Królowa Elżbieta II zostanie wymazana z przestrzeni publicznej? Najpierw hymn, a potem...
Królowa Elżbieta II († 96 l.) zmarła wczoraj, a już dziś Wielka Brytania przygotowuje się do ogromnych zmian, które lada moment zajdą w całym kraju. Rzeczywistość mieszkańców Wysp Brytyjskich zmieni się diametralnie, również w sferze spraw przyziemnych. Wizerunek królowej Elżbiety II niemal całkowicie zniknie z przestrzeni publicznej. Banknoty, skrzynki pocztowe, hymn… wszystko musi przejść transformację.
W ostatnich tygodniach sporo mówiono o pogarszającym się stanie zdrowia królowej Elżbiety II. Nikt jednak nie przypuszczał, że monarchini odejdzie tak nagle. Wczoraj Pałac Buckingham przekazał smutną wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II. Już niebawem po raz pierwszy od 1952 roku władzę obejmie król, a nie królowa. Na tron wstąpi syn zmarłej monarchini, dotychczasowy książę Walii Karol. W sprawowaniu rządów będzie mu towarzyszyła żona, Camilla Parker-Bowles. Choć w minionych latach wiele razy pojawiały się spekulacje, czy księżna Camilla powinna dostąpić tego zaszczytu, jeszcze przed śmiercią królowa Elżbieta II podjęła wiążącą decyzję w tej sprawie.
Oznacza to, że księżna Camilla otrzyma tytuł królowej małżonki. Nie tylko żonę księcia Karola czekają duże zmiany. Nowe tytuły otrzymają również następni w kolejce do brytyjskiego tronu książę William i jego żona księżna Kate. Odtąd będą tytułowani książętami Kornwalii i Cambridge. Dotychczas posługiwali się wyłącznie tytułem Cambridge.
Śmierć królowej Elżbiety II niesie ze sobą zmiany w wielu dziedzinach życia. I choć Brytyjczycy bardzo przeżywają odejście monarchini, to można odnieść wrażenie, że wraz z momentem zgonu, zostaje ona dosłownie wymazana z przestrzeni publicznej. Zniknie m.in. z tekstu hymnu. Słowa zmienią się z "God save our gracious Queen" (tłum. Boże, chroń Królową) na "God save our gracious King" (tłum. Boże, chroń Króla).
Pieśń "God Save the King" po raz pierwszy została wykonana w 1745 roku dla poparcia króla Jerzego II Hanowerskiego w momencie, gdy jego pozycja stanęła pod znakiem zapytania ze względu na jakobitę Karola Edwarda Stuarta. Ostatnia zwrotka ze względu na pejoratywny, antyszkocki wydźwięk nie jest już wykonywana.
Oprócz hymnu modyfikacjom ulegną skrzynki pocztowe Royal Mail. Ponad 100 000 pojemników na listy dotychczas było oznaczone inicjałami królowej: ERII, co oznacza Elizabeth Regina II. Teraz na skrzynkach pojawią się dane CRIII, ponieważ syn zmarłej przyjął imię króla Karola III.
Największa zmiana może jednak dotyczyć finansów. Wszystko wskazuje na to, że z brytyjskich pieniędzy zniknie podobizna królowej Elżbiety II, a jej miejsce zajmie nowy monarcha. Bank Anglii zapewnia, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Dyskusje na ten temat rozpoczną się dopiero po zakończeniu żałoby narodowej. Ewentualna zmiana pieniędzy będzie gigantycznym przedsięwzięciem. Na rynku znajduje się wszakże 4,5 mld banknotów z wizerunkiem królowej Elżbiety II.
Bezwzględnie niezbędna będzie aktualizacja mundurów policji i wojska oraz flag, na których widnieją inicjały zmarłej królowej. Oprócz tego, zajdzie sporo drobnych zmian, które pozornie mogą wydawać się błahe, ale w rzeczywistości mają wielkie znaczenie. Modyfikacje zostaną wprowadzone m.in. w tekście przysięgi wierności, którą składają posłowie podczas ślubowania. Konieczna jest także wymiana oficjalnych portretów brytyjskiego monarchy w urzędach państwowych. Zmiany obejmą także wygląd pieczęci i paszportów.
Zobacz też:
Królowa Elżbieta II wywodziła się z polskiej dynastii. Historycy potwierdzają
Krzysztof Jackowski przewidział "pogrzeb kogoś ważnego". Wiedział, że królowa umrze?
Książę Karol lada moment zostanie koronowany. Czeka go ważny wybór