Reklama
Reklama

Maja Lidia Kossakowska zginęła w pożarze. Prokuratura wszczęła śledztwo

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru, w którym zginęła pisarka fantasy Maja Lidia Kossakowska. W marcu skończyła 50 lat. "Śledztwo dotyczy nieumyślnego sprowadzenia zdarzenia w postaci pożaru, w którym zginęła jedna osoba" - mówi rzeczniczka prokuratury.

Maja Lidia Kossakowska zginęła w pożarze domku letniskowego w miejscowości Stare Załubice w województwie mazowieckim. Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Żonę próbował ratować mąż Jarosław Grzędowicz, pisarz fantasy, laureat Nagrody im. Janusza Zajdla, twórca serii "Pan Lodowego Ogrodu", tłumacz literatury i komiksów.

Domek letniskowy w Starych Załubicach był miejscem powstania wielu utworów i źródłem inspiracji dla małżonków.

Reklama

"W chwili przybycia zastępów na miejsce obiekt był w całości objęty pożarem. Na posesji przebywał mężczyzna, który poinformował, że w środku pozostała kobieta. Niestety, po stłumieniu płomieni strażacy znaleźli w zgliszczach jej zwęglone ciało" - poinformował st. kpt. Sławomir Balcerak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie.
Mężczyzna doznał lekkich oparzeń i podtruł się dymem.

Maja Lidia Kossakowska nie żyje. Prokuratura wszczęła śledztwo

Według relacji Grzędowicza do pożaru doszło, gdy pisarz na chwilę opuścił dom. Kiedy wrócił, budynek stał już w płomieniach. Żona spała na piętrze. Pisarz nie dał rady wejść do domu, tłumacząc to dużym zadymieniem.

Prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie. "Dotyczy nieumyślnego sprowadzenia zdarzenia w postaci pożaru, w którym zginęła jedna osoba" - mówi Katarzyna Skrzeczkowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

W miejscu pożaru pracował biegły ds. pożarnictwa. Zlecono również sekcję zwłok zmarłej pisarki.

Maja Lidia Kossakowska. Kim była?

Maja Lidia Kossakowska nazywana była pierwszą damą polskiej fantastyki. Skończyła archeologię, pracowała również jako dziennikarka telewizyjna, malowała obrazy.

Jej mężem był pisarz Jarosław Grzędowicz. W swojej pracy Kossakowska posługiwała się jednak tylko panieńskim nazwiskiem, nie chcąc - jak mówiła - "mieszać i kombinować".

Debiutowała w 1997 roku. W ciągu dwóch lat wyróżniona została czterema nominacjami do Nagrody im. Janusza Zajdla, m.in. za opowiadania: "Sól na pastwiskach niebieskich", "Schizma", "Beznogi tancerz" i "Żarna niebios". Mikropowieść "Zwierciadło" znalazła się na trzeciej pozycji w rankingu czytelników "Sfinksa". Autorka napisała trzy książki o tematyce anielskiej.

W 2009 r. ukazały się jej cztery mikropowieści pod wspólnym tytułem "Upiór Południa", które Kossakowska określała mianem najważniejszych i najpełniejszych opowieści jakie kiedykolwiek napisała.

W roku 2006 otrzymała Złotego Kota za cykl anielski. Nagrodę im. Janusza Zajdla otrzymała w 2007 roku za opowiadanie "Smok tańczy dla Chung Fonga" oraz w 2012 za powieść "Grillbar Galaktyka".

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy