Księżniczka Anna w takim stroju pożegnała matkę. Nie założyła żałobnej czerni
Księżniczka Anna, jedyna córka królowej Elżbiety II, podczas pożegnania królowej w Londynie w dość zaskakujący sposób prezentowała się w kondukcie pogrzebowym. Nie założyła żałobnej czerni. Oto wyjaśnienie.
Księżniczka Anna, a właściwie Anne Elizabeth Alice Louise, urodziła się w 1950 roku. Córka królowej Elżbiety II i księcia Filipa jest 16. w kolejce do tronu. Uważa się ją za najbardziej pracowitą członkinię brytyjskiej rodziny królewskiej. Określana jest "wyznacznikiem dobrej, staromodnej służby publicznej", ponieważ od czasu swoich 18 urodzin wypełniła ponad 20 000 zobowiązań.
Choć na początku pełnienia swej publicznej roli uważana była przez media za wyniosłą. Nie cieszyła się też sympatią poddanych. Sama przyznała, że kilka lat zajęło jej, nim poczuła się pewnie. Wtedy zajęła się pracą w licznych organizacjach charytatywnych i reprezentowaniem rodziny. Teraz jest uważana z a najpopularniejszą członkinię brytyjskiego rodu. Córka królowej Elżbiety II od lat uprawia jazdę konną. W 1976 została pierwszą i na razie jedyną członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej, która wzięła udział w letnich igrzyskach olimpijskich. Jest dwukrotną indywidualną mistrzynią świata w tej dyscyplinie i mistrzynią drużynową. Od 1988 jest członkinią Międzynarodowego Komitetu Olimpijskie.
Księżniczka Anna jest jedną z niewielu kobiet w rodzinie królewskiej, która regularnie nosi mundur wojskowy, co uważane jest za przywilej. Zgodnie z tradycją wyżsi rangą członkowie rodziny królewskiej przy okazji okrągłych urodzin otrzymują honorowe promocje wojskowe. Anna w 2020 roku z okazji swoich 70. urodzin została awansowana na stopień generała British Army oraz marszałka Royal Air Force (co również odpowiada stopniowi generała w siłach lądowych).
Z tego też powodu księżniczka Anna w kondukcie pogrzebowym, odprowadzającym trumnę królowej do pałacu Westminster, miała na sobie mundur. Liczne tytuły wojskowe, które posiada, nakazywały jej wybór właśnie tego stroju. Obok niej kroczyli bracia król Karol III również w mundurze oraz Andrzej, pozbawiony tego przywileju po licznych skandalach. Również książę Harry nie mógł założyć munduru w tym dniu.
Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w szkockiej posiadłości Balmoral. Na tę okoliczność był przygotowany dokładny plan działań. Był on szczegółowo opisany w dokumencie nazwanym "Operacja London Bridge" opracowanym jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Na wypadek śmierci monarchini poza pałacem Buckingham, jak to miało miejsce w tym przypadku, włączono do planu dodatkowe działania przetransportowania trumny z ciałem królowej z Balmoral do Londynu. Tę część nazwano "Operacją Jednorożec". Kiedy wreszcie Elżbieta znalazła się w Londynie w poniedziałek 13 września wieczorem, złożono ją w Pałacu Buckingham. We wtorek o godz. 15.22 wyruszył stamtąd kondukt żałobny, który dotarł do pałacu Westminster dokładnie o godz. 16.00. Tam odbyło się nabożeństwo, a później trumna została wystawiona na widok publiczny, by poddani mogli pożegnać się z władczynią.
Nabożeństwo żałobne odbędzie się w poniedziałek 19 września o godz. 11 (godz. 12 w Polsce) w Opactwie Westminsterskim. Po ceremonii trumna z ciałem królowej zostanie przewieziona do Windsoru, gdzie zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego.
Zobacz też:
Królowa Elżbieta II zostanie pochowana z biżuterią? Przekazała pierścionek komuś wyjątkowemu
Królowa Elżbieta II miała ich ponad 30! Dlaczego królowa zakochała się w rasie Corgi?
Królowa Elżbieta II zabrania wypowiadania tych słów. Czego nie można mówić?