Reklama
Reklama

Pogrzeb Jerzego Urbana. Oto, co działo się przed domem pogrzebowym

Jerzy Urban (†89 l.) był postacią budzącą wiele kontrowersji. Wszyscy spodziewali się, że na jego pogrzebie może dojść do skandalu. Tak też się stało. Od samego początku uroczystość miała charakter bardzo napięty. Grupa przeciwników przypomniała o przewinieniach redaktora naczelnego "Tygodnika NIE".

Jerzy Urban: pogrzeb

Jerzy Urban zmarł 3 października 2022 roku. Redaktor naczelny "Tygodnika NIE" w ostatnich latach nieco usunął się w cień, jednak wciąż angażował się w działalność wydawniczą. Przez całe swoje dorosłe życie był postacią kontrowersyjną. Jedni uważali go za wybitnego, błyskotliwego dziennikarza, dla innych był jednym z twórców komunizmu w Polsce. Zarzucano mu również udział w nagonce na ks. Jerzego Popiełuszkę. Działalność polityczna Jerzego Urbana w okresie PRL-u jest niezaprzeczalna i pomimo jego śmierci wiele osób nie potrafi zapomnieć o tym, do czego doprowadził.

Reklama

Gdy pojawiły się pogłoski, że Jerzy Urban zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w sieci rozpętała się burza. I choć wybór tego miejsca wynika z faktu, że właśnie tam znajduje się rodzinny grób zmarłego, wielu Polaków uważa to za skandal. Jerzy Urban spocznie w komunalnej części cmentarza, a to oznacza, że ani ratusz, ani prezydent miasta nie mogą się temu przeciwstawić. Zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Obrony Narodowej, pogrzeb Jerzego Urbana nie ma charakteru wojskowego. 

Do dzisiejszego pogrzebu Jerzego Urbana odniósł się Janusz Korwin-Mikke. Polityk zauważył, że Redaktor naczelny "Tygodnika NIE" uwielbiał być obiektem publicznych afer. W związku z tym, zaapelował do ludzi o spokój i godne zachowanie podczas ostatniego pożegnania Jerzego Urbana. 

Jerzy Urban: skandal na pogrzebie

Przed domem pogrzebowym zjawiła się grupa starszych osób, trzymających między innymi transparent z napisem "Goebbelsourbany padli. Kolej na innych oprawców". Przeciwnicy zmarłego przynieśli także czarno-białe zdjęcia księdza Jerzego Popiełuszki, księdza Stanisława Suchowolca, księdza Stefana Niedzielaka oraz poety Grzegorza Przemyka.

Zaraz po godz. 13:00 rozpoczęła się ceremonia pogrzebowa. Wśród zebranych nie zabrakło Aleksandra Kwaśniewskiego, Katarzyny Grocholi, Olgi Lipińskiej, Piotra Gadzinowskiego, Adama Michnika, Mariana Turskiego, Jana Hartmana oraz Andrzeja Rozenka. Jerzego Urbana w imieniu redakcji pożegnał redaktor Waldemar Kuchanny. W pięknych słowach porównał go do Marylin Monroe oraz Boya-Żeleńskiego. Później głos zabrał także Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent RP podczas ceremonii zajmował szczególne miejsce. Usadzono go w pierwszym rzędzie.

Gdy żałobnicy zaczęli wychodzić z budynku, protestujący zaczęli krzyczeć: "komuniści!"

Pogrzeb Jerzego Urbana

Jerzy Urban został skremowany. Zmarły spocznie w grobie rodzinnym, obok swoich rodziców na warszawskich Powązkach w alei A 3 TUJE, w pierwszym rzędzie. Mogiła jest bardzo skromna i nie rzuca się w oczy. Jeszcze przed rozpoczęciem ceremonii pogrzebowych "Tygodnik NIE" apelował do wszystkich o nieprzynoszenie kwiatów. Podczas pogrzebu wystawiono puszkę, do której zbierane są datki na rzecz hospicjum. 

Zobacz też:

Meghan Markle i książę Harry mają piątkę dzieci? Prawda wyszła na jaw przypadkiem

Widzowie żądają zwolnienia Małgorzaty Rozenek-Majdan. TVN nie nadąża z kasowaniem komentarzy

Kiedy Cichopek poinformowała Hakiela o uczuciu do Kurzajewskiego? Znajomy z TVP przerwał milczenie

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Jerzy Urban | Aleksander Kwaśniewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy