Maciej Radel o nękaniu w łódzkiej "filmówce"! "Przyszły zawód nie musi opierać się na poniżaniu"
Maciej Radel (37 l.) to aktor teatralny i filmowy, lektor, uczestnik 16. edycji "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" oraz absolwent łódzkiej "filmówki". W rozmowie z Pomponikiem opowiedział o przykrych doświadczeniach, jakie spotkały go ze strony wykładowców uczelni. "Mamy XXI wiek i niektóre praktyki należałoby jak najszybciej ukrócić" - wyznał.
Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi, potocznie zwana "łódzką filmówką" to najbardziej prestiżowa uczelnia państwowa w naszym kraju, którą co roku kończy wielu utalentowanych aktorów, producentów, operatorów, reżyserów czy scenarzystów.
Do jej najwybitniejszych absolwentów należą między innymi Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Stanisław Bareja, Małgorzata Szumowska czy Wojciech Smarzowski.
Nic dziwnego, że wschodzące gwiazdy kina marzą o rozpoczęciu nauki właśnie w tej placówce. Jedną z nich był polski aktor teatralny i filmowy, Maciej Radel. Widzowie mogą podziwiać go w muzycznym show "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" na antenie Polsatu.
Rzeczywistość wcale jednak nie wyglądała tak kolorowo. Pewna absolwentka uczelni postanowiła nagłośnić kwestie mobbingu, wykorzystywania seksualnego oraz przemocy psychicznej i fizycznej na terenie szkoły, oskarżając o to byłych wykładowców i władze.
Anna Paliga podkreśliła, że mnóstwo uczniów musi przez to korzystać z poważnej terapii. Sama była upokarzana podczas prób przy innych studentach i pracownikach.
Maciej Radel już jako dziecko wymarzył sobie tę szkołę, chociaż początkowo wątpił w swoje możliwości. Nie składał dokumentów do żadnej innej.
Szybko jednak spadł z piedestału swoich marzeń i zrozumiał, że może wcale nie opuścić szkolnych murów tak szybko. Finalnie ukończył studia na Wydziale Aktorskim, ale nie obyło się bez przykrych doświadczeń.
Aktor przyznał nam, że musiał nieustannie mierzyć się z krytyką wykładowców oraz lękiem o wyrzucenie ze szkoły, jednak mimo przeszkód udało mu się podjąć pracę w wymarzonym zawodzie.
Anna Paliga w swoim liście ujawniła, że na wydziale aktorskim panuje przekonanie, że młodych należy "łamać" i "przyzwyczajać do zaciskania zębów", co pomoże im w zostaniu lepszymi aktorami.
Studenci, wychodząc później do świata profesjonalnych planów filmowych, nie są przygotowani na stawianie oporu manipulacjom i zastraszaniu, co prowadzi ich do poważnych zaburzeń.
Czy ciężkie praktyki rzeczywiście sprawiły, że Maciej czuje się teraz silniejszy?
Podkreślił, że przyszły zawód nie musi wcale opierać się na poniżaniu czy mobbingach. Między słowami dodał, że być może kiedyś spotkał się z takim traktowaniem w teatrze.
Nie chciałby jednak zrażać nikogo do edukacji. To nie były cztery najbardziej traumatyczne lata aktora.
Ma on mnóstwo fantastycznych wspomnień i spotkał wielu wspaniałych pedagogów, za co jest ogromnie wdzięczny. I tego nie pozwoli sobie nigdy odebrać.
Program "Twoja twarz Brzmi Znajomo" z udziałem Macieja możecie oglądać w piątki o godz. 20:05 w Polsacie lub na PolsatGo!
Posłuchajcie całej rozmowy z uczestnikiem poniżej:
Zobacz też:
Niepokojące zniknięcie Pisarek w TTBZ. To się stało pierwszy raz w historii programu
Opozda złożyła pozew z orzeczeniem o winie! Nie odpuszcza Antkowi!
Połącz sodę oczyszczoną z miodem. Pożegnasz problemy żołądkowe i wiele innych