Otwarli testament Silvio Berlusconiego. Wszyscy poznali sekrety polityka
Premier Włoch Silvio Berlusconi zmarł 12 czerwca. W kancelarii notarialnej w Mediolanie właśnie odczytano jego testament. Na jaw wyszły rzeczy, których nikt się nie spodziewał. Komu przypadnie miliardowy majątek polityka?
Silvo Berlusconi zmarł w wieku 86 lat w szpitalu San Raffaele w Mediolanie. Przyczyną śmierci prawdopodobnie była choroba nowotworowa, z którą zmagał się od lat. Białaczka mielomonocytowa była dużym obciążeniem dla organizmu polityka. Jak poinformowano, na oddział intensywnej terapii trafił z powodu problemów z układem krążenia i niewydolności oddechowej.
Po okresie żałoby przyszedł czas na podział majątku. Ostatnie życzenia Silvio Berlusconiego zostały już odczytane. Notariusz holdingu Fininvest Arrigo Roveda wyjawił treść testamentu przed dwoma świadkami: prawnikami Lucą Fossatim i Carlo Riminim, którzy reprezentowali nieobecne na miejscu dzieci premiera. Zarówno Marina i Pier Silvio z pierwszego małżeństwa byłego premiera oraz Barbara, Eleonora i Luigi z drugiego, aby poznać treść dokumentu, połączyli się zdalnie.
Według testamentu mężczyzna pozostawił po sobie majątek wynoszący 6,4 mld euro. Wykluczono możliwość znalezienia niespodzianek w testamencie i potwierdzono jego autentyczność.
Co najważniejsze, koncern Fininvest, który kontroluje grupę telewizyjną MFE - MediaForEurope N.V., wydawnictwo Mondadori, a także 30% pakiet w Banca Mediolanum pozostają w rodzinie. Najważniejszą osobą w holdingu ma być najstarsza córka premiera, Marina - obecna prezes.
Choć większość kwestii udało się ustalić natychmiastowo, najwięcej problemów sprawia firma Fininvest, z obrotami przekraczającymi pięć miliardów euro. To największa firma do podziału w rodzinie byłego premiera, gdzie aż 61% udziałów stanowiło jego bezpośrednią własność. Już dziś wiadomo, że gdyby przydzielono je w równych częściach wszystkim dzieciom, większość uzyskaliby Barbara, Eleonora i Luigi, czyli dzieci z drugiego małżeństwa premiera.
Czy Berlusconi zdecydował się na równy podział majątku? Są wątpliwości. Nie ma też pewności, czy rodzeństwo będzie zgodne, dlatego zostanie wprowadzona formuła zarządzania, która będzie wymagać dostosowania się do niej w sytuacjach nadzwyczajnych. Szukaniem kompromisu ma zająć się najstarsza córka Marina. To zadanie wyznaczył jej ojciec.
Ważna rola przypadła także synowi. Pier Silvio obejmie zapewne stery zajmującego się mediami Mediasetu, obecnie jest dyrektorem wykonawczym firmy.
Jak ANSA podaje, partnerka Berlusconiego, która była jego ostatnią miłośćią przed śmiercią - Marta Fascina, otrzyma część rezydencji w zabytkowej Villa San Martino w Arcore. Większość obiektu zostanie zamieniona na muzeum pamięci polityka. Na miejscu mają być wyświetlane m.in. fragmenty jego przemówień.
Czytaj też:
Zmarł Silvio Berlusconi. Niedawno zdążył wziąć symboliczny ślub
Polka wyskoczyła z tortu Berlusconiego. Niespodziewanie doznała olśnienia