Mucha: Ciąża wysokiego ryzyka
Z powodu wady wzroku - 9 dioptrii na minusie - ciąża Ani Muchy (30 l.) obarczona jest ryzykiem.
- Zajście w ciążę przy tak dużej wadzie wzroku wywołuje różne reakcje. Niektórzy twierdzą, że powinno się zrezygnować ze starań o dziecko, inni, że nie powinna to być przeszkoda. Dlatego Ania chciała się poradzić specjalisty, dowiedzieć się, czy są jakieś przeciwwskazania i jak ma o siebie zadbać - mówi informator pisma "Takie jest życie".
Aktorka jest pod stałą opieką okulisty i dokłada wszelkich starań, by oczekiwanie na dziecko przebiegało prawidłowo.
- Taką ciążę od razu uważa się za ciążę wysokiego ryzyka - tłumaczy "Tjż" dr Marta Pankiewicz.
- Wskazane jest, aby regularnie się ważyć. Nadmierny przyrost wagi (więcej niż 2,5 kg tygodniowo) i obrzęki to sztandarowe przykłady zatrucia ciążowego, które może być zagrożeniem dla tego typu ciąży.
Mucha doskonale wie, że musi bardzo uważać na siebie. Wszelkie obawy nie przesłaniają jej jednak radości.
- Troszczy się o siebie, ale bez przesady czy jakichś fobii - dodaje jej znajoma. - Nie pozwala np. palić papierosów w swojej obecności, ale to przecież normalne.
Aktorka uważa na to, co je. Zakłada przeważnie mokasyny z płaską podeszwą, a szpilki zostawia tylko na wyjątkowe okazje.
- Chodzenie na obcasach jest niewskazane. Powód jest prosty. Jeśli pojawią się obrzęki nóg, lekarz musi mieć pewność, czym one są spowodowane: czy chodzeniem na obcasach, czy są to już jakieś nieprawidłowości. Jeśli nieznana będzie przyczyna, grozi nawet hospitalizacja do końca trwania ciąży - mówi lekarz.
Kobieta w ciąży wysokiego ryzyka powinna unikać słońca, upałów oraz dbać, by zbyt długo nie być w tej samej pozycji. To wszystko może być przyczyną powstawania obrzęków. - Ania o tym wszystkim wie - zapewnia nasze źródło. - Na co dzień zakłada przewiewne bluzki, ubiera się wygodnie i stosuje do zaleceń lekarzy.