Nie żyje legenda Piwnicy pod Baranami. Odeszła na własnych warunkach
Nie żyje Barbara Nawratowicz. Jedna ze współzałożycielek legendarnej Piwnicy pod Baranami oraz wielka gwiazda krakowskiego kabaretu literackiego odeszła w piątek, 10 maja. Artystka miała 91 lat. W mediach społecznościowych zaroiło się od kondolencji. Polska scena teatralna opłakuje jej śmierć.
Barbara Nawratowicz zapisała się w historii Piwnicy pod Baranami nie tylko jako jedna z jej współzałożycielek, ale również jedna z pierwszych jej wielkich gwiazd. Była kobietą wielu talentów. Zajmowała się aktorstwem, występowała w kabarecie, ale poświęcała się także dziennikarstwu. W latach 1965-1994 była autorką audycji i korespondentką Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Uzyskała również tytuł magistra prawa.
Punktem zwrotnym w życiu Barbary Nawratowicz było spotkanie z Piotrem Skrzyneckim, do którego doszło na początku lat 50. w kolejce po kartki do studenckiej stołówki. Wkrótce rozpoczęła się ich wspólna wieloletnia przygoda z Piwnicą pod Baranami. Aktorka zasłynęła m.in. z kreacji Okrutnej Markizy czy Królowej Duńskiej.
Wkrótce na jej drodze pojawił się Wiesław Dumny, w którym zakochała się bez pamięci. Przez wiele lat tworzyli zgrany związek, który jednak nie mógł oprzeć się kolejnym kryzysom. Opowiadając o relacji z ukochanym, wspominała ten czas jako "burzliwy, gwałtowny". Kazimierz Kutz twierdził natomiast, że ich relacja była pełna przywiązania i zazdrości. Barbara Nawratowicz i Wiesław Dymny założyli kabaret "Remiza" w Klubie "Pod Jaszczurami".
Barbara Nawratowicz przed długie lata nie miała możliwości wyjazdu z kraju. Aktorce systematycznie odmawiano wydania paszportu. Dopiero w 1965 roku uzyskała zgodę na wyjazd do Danii. Tam podjęła pracę w radiu - w charakterze redaktor polskiej sekcji RWE. Była odpowiedzialna m.in. za redagowanie programu aktualności "Panorama Dnia", jak również cotygodniowej audycji "Europa za 5 dolarów". Oprócz tego, pisała satyryczne programy okolicznościowe (szopki noworoczne). Największą popularność przyniosła jej jednak emitowana każdego dnia audycja muzyczna "Rendez-vous o 6:10".
Gdy Nawratowicz poczuła wolność, jaką daje podróżowanie, nie chciała już wracać do dawnego życia. W 1987 roku wyemigrowała do Australii, gdzie pełniła rolę korespondentki Radia Wolna Europa. Niemal 30 lat spędziła w Queensland. Do Polski przyjeżdżała wyłącznie od czasu do czasu. Dopiero w kwietniu 2015 roku przeniosła się na stałe do Krakowa. 19 listopada 2019 w Piwnicy pod Baranami odbył się benefis z okazji jej dziewięćdziesiątych urodzin.
"W piątek, 10 maja zmarła w Szwajcarii Basia Nawratowicz - współzałożycielka Piwnicy pod Baranami i jej wielka gwiazda. Korespondentka Radia Wolna Europa. Odeszła, tak jak żyła - na własnych warunkach. Żegnaj, Markizo" - dowiadujemy się z mediów społecznościowych Piwnicy pod Baranami.
Na razie nie podano szczegółowych informacji, dotyczących pogrzebu.
Zobacz też:
Nie żyje znana pisarka. Była laureatką literackiego Nobla
Żałoba na Podhalu. Nie żyje twórca znanego zespołu
Nie żyje gwiazda filmów Stevena Spielberga. Dostawała role dzięki nadzwyczajnej umiejętności