Nie żyje jedna z najbardziej tajemniczych polskich aktorek. Ligia Borowczyk miała 89 lat
Ligia Borowczyk uchodziła za prawdziwą piękność. Grała w filmach swojego męża, kontrowersyjnego twórcy Waleriana Borowczyka, przez co bardziej znana była poza granicami kraju. Polscy widzowie mogą ją pamiętać z "Kamizelki".
Ligia Borowczyk aktorka, kompozytorka była uważana za jedną z ciekawszych i tajemniczych aktorek. Chris Marker - jeden z czołowych twórców francuskiej Nowej Fali - obsadził ją w roli "kobiety z przyszłości" w swoim przełomowym filmie fantastyczno-naukowym "La Jetée" (1962). Zagraniczni krytycy filmowi pisali o niej "twarz o uderzającej piękności", "sam wdzięk i poezja". W filmach często występowała pod nazwiskiem Ligia Branice.
Ligia Borowczyk urodziła się 7 grudnia 1932 w miejscowości Krasnystaw koło Lublina. W 1958 podjęła studia aktorskie na II roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, ale jeszcze w tym samym roku zrezygnowała z nich. Wcześniej przez półtora roku studiowała w PWST w Warszawie. W 1959 roku razem z mężem Walerianem Borowczykiem wyjechała do Paryża.
Wystąpiła w filmach Stanisława Lenartowicza "Zimowy zmierzch" oraz "Spotkaniach" (1957), wcielając się w inspirowanej opowiadaniem Marka Hłaski opowieści "Śliczna dziewczyna (z tomu Pierwszy krok w chmurach). Zagrała też w dwóch krótkich filmach fabularnych Stanisława Jędryki: "Stadion" (1958) i "Kamizelka" (1971). Za granicą zagrała w obrazach w "Rosalie" (1966), "Goto, l’ile d’amour" (1968), "Blanche" (1971), "Interno di un convento" (1977).
Ligia Borowczyk zmarła 6 września, o czym poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Na stronach SFP zamieszczono informacje o aktorce: "Grała w filmach Waleriana Borowczyka. Wystąpiła w takich filmach jak "Zimowy zmierzch", "Blanche" czy "Interno di un convento". Była muzą, partnerką życiową i współpracowniczką reżysera Waleriana Borowczyka. Jest także autorką muzyki do filmu animowanego "Dom".
Zobacz też:
To ostatnie zdjęcie królowej Elżbiety II przed śmiercią. Wzrusza do łez
Królowa Elżbieta II nie chodziła do szkoły. Jak wyglądała jej edukacja?
Królowa Elżbieta II zostanie wymazana z przestrzeni publicznej? Najpierw hymn, a potem...
***