Kontrowersje wokół korony królowej małżonki Camilli. Trudno uniknąć skojarzeń...
Królowa małżonka Camilla (75 l.) 6 maja 2023 roku włożyła na głowę koronę. Nie wszyscy są przekonani, że na nią zasłużyła. Nie brakuje nawet złośliwych opinii, że królową małżonkę z koroną, będącą zmodyfikowana wersją tej, którą nosiła królowa Maria, łączy pochodzenie z recyklingu...
Królowa małżonka Camilla, wbrew zapowiedziom z dnia jej ślubu z ówczesnym księciem Walii, Karolem, który odbył się 8 kwietnia 2005 roku, została jednak koronowana wraz z mężem. 6 maja włożyła na głowę koronę, będącą przerobioną wersja tej, którą nosiła królowa Maria, żona Jerzego V.
Perspektywa koronowania Camilli nie we wszystkich budzi entuzjazm, zwłaszcza, że według zapowiedzi sprzed 18 lat, miało do tego nie dojść. W 2005 roku królowa Elżbieta II wyraziła zgodę na ślub najstarszego syna z jego wieloletnią kochanką, pod warunkiem, że Camilla nigdy nie zostanie królową.
Dowodem na to, że ta droga jest dla niej zamknięta, miał być fakt, że po ślubie królowa nadała jej tytuł księżnej Kornwalii, a nie Walii, który przysługiwał Dianie. Po wstąpieniu Karola na tron jego żona miała zadowolić się tytułem księżnej małżonki, jednak w 70. rocznicę wstąpienia na tron brytyjska monarchini opublikowała oficjalne oświadczenie, w który wyznała, że jej osobistym życzeniem jest, by po jej śmierci Camilla nosiła tytuł „queen consort” czyli „królowej małżonki”. Ciut niżej niż sama królowa, którą miała zostać Diana.
Uwagi Brytyjczyków nie umknął fakt, że z zaproszeń na koronację w tajemniczy sposób zniknęło słowo „małżonka”. Zostało zastąpione sformułowaniem:
„Koronacja Ich Wysokości Króla Karola III i Królowej Camilli”.
Warto wspomnieć, że wbrew powszechnej opinii, Camilla nie jest pierwszą w historii Wielkiej Brytanii koronowaną rozwódką. Eleonora Akwitańska w 1152 roku poślubiła króla Henryka II, chociaż wcześniej była żoną króla Francji Ludwika VII, z którym miała dwoje dzieci, a w momencie zawarcia przez nią drugiego małżeństwa, pierwszy mąż nadal żył. Małżeństwo Eleonory i Ludwika zostało uznane za nieważne przez papieża Eugeniusza, a pretekstem było pokrewieństwo łączące małżonków.
Nie brakuje opinii, że pochodząca z recyklingu korona, która 6 maja spoczęła na głowie Camilli, bardzo do niej pasuje... Pałac Buckingham przed koronacją chętnie podkreślał, że będzie pierwszą w najnowszej historii, gdy wykorzystana zostanie korona stworzona dla innej królowej. Jak wyjaśnił Pałac, decyzja ta została podjęta w „trosce o zrównoważony rozwój”.
Camilla włożyła symbol władzy będący zmodyfikowaną wersją korony królowej Marii, żony Jerzego V, wykonanej przez firmę jubilerską Garrard, której początki sięgają 1735 roku. Królowa Maria zamówiła ją w 1911 roku. Głównym klejnotem korony był wówczas diament Koh-i-Noor, podarowany przez Kompanię Wschodnioindyjską królowej Wiktorii w 1849 roku.
W nowej wersji, ze względu na okoliczności, w jakich został pozyskany oraz fakt, że przywołuje bolesne wspomnienia kolonialnej przeszłości, budzący kontrowersje diament nie został użyty. Zastąpiły go diamenty Cullinan III, IV i V, będące częścią osobistej kolekcji biżuterii zmarłej królowej i często noszone przez nią jako broszki.
Diamenty Cullinan były już wcześniej umieszczane w koronie królowej Marii. Cullinan III i IV zostały tymczasowo osadzone w koronie przeznaczonej na koronację w 1911 r., a Cullinan V został wykorzystany, gdy królowa Maria wykorzystała koronę jako diadem podczas koronacji swojego syna, króla Jerzego VI w 1937 r.
Nie jest to jedyna zmiana, na którą zdecydowali się jubilerzy. Cztery z ośmiu odpinanych łuków korony zostały usunięte, aby stworzyć wrażenie lekkości i nadać koronie bardziej nowoczesny wygląd.
Zobacz też:
Potworne plotki o królowej Camilli to jednak prawda. Ludzie nie kłamali!
Tak Camilla przezwała Meghan Markle! Od razu widać, że za nią nie przepada...
Król Karol III od zawsze kochał tylko Camillę? Dowodem zdjęcia ze ślubu!