Kulisy pilnej operacji Sarah Ferguson. Usunięto jej jedną pierś
Księżna Sarah Ferguson (63 l.) nie musiała długo czekać na termin operacji. Krótko po badaniu mammograficznym, które wykryło w jej piersi zmianę na wczesnym etapie, trafiła do ulubionej kliniki rodziny królewskiej.
Księżna Sarah Ferguson podczas rutynowego badania mammograficznego dowiedziała się, że w jej piersi wykryto nowotwór na wczesnym etapie.
Księżna nie zamierzała robić z tego tajemnicy, wręcz przeciwnie, wykorzystała swój przykład do promowania badań profilaktycznych raka piersi. Jak szacują lekarze, szanse na całkowite wyleczenie u pacjentek, u których wykryto raka na najwcześniejszym etapie, wynoszą 98-100 proc.
Kluczowe jest przestrzeganie terminów badań, bez względu na to, czy występują jakiekolwiek niepokojące objawy, czy nie. Jak podkreśla rzecznik księżnej, u niej akurat nie występowały:
"U Sarah, księżnej Yorku, zdiagnozowano wczesną postać raka piersi wykrytego podczas rutynowego badania mammograficznego. Została poinformowana, że musi przejść operację, która odbyła się pomyślnie. Księżna jest pod najlepszą opieką medyczną, a lekarze zapewniają, że rokowania są dobre. Teraz pod okiem rodziny wraca do zdrowia. Księżna chce wyrazić ogromną wdzięczność całemu personelowi medycznemu, który wspierał ją w ostatnich dniach. Jest również bardzo wdzięczna personelowi zaangażowanemu w badania mammograficzne, którzy wykryli jej chorobę. Księżna wierzy, że jej doświadczenia staną się dowodem na skuteczność regularnych badań przesiewowych".
Sarah Ferguson przed operacją opublikowała nagranie, w którym zachęca do regularnych badań. Zapewniła, że nie obawia się mastektomii i ma dobre nastawienie do tego, co ją czeka:
"Chcę, aby każda osoba, która słucha tego podcastu, poszła i sie przebadała. (...) Sytuacja, w której się znalazłam oznacza, że nie ma innego wyjścia. To nie pora na wymówki, muszę przejść tę operację, muszę być zdrowa i silna. Czasem brak wyboru jest najlepszym wyborem".
Sarah Ferguson, była żona księcia Andrzeja, przez lata uchodziła za „czarną owcę” w rodzinie Windsorów, zanim swoimi wybrykami przyćmił ją były mąż, a skandalizujące książki zbladły w obliczu rewelacji, przedstawionych przez księcia Harry’ego w jego autobiografii.
Na tle obu książąt, Sarah wydaje się ostoją taktu i spokoju, zwłaszcza odkąd podbiła serca Brytyjczyków, adoptując po śmierci Elżbiety II jej dwa ukochane psy rasy corgi o imionach Sandy i Muick. Jej walka z nowotworem, zakończina mastektomią, czyli usunięciem piersi, w której wykryto guz, wzbudziła ogromną falę współczucia i życzliwości ze strony opinii społecznej.
Księżna Yorku przeszła operację w szpitalu króla Edwarda VII, prywatnej placówce w zamożnej dzielnicy Londynu Marylebone. Z usług tej placówki chętnie korzystała królowa Elżbieta II, a królowa małżonka Camilla przeszła tam w 2012 roku zabieg histerektomii.
Księżna Kate bywała częstym gościem w szpitalu króla Edwarda VII podczas pierwszej ciąży, gdy bardzo męczyły ją mdłości i zawroty głowy.
Oprócz luksusów, takich jak prywatne pokoje, szpital oferuje wyjątkowe jedzenie. Szef kuchni Ricardo Fernandes i jego zespół opracowują codziennie zmieniane menu, w tym dania dla diabetyków, bezglutenowe, halal i koszerne.
Zobacz też:
Była żona księcia zaskoczyła wyznaniem. Padły niespodziewane słowa o Harrym i Meghan
Wstydliwe wyznanie Sarah Ferguson zniszczyło jej przyjaźń z Dianą