Królowa Elżbieta II uwielbiała kwiaty. Każdy bukiet ma znaczenie
Królowa Elżbieta II kochała kwiaty, szczególnym uczuciem darząc konwalie. Każdy bukiet, który zdobił jej trumnę, czy to w Edynburgu, czy w Opactwie Westminster, czy w Zamku Windsor, miał własną symbolikę. Miejsce, gdzie kwiaty zostały ścięte, też miały znaczenie.
Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w zamku Balmoral. Ponieważ śmierć monarchini nastąpiła w Szkocji, równolegle z operacją „London Bridge” uruchomiono protokół „Jednorożec”. Zgodnie z nim trumna królowej została najpierw przewieziona do Edynburga, gdzie złożono ją w Pałacu Holyrood, oficjalnej szkockiej rezydencji brytyjskich monarchów, a następnie przeniesiono do katedry św. Idziego, gdzie mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa mogli oddać ostatni hołd uwielbianej monarchini.
Na trasie przejazdu trumnę zdobił wieniec ułożony z kwiatów, ściętych w ogrodzie otaczającym zamek Balmoral. Wśród zebranych przez członków personelu kwiatów znalazły się dalie, pachnący groszek — jeden z ulubionych kwiatów królowej — biały wrzos i jodła.
Pachnący groszek był ukłonem w stronę zmarłego męża królowej, księcia Filipa. Symbolizujący ich miłość groszek zdobił trumnę księcia w kwietniu 2021 roku.
Z Edynburga trumna z ciałem królowej została przewieziona do Londynu. W Sali Westminsterskiej na wieku pojawił się wieniec z sosną pochodzącą z ogrodów Balmoral, lawendą i rozmarynem z ogrodów w Windsorze, daliami i białymi różami.
W Opactwie Westministerskim, dokąd trumna została przewieziona 19 września, ułożono wiązanki złożone z lilii azjatyckich, mieczyków, alstremerii, eustomi, liści dębu angielskiego, brzozy płaczącej i gałązki mirtu — kwiatu, który zgodnie z tradycją królewską znalazł się w bukiecie ślubnym królowej.
Na trumnie leżał wieniec złożony z różowych róż i rozmarynu oraz kwiatów, na których szczególnie zależało królowi Karolowi III. Ozdobiony królewskim sztandarem wieniec zawierał ścięte w ogrodach Pałacu Buckingham, Clarence House i Highgrove House pelargonie, hortensje, rozchodniki i dalie.
Kwiaty i liście zostały wybrane ze względu na ich znaczenie. Rozmaryn symbolizuje pamięć, a dąb – miłość. Zaś mirt, który znalazł się w wieńcu pogrzebowym, jest dalekim, ale w prostej linii, potomkiem sadzonki, z której ścięto gałązki do ślubnego bukietu królowej. Do wieńca została dołączona odręczna notatka od króla Karola III:
„W kochającej i oddanej pamięci. Karol R.”
W Windsorze, gdzie wieczorem 19 września królowa spocznie w Kaplicy Pamięci Króla Jerzego VI, u boku męża i rodziców, Żałobników wita dywan złożony z buketów. Jak poinformował „The Telegraph”, ten przyniesiony przez premierkę Liz Truss leży blisko drzwi. Kaplica św. Jerzego została ozdobiona białymi kwiatami: liliami różnych gatunków i daliami. Między nimi wplecione zostały gałązki eukaliptusa, a także ruszczyk.
Zobacz też:
Tak Księżna Kate oddała hołd królowej Elżbiecie w dniu pogrzebu. Wyjątkowy gest żony Williama
Meghan Markle zdobyła się na symboliczny gest. Tak upamiętniła zmarłą królową
Król Karol III bliski łez na pogrzebie królowej Elżbiety II. Przykre zdjęcia
***