córki i syna. Podobnie, jak każde poprzednie małżeństwo, rozwiedli się po 10 latach związku w 2017 roku. Koszt ich separacji był wyceniany nawet na 9 miliardów dolarów!
Anna Abramowicz, Arkadyi Abramowicz, Sofia Abramowicz, Irina Abramowicz i Ilya Abramowicz to dzieci z małżeństwa Romana z Iriną. Nie wiadomo do końca co robią na co dzień, oprócz typowego życia dzieci oligarchów, na który składa się imprezowanie, wizyty w butikach luksusowych marek i wycieczek w egzotyczne miejsca.
Sofia Abramowicz ostatnio wypowiedziała się w kwestii wojny Rosja-Ukraina. Protestowała, mówiąc, że: "Putin chce wojny z Ukrainą. Największym i najbardziej udanym kłamstwem propagandy Kremla jest to, że większość Rosjan opowiada się za Putinem". Czyżby dotarło do niej, że sankcje będą dotyczyć także jej?
Aaron Alexander Abramowicz i Leah Lou Abramowicz to dzieci z małżeństwa Romana i Darji Żukowej. Syn Arkady wraz z genami ojca podzielał miłość do piłki nożnej. Często byli widywani na meczach Chelsea.
Największy na świecie jacht, który kosztuje 1 miliard dolarów należy oczywiście do Romana Abramowicza. Jacht nazywa się "Eclipse", a na jego pokładzie znajdziemy: dwa baseny, wysuwane lądowisko dla helikopterów, lasery do utrudniania pracy paparazzim i miniaturową łódź podwodną. Jacht często widywany jest na Riwierze francuskiej.
Roman Abramowicz kupił klub Chelsea w 2003 roku, kiedy był jeszcze gubernatorem prowincji Czukotki. Bankrutujący wówczas klub piłkarski z Londynu został kupiony przez Abramowicza jako "ucieczka od nudy". Cała transakcja podpisania umowy trwała 15 minut. Pod kierownictwem Abramowicza, Chelsea stała się w jednym z największych klubów na świecie.
Kiedy pandemia koronawirusa zawiesiła wszelkie rozgrywki, Abramowicz starał się zrównoważyć chęć zysku z chęcią pomocy. Pomoc w walce o zdrowie społeczności przyniosło skutek, a dokładniej, pieniądze. Wieloletnie pracownik Abramowicza w Chelsea wówczas mówił:
Roman Abramowicz miał tak dobre stosunki z prezydentem Borysem Jelcynem, że był jedną z niewielu osób, które mogły proponować, kto powinien być jego następcą. W taki sposób Abramowicz polecił Władimira Putina. Więź pomiędzy nimi oczywiście nie była bezinteresowna.
Duet Putin-Abramowicz początkowo trzymał się blisko siebie. W 1999 roku nowy prezydent Rosji zlecił Romanowi wywiady z kandydatami na stanowiska rządowe. W kuluarach mówiło się nawet, że Abramowicz ma wpływ na wszelkie działania, jakie wykonuje Putin. Ostatecznie nic nie zostało im obu udowodnione, a sam Abramowicz twierdzi, że nie miał z Putinem bliskich kontaktów.
Sankcje, które nałożyła Europa i USA po agresywnej napaści Rosji na Ukrainę, utrudniły rosyjskim oligarchom codzienne funkcjonowanie. Zamrożone zostały ich majątki, które skrzętnie gromadzili. Roman Abramowicz wpadł w panikę i próbuje ratować się przez bankructwem, sprzedając swoje posiadłości w Anglii i klub piłkarski.
Wczoraj, 1 marca Abramowicz ogłosił, że sprzedaje klub Chelsea - może ktoś chętny? Podobno jest trzech potencjalnych kupców.