Król Karol III podjął trudną decyzję. Pozbywa się zabytkowej posiadłości
Król Karol III podjął decyzję o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Posiadłość oficjalnie należy do Księstwa Kornwalii, ale to właśnie syn Elżbiety II przez lata utrzymywał nieruchomość. Teraz okazuje się, że kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.
Jak podaje brytyjski "The Guardian" - król Karol III zamierza zrezygnować z utrzymywania swojego domu położonego na skraju Brecon Beacons - pasma górskiego znajdującego się w południowej Walii. Dzierżawa nieruchomości oficjalnie wygasa za kilka miesięcy.
Obecny monarcha Zjednoczonego Królestwa zakupił posiadłość Llwynywermod w 2007 roku, gdy był jeszcze księciem Walii. Arystokrata spędził 40 lat na poszukiwaniu nieruchomości, która spełniłaby jego wygórowane oczekiwania. Dom z trzema sypialniami służył jako baza wypadowa jego i Camilli podczas oficjalnych wizyt oraz corocznych letnich wycieczek po kraju.
Choć Księstwo Kornwalii zostało przekazane księciu Williamowi, to właśnie król płaci czynsz za Llwynywermod - podają dziennikarze Telegraph. Jeśli wierzyć zapewnieniom lokalnej prasy, Pałac Buckingham potwierdził, że monarcha powiadomił już księstwo na początku tego roku o tym, że zrezygnuje z dzierżawy, która wygasa jeszcze tego lata.
The Telegraph cytuje anonimowych informatorów, którzy podają, że choć król pozostaje "wielkim miłośnikiem" Walii, zdecydował się zrezygnować z nieruchomości, ponieważ było "bardzo mało prawdopodobne", że będzie mógł korzystać z niej w taki sam sposób jak wcześniej. W dodatku w grę wchodzą też kwestie finansowe. Karol twierdzi bowiem, że utrzymywanie Llwynywermod znacznie obciąża budżet rodu Windsorów.
Rzecznik księcia Williama powiedział, że nie planuje on zakładania domu w Walii, woli w trakcie wyjazdów przebywać w hotelach, aby pomóc lokalnej gospodarce.
Historia tego miejsca sięga zamierzchłych dziejów rodziny brytyjskiej. William Williams - pierwszy właściciel Llwynywermod - zakupił majątek ziemski w XII lub XIV wieku. Arystokrata był spokrewniony z Anną Boleyn, drugą żoną króla Henryka VIII.
Stary dom oraz jego rozpadające się betonowe i faliste budynki gospodarcze, w których znajdowała się również opuszczona szlamownia, zostały odrestaurowane przez walijskich rzemieślników przy użyciu tradycyjnych metod i lokalnych materiałów. Karol zasadził również pnącza, w tym róże Albertyny, jaśmin i wiciokrzew na ścianach budynku.
Teraz jednak zdecydował się zrezygnować z utrzymywania kosztownej rezydencji.
Oficjalnymi rezydencjami monarchy pozostaną Pałac Buckingham, Zamek Windsor i Pałac Holyroodhouse w Edynburgu. Jego londyńską bazą jest Clarence House, gdzie pozostanie do czasu zakończenia prac restauracyjnych w Pałacu Buckingham w 2027 roku.
Zobacz też:
Meghan Markle i książę Harry świętują ważną rocznicę. Lilibet skończyła 2 lata
Król Karol III wprowadza zmiany na dworze. Nowa rola przypadła księżnej Zofii
Kate Middleton na koronacji króla Karola III była wściekła. Wszystko przed obecność Rose Hanbury