Pogrzeb królowej Elżbiety II oznacza rygorystyczne zasady dla VIP-ów. Znamy je wszystkie!
Pogrzeb Elżbiety II (†96 l.) zbliża się nieubłaganie. Cały świat chce pożegnać najdłużej panującą monarchinię Wielkiej Brytanii. Wśród zaproszonych gości pojawią się też znane nazwiska ze sceny politycznej, artystycznej i społecznej. Jakie są obowiązujące zasady dla VIP-ów podczas uczestniczenia w najważniejszych pogrzebach świata?. Co nakazuje im etykieta? Mamy informacje na ten temat!
Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku w Balmoral w Szkocji. O jej śmierci poinformował Pałac Buckingham, przekazując w oficjalnym komunikacie, że "odeszła w spokoju, w otoczeniu najbliższej rodziny". Po siedemdziesięciu latach panowania pozostawiła brytyjski tron synowi, Karolowi III.
W żałobie jest pogrążona nie tylko rodzina i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale także pozostałe kraje, dla których monarchini stanowiła oficjalną głowę państwa. Pogrzeb królowej oraz koronacja króla Karola III to wydarzenia na skalę globalną, które ściągną do Anglii głowy państw oraz najbardziej strategiczne postacie politycznego świata.
Jakie będą obowiązywać zasady dla VIP-ów podczas pogrzebu Elżbiety II? Znamy je wszystkie!
Pogrzeb Elżbiety II został zaplanowany na poniedziałek 19 września na godzinę 11:00 czasu londyńskiego (12:00 czasu polskiego) w Opactwie Westminsterskim. Dokładnie w tym miejscu od 1066 roku są koronowani brytyjscy monarchowie.
Na uroczystość zaproszono jednak stosunkowo nielicznych. W ceremonii pogrzebowej mają wziąć udział przywódcy z całego świata, jednak ze względów organizacyjnych pojawić się mogą jedynie prezydenci oraz ich małżonkowie lub partnerzy. Jeśli głowa danego państwa nie będzie mogła przybyć na pogrzeb, wolno jej wskazać swojego przedstawiciela.
Wiele osób z polskiego świata polityki oraz kultury miało okazję spotkać się z brytyjską królową i, choć nie zostali oni zaproszeni na ceremonię, wspominają ją do dziś.
Według zaleceń brytyjskiej dyplomacji dygnitarze powinni przybyć do Zjednoczonego Królestwa na pokładzie samolotów rejsowych, ponieważ londyńskie lotnisko Heathrow ma być zamknięte dla lotów prywatnych. Osoby, które zdecydują się na podróż niekomercyjną, będą musiały liczyć się z lądowaniem na oddalonych od stolicy portach lotniczych.
Jak się okazuje, problem dotyczy nie tylko lotów. W dniu pogrzebu zagraniczni goście nie będą mogli używać swoich limuzyn ze względu na "ścisłe środki bezpieczeństwa i ograniczenia w ruchu". Postanowiono, że do Opactwa Westminsterskiego mają być oni przetransportowani eskortowanymi autobusami.
Po ceremonii przywódcy zostaną zaproszeni do ogrodu położonego obok Opactwa, gdzie spotkają się z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych, Jamesem Cleverlym, a następnie wrócą autokarami do zachodniego Londynu.
Jedyny wyjątek zrobiono dla prezydenta Stanów Zjednoczonych, który przyjedzie własną limuzyną.
Choć królowa Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią i zostanie zapamiętana w szczególny sposób, nie tylko jej pogrzeb jest powodem do zgromadzenia najważniejszych osób sceny politycznej całego świata.
W 2002 roku w pogrzebie Królowej Matki wzięło udział blisko 2,1 tys. gości, w tym 25 przedstawicieli rodów panujących z Europy oraz wielu przywódców brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
Jeśli zaś chodzi o pogrzeb księżnej Diany, do grona VIP-ów zaliczyć można było nie tylko głowy państw, ale także Luciano Pavarottiego, księżną Sarah Ferguson czy Eltona Johna.
Wydaje się więc, że obecnie zasady zostały nieco zaostrzone.
Zobacz też:
Pogrzeb Elżbiety II. Znamy szczegóły polskiej delegacji
Elektryk u królowej Elżbiety II. Lech Wałęsa przewidział pożar w pałacu Windsorów
Co zawiera "tajny list" królowej Elżbiety II? Napisała go kilkadziesiąt lat temu
Królowa Elżbieta II zostanie pochowana z biżuterią? Przekazała pierścionek komuś wyjątkowemu
Szokujące porody królowej Elżbiety II. Wyszło na jaw, do czego dochodziło w pałacu